I liga: Walentowska show i wygrana Tęczy, MUKS i SKK ze zwycięstwami

Dodano: 20.12.2020, 11:07

MPKK Sokołów Podlaski oraz SKK Polonia Warszawa zapisały na swoim koncie kolejne zwycięstwa, jednak przysżły one dopiero w ostatnich sekundach. Bardzo dobry mecz Igi Walentowskiej oraz Alicji Grabskiej, dał wygraną Tęczy nad zespołem z Pabianic, a już szóstej porażki doznał łódzki Widzew.

W grupie A do samego końca o kolejne zwycięstwo i passę gier bez porażki, musiała walczyć stołeczna Polonia. SKK po 20 minutach gry prowadziło (26:19), jednak seria 10:0 w wykonaniu przyjezdnych w ciągu kolejnych minutach dała wynik (26:29). Kolejne punkty  Olivii Szumełdy-Krzyckiej oraz Katarzyny Szyller, dały sygnał alarmowy na ławce trenera Macieja Gordona (30:37) i trzeba było "działać" co nie było jednak takie łatwe. Całą trzecią kwartę MKS wygrał aż (22:7) i wydawało się, że tak grając jest w stanie pokonać gospodynie. Niestety dla zespołu prowadzonego przez Jacka Rybczyńskiego, mozolne odrabianie strat przez SKK dało długo wyczekiwany remis po 43 w 34 minucie meczu. A kolejne punkty Karoliny Olszewskiej – prowadzenie. Nie trwało to długo, gdyż w odpowiedzi skuteczny były Marzenia Marciniak oraz Magdalena Parysek-Bochniak i w dalszym ciągu wszystko było możliwe. Gdy na 4 sekundy przed końcową syreną dwa celne rzuty wolne Szumełdy-Krzyckiej dały remis po 52, piłkę miały gospodynie… Przewinienie na sekundę przed zakończeniem wspomnianej Szumełdy-Krzyckiej oraz celne rzuty wolne Anny Pawłowskiej dały wygraną. Liderką Polonii była Klaudia Sosnowska, która rzuciła 16 punktów, a 12 dodała Pawłowska. W drużynie z Pruszkowa – 13 punktów oraz 11 zbiórek zapisała na swoim koncie Marzena Marciniak.

Równie zacięte spotkanie było w Płocku, gdzie przez ponad 32 minuty gospodynie „goniły” rywalki. Udało się tego dokonać na początku ostatniej kwarty, gdzie po trafieniu zza linii 6,75 Pauliny Kaczor był remis po 43. Kolejna akcja Pauliny Pilichowskiej dała prowadzenie, jednak chwilę później ponownie był remis. Na 26 sekund przed końcową syreną po jednym celnym rzucie wolnym Wiktorii  Maślanki był remis po 56, a w odpowiedzi chybiła Kaczor. Ostatnie sekundy w 100% wykorzystała Paulina Kuras, która dała bardzo ważną wygraną.  9 punktów i 13 zbiórek zapisała na swoim koncie Jaworska, a 14 „oczek” dodała Maślanka. W zespole z Płocka 10 punktów uzbierała Aleksandra Mońko.

16 punktów Aleksandry Olęckiej oraz Aleksandry Zmierczak i 14 „oczek” Emilii Jabłońskiej, dało wysoką wyjazdową wygraną Politechniki Gdańskiej II nad zespołem z Aleksandrowa Łódzkiego. Drużyna z Gdańska po 20 minutach gry prowadziła już (42:28), by w kolejnych minutach w dalszym ciągu dominować.

11 punktów, 8 asyst oraz 6 zbiórek Kariny Szczurewskiej oraz 17 punktów Natalii Ławickiej, w głównej mierze przyczyniło się do bardzo wysokiej wygranej AZS UG nad SMS PZKosz Łomianki. Przewaga gospodyń ani przez chwilę nie podlegała dyskusji, o czym może świadczyć najwyższe – 29 – punktowe prowadzenie.

66:41 AZS Uniwersytet Gdański II - SMS PZKosz Łomianki (Ławicka 17 - Stasiak 10)
54:52 SKK Polonia Warszawa - Top Market MKS Pruszków (Sosnowska 16 - Marciniak 13)
81:61 KKS Olsztyn - AZS Uniwersytet Warszawski (Wawrzyniak 23pkt, 10zb - Krzyżaniak 14)
56:58 Mon-Pol Płock - MPKK Sokołów S.A. Sokołów Podlaski (Mońko 10 - Maślanka 14)
55:79 UKS Basket SMS Aleksandrów Łódzki - Politechnika Gdańska II (Jarząb 13 - Olęcka 16)

10 UKS Basket SMS Aleksandrów Łódzki 11 11 0 - 11 0 - 7 0 - 4 559 - 844 -285

W grupie B kolejny bardzo dobry mecz zagrała Tęcza Leszno, która tym razem pokonała faworyzowaną drużynę z Pabianic. Było to możliwe dzięki Idze Walentowskiej, która uzbierała 34 punkty i dodała do tego 9 zbiórek i 4 asysty. Po 11 „oczek” dorzuciły Justyna Hołtyń oraz Maja Pietrzak, a swój wkład w zwycięstwo miała także występująca w EBLK w zespole CCC Polkowice Alicja Grabska – 7 punktów, 9 zbiórek oraz 7 asysty. Tęcza po 20 minutach prowadziła (46:33), jednak po zmianie stron za odrabianie strat wzięły się przyjezdne. Najbliżej remisu było po celnych rzutach wolnych Grzelak (66:70) w 35 minucie gry. W odpowiedzi jednak seria 5:0 postawiła kropkę nad „i”. W PTK nic nie dało double – double Magdaleny Grzelak – 22 punkty oraz 14 zbiórek i 20 punktów, 8 zbiórek Eweliny Gali.

Kolejnej porażki doznały w tym sezonie koszykarki Widzewa, które tym razem przegrały z zespołem z Kątów Wrocławskich. O wszystkim przesądziła trzecia kwarta, którą to gospodynie przegrały (4:17) i na ostatnie 10 minut meczu wychodziły z 17 – punktową stratą (35:52). Liderką Maximusa była Aleksandra Łata, która uzbierała 24 punkty oraz 10 zbiórek, a 18 punktów i 10 zbiórek było dziełem Jagody Oses. W Widzewie 8 „oczek” i 16 zbiórek uzbierała Natalia Gzinka, a 22 punkty na swoim koncie zapisała Wiktoria Stępień.

Poznański MUKS pierwsze 10 minut meczu z Wisłą CanPack wygrał (23:2), by po 20 minutach prowadzić (51:12). Gospodynie we wszystkich elementach koszykarskiego rzemiosła miały zdecydowaną przewagę, a aż 31 „oczek” rzuciły po stratach rywalek.

Bardzo zacięty przebieg miało spotkanie w Krakowie, gdzie Korona dopiero po dogrywce pokonała Lidera Swarzędz. Do dogrywki na 31 sekund przed zakończeniem regulaminowego czasu gry doprowadziła Aleksandra Żukowska (74:74). W dodatkowym czasie po kolejnych punktach Żukowskiej było już (82:76), jednak skuteczna gra gospodyń pozwoliła nie tylko odrobienie strat ale także na zwycięstwo – przyszło ono po serii 6:0, którą zakończył celny rzut Katarzyny Kocaj.

94:39 MUKS Poznań - Wisła CanPack Kraków (Woźniak 19 - Jojczyk 10)
77:72 Pompax Tęcza Leszno - Grot TomiQ Pabianice (Walentowska 34 - Grzelak 22pkt, 14zb)
56:63 AZS Umed Widzew Łódź - Dijo Maximus GOKiS Kąty Wrocławskie (Stępień 22 - Łata 24)
87:86 AZS Politechnika Korona Kraków - Lider Swarzędz (Popiół 25pkt, 10zb - Hantys 17)
61:75 Contimax MOSiR Bochnia - Enea AZS AJP II Gorzów Wlkp. (Krawiec 19 - Kuczyńska 18)