Mistrzostwa Świata 2026: Kto gospodarzem turniejów kwalifikacyjnych?
Dodano: 19.09.2025, 14:32
Potwierdzone są już miasta-gospodarze czterech turniejów kwalifikacyjnych do Mistrzostw Świata 2026, które odbędą się w Stambule, Lyonie-Villeurbanne, San Juan oraz Wuhan. Losowanie odbędzie się 7 października.
Każde z czterech miast zorganizuje jeden turniej kwalifikacyjny z udziałem sześciu drużyn, który odbędzie się w dniach 11 – 17 marca 2026 roku.
Kilka dni temu potwierdzono skład 24 drużyn, jakie wezmą udział w kwalifikacjach. Udział w nich zapewniały dobre występy na poszczególnych turniejach kontynentalnych.
Awans na turniej kwalifikacyjny po wygraniu turniejów prekwalifikacyjnych w 2024 roku uzyskały Czechy (turniej w Meksyku) oraz Węgry (turniej w Rwandzie).
Bezpośredni awans na turniej finałowy uzyskały:
- Belgia (zwycięzca EuroBasket 2025)
- Nigeria (zwycięzca AfroBasket 2025)
- Australia (zwycięzca AsiaCup 2025)
- USA (zwycięzca AmeriCup 2025)
W turniejach kwalifikacyjnych zagrają:
- Senegal, Mali, Sudan Południowy (Afryka)
- Korea, Chiny, Nowa Zelandia, Japonia, Filipiny (Azja i Oceania)
- Czechy, Francja, Niemcy, Węgry, Włochy, Hiszpania, Turcja (Europa)
- Argentyna, Brazylia, Kanada, Kolumbia, Portoryko (Ameryka)
Gospodarze turniejów kwalifikacyjnych:
- Lyon-Villeurbanne (Francja)
- Stambuł (Turcja)
- San Juan (Portoryko)
- Wuhan (Chiny)
W turniejach kwalifikacyjnych mimo zapewnionego awansu udział wezmą, także Belgia, Nigeria, Australia oraz USA.
W kwalifikacjach do Mistrzostw Świata w marcu, 24 – zespołowa stawka zostanie podzielona na cztery grupy po sześć drużyn – gdzie awans na Mistrzostwa Świata uzyskają po trzy najlepsze zespoły z każdej grupy. W każdej grupie jedna drużyna rozegra po pięć meczów, a w turnieju gdzie zagra gospodarz – Niemcy, awans wywalczą dwie najlepsze drużyny plus Niemcy i zwycięzca Pucharu Kontynentalnego. Losowanie odbędzie się 7 października.
Mistrzostwa Europy odbędą się od 4 do 13 września 2026 roku w Berlinie, gdzie rywalizować będzie 16 drużyn. Kwalifikacje do turnieju głównego natomiast odbędą się w marcu 2026 roku, a zagrają w nich łącznie 24 drużyny.
Kto gospodarzem turniejów kwalifikacyjnych @FIBAWWC ❓ ⤵️
— koszykowkakobiet.pl | womenbasketball.eu (@RedakcjaKK) September 19, 2025
Gramy w marcu ????
???? https://t.co/ALK0CeUpfQ #WeOwnTheGame #FIBAWWC #kkpl #womenbasketball pic.twitter.com/6hmNJBy3Ve
<< Wracaj





