Reprezentacja: Polska zagra w Pieszczanach

Dodano: 26.05.2021, 15:41


Na parkiecie w Pieszczanach, kadra Polski rozegra dwa spotkania kontrolne ze Słowacją oraz Słowenią. Rywale przygotowują się do EuroBasketu, Polska natomiast odmładza drużynę.
Mecz ze Słowacją, określić można jako starcie słowackich szkoleniowców (Juraj Suja i Peter Jankovič kontra Maroš Kováčik i Martin Pospíšil), którzy mają jednak zupełnie inne cele na najbliższe tygodnie. Słowacja zagra na EuroBaskecie, a kadra Polski na turniej finałowy nie zdołała awansować. Ten czas mistrzynie Europy z 1999 roku, wykorzystują na testowanie młodszych zawodniczek i sprawdzanie ich przydatności do zespołu przed kolejnymi kwalifikacjami do europejskiego czempionatu.

Do Pieszczan trener Kováčik weźmie 15 koszykarek, które przez ostatnie dni trenowały w Zakopanem. Wśród nich zabraknie Karoliny Poboży oraz Aleksandry Zięmborskiej, które jednak będą brane pod uwagę przy kolejnych zgrupowaniach i meczach towarzyskich.

Swoją szansę natomiast dostaną m.in. Liliana Banaszak, Magdalena Szymkiewicz, Emilia Kośla czy też Daria Marciniak. W starciach z gospodyniami oraz Słowenią, ważne będzie przede wszystkim „załatanie” dziury pod koszem. Zarówno Ivana Jakubcova, Anna Jurčenková, Sabína Oroszová (Słowacja), jak i Shante Evans, Eva Lisec, Tina Trebec (Słowenia) – groźne będą od samego początku, mimo towarzyskiego charakteru obu spotkań.

- Zgrupowanie przebiegło zgodnie z planem, wszystko co zakładaliśmy udało się zrealizować i z tego jesteśmy zadowoleni. Mamy tutaj bardzo dobre warunki do treningów, dostęp do hali czy też siłowni w pełnym wymiarze tak jak tego chcieliśmy - mówi Karol Kowalewski, asystent trenera Kováčika.

- Jak pokonać Słowację oraz Słowenię, to bardzo dobre pytanie. Staramy się przygotować jak tylko najlepiej potrafimy, jednak nie robimy tego konkretnie pod dany zespół. Dużo pracy, dużo założeń taktycznych – tak było podczas tych dni na zgrupowaniu w Zakopanem. Na pewno nie będą to łatwe mecze, gdyż oba zespoły są bardzo mocne. Szczególnie chodzi tutaj o zespół Słowenii, który ma w składzie zawodniczki znane również z polskich parkietów
– dodaje trener wicemistrzyń Polski z Polkowic.


Skład reprezentacji Polski na mecze na Słowacji:
- Liliana Banaszak/ENEA AZS Poznań
- Kamila Borkowska/VBW Arka Gdynia
- Magdalena Szymkiewicz / GTK Gdynia
- Emilia Kośla/Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin
- Klaudia Gertchen/CCC Polkowice
- Anna Jakubiuk/1KS Ślęza Wrocław
- Daria Marciniak/ENEA AZS Poznań
- Klaudia Niedźwiedzka/Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin
- Marta Marcinkowska/GTK Gdynia
- Kamila Podgórna/VBW Arka Gdynia
- Amalia Rembiszewska/VBW Arka Gdynia
- Roksana Schmidt/Liege Panthers (Belgia)
- Zuzanna Sklepowicz/Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin
- Weronika Telenga/CCC Polkowice
- Agnieszka Skobel/Kangoeroes Basket Mechelen (Belgia)

Sztab szkoleniowy:
- Maroš Kováčik/trener reprezentacji
- Martin Pospíšil/asystent trenera
- Karol Kowalewski /trener asystent
- Ewelina Kobryn/general manager
- Maciej Krupiński/kierownik drużyny
- Bartosz Pasternak/trener przygotowania motorycznego
- Marcin Lubik/fizjoterapeuta
- Piotr Kołodziej/ fizjoterapeuta
- Jakub Skowron/oficer prasowy

Plan przygotowań:
26.05 - 28.05 gry kontrolne (Pieszczany, Słowacja)
01.06 - 05.06 konsultacja szkoleniowa (Warszawa)
06.06 - 09.06 gry kontrolne (Ljubljana, Słowenia)
10.06 - 12.06 gry kontrolne (Zagrzeb, Chorwacja)
13.06 - 16.06 konsultacja szkoleniowa (Warszawa)
17.06 - 19.06 gry kontrolne (Austria)

A co wiemy o rywalach? W składzie Słowacji nie mogło zabraknąć doświadczonej Anny Jurcenkovej oraz  Barbory Balintovej, Ivany Jakubcovej, Sabiny Oroszovej czy też Terezii Palinikovej, które stanowiły głównie o sile zespołu w kwalifikacjach. Jest także jedna z liderek mistrza Słowacji z Rużomberka - Miroslava Prazenicova, a także Alexandra Haskova z zespołu wicemistrza z Pieszczan. W zespole zabraknie niestety kontuzjowanych – Angeliki Slamovej z VBW Arki Gdynia oraz Michaeli Balazovej z Young Angels Košice.

Jeśli chodzi natomiast o Słowenię, to trener Damir Grgić będzie mógł korzystać z doświadczonej Teji Oblak, czy też Shante Evans. Jest także Eva Lisec czy też bardzo dobrze grającą w Szekszardzie Zala Friškovec. W dobrze poukładanym zespole,  jest także Nika Barič, która w każdym meczu jest ważnym ogniwem układanki.

Szeroki skład Słowacji: Barbora Bálintová, Nikola Dudášová, Michaela Fekete, Alexandra Hašková, Ivana Jakubcova, Anna Jurčenková, Nikola Kováčiková, Natália Martišková, Alica Moravčíková, Sabína Oroszová, Miroslava Praženicová,, Veronika Remenárová, Timea Sujová, Radka Stašová

Szeroki skład Słowenii: Nika Barič, Lea Debeljak, Shante Evans, Zala Friškovec, Teja Goršič, Tina Jakovina, Mojca Jelenc, Aleksandra Krošelj, Eva Lisec, Teja Oblak, Annamaria Prezelj, Eva Rupnik, Maruša Seničar, Tina Trebec