Mistrzostwa Europy 3x3: Polska w grupie D

Dodano: 07.09.2022, 17:31


Tegoroczne Mistrzostwa Europy 3x3 odbędą się w austriackim Grazu, gdzie rywalizować w fazie grupowej będzie 12 drużyn. Wśród nich jest Reprezentacja Polski, która o awans do fazy play-off zagra z Cyprem oraz Litwą.  Transmisja na kanale FIBA 3x3 YouTubeTytułu zdobytego w 2021 roku w Paryżu broni Hiszpania, która w finale pokonała 16:12 Niemcy. Brązowe medale wywalczyły „Trójkolorowe”, wygrywając 19:13 z Rosją. Reprezentacja Polski nie przebrnęła wówczas, przez „sito” kwalifikacyjne.

MVP wybrana została Sandra Ygueravide, a w składzie All-Star-3 znalazły się także Sonja Greinacher (Niemcy) oraz Marie-Eve Paget (Francja).

- Na pewno Mistrzostwa Europy 3x3 w Grazu będą dla nas  zdecydowanie lepsze niż te, kiedy to po raz pierwszy awansowaliśmy na największy turniej na Starym Kontynencie w 2019 roku. Teraz mamy już zdecydowanie większe doświadczenie, a także wiemy czego możemy oczekiwać od przeciwników. Jednak mamy świadomość, że „Europa” bardzo szybko się rozwija i zespoły grają coraz lepiej i dlatego może dojść do paru niespodzianek. Na pewno zostawimy serce na boisku, a także będziemy walczyć do ostatnich sekund każdego meczu – mówi Karolina Szlachta, trener Reprezentacji Polski 3x3.

- Jeśli zagramy twardą koszykówkę w obronie i w ataku, taką na miarę swoich możliwości i dołożymy do tego skuteczność rzutową – to  jesteśmy w stanie wyjść z 1. miejsca w grupie pokonując nawet świetnie dysponowane Litwinki. Najważniejszą jednak rolę w tym meczu, odegra dyspozycja zawodniczek. Należy wspomnieć, że mecz odbędzie się o godz. 21:40 co też jest dodatkowym utrudnieniem. Podczas przygotowań odbyliśmy trening o takiej godzinie, a dziewczyny całkiem nieźle na nim funkcjonowały.

- Niestety nasze przygotowania do turnieju wypadły w trudnym momencie, ponieważ zawodniczki są w okresie przygotowawczym i innym cyklu treningowym do sezonu 5x5. Jednak mimo to zrobiliśmy wszystko, żeby być dobrze przygotowanym. Chciałabym bardzo podziękować trenerom klubom za wyrozumiałość i umożliwienie nam powołania zawodniczek, aby przygotować się do tej imprezy – dodaje.

Rozstawienie fazy grupowej zostało dokonane na podstawie miejsc rankingowych, a najwyżej sklasyfikowanymi drużynami były wówczas Niemcy, Francja oraz Holandia. Tuż za nimi w momencie rozstawiania była Polska, która w grupie D trafiła na znakomicie prezentujące się w tym roku Litwinki oraz najniżej spośród wszystkich drużyn biorących udział w Mistrzostwach Europy 3x3 sklasyfikowany Cypr. Awans do fazy play-off uzyskają po dwie najlepsze drużyny z każdej grupy.

W turnieju finałowym, zagrają: Austria (gospodarz), Hiszpania (obrońca tytułu), Niemcy (miejsce z rankingu), Francja (miejsce z rankingu), Litwa (Q), Holandia (Q), Portugalia (Q), Szwajcaria (Q), Cypr (Q), Estonia (Q), Polska (Q), Rumunia (Q)

Podział na grupy
Grupa A: Niemcy (1), Austria (9), Estonia (21)
Grupa B: Francja (2), Rumunia (8), Szwajcaria (24)
Grupa C: Holandia (3), Hiszpania (6), Portugalia (25)
Grupa D: Polska (4), Litwa (5), Cypr (29)


Naszym zdaniem zdecydowanym faworytem turnieju jest Francja, która pod koniec czerwca wywalczyła tytuł najlepszej drużyny na świecie. Ze złotego składu nie będzie Marie-Eve Paget, jednak zamiana na Marie Mané nie powinna negatywnie wpłynąć na poczynania całego zespołu. Mané miała okazje pokazać się już i zgrać z drużyną, podczas turniejów Women’s Series i wypadła tam bardzo dobrze. Obecne liderki rankingu zrobią wszystko, aby odzyskać tytuł mistrzyń Europy utracony w 2021 roku na własnym „podwórku” w Paryżu.

Największy rywalem „Trójkolorowych” będą wicemistrzynie z poprzedniego roku oraz bardzo dobrze grające w tym sezonie w Women’s Series – Niemki. Numer 1 w rankingu indywidualnym Sonja Greinacher, ponownie będzie mogła wykazać się swoimi umiejętnościami. Do tego solidność Svenji Brunckhorst Luany Rodefeld i grającej w Dusseldorf ZOOS – Amy Degbeon, mają dać drużynie kolejny rok z medalami na Starym Kontynencie.

Duże szanse na podium mają także Litwinki, które w ciągu roku zrobiły ogromne postępy i należy się z nimi liczyć. Monika Grigalauskyte, Martyna Petrenaite, Kamile Nacickaite oraz Gabriele Sulske są „czwartą” drużyną na świecie…, a w Grazu chcą stanąć na podium i mają duże szanse na taki wynik.

A co z obrończyniami tytułu z Półwyspu Iberyjskiego? Wiele zależy od liderki - Sandry Ygueravide, która wielokrotnie pokazała już swoją wartość dla drużyny. Tak też może być i tym razem, co może ponownie dać drużynie medale – pytanie tylko brzmi, jakiego koloru one będą?

W rolę „czarnego konia” turnieju może wejść Reprezentacja Polski, która jednak będzie musiała wspiąć się na wyżyny. O ile spotkanie z Cyprem nie powinno sprawić trudności, to już mecz z Litwą może. Powinien być to także mecz o 1. miejsce w grupie, co będzie bardzo ważne w kontekście rywala w ćwierćfinale. A najprawdopodobniej będzie nim Francja, która w swojej grupie ma Rumunię oraz Szwajcarię. Tak więc Aldona Morawiec, Klaudia Sosnowska, Dominika Owczarzak oraz Klaudia Gertchen stają przed prawdziwym testem, który pokaże jak mocna jest drużyna w Europie.

- Ciężko moim zdaniem twierdzić, kto jest największym faworytem tego turnieju. Jednak jest paru faworytów do medalu – są to m.in. mistrzynie świata - Francja, a dalej brązowe medalistki Mistrzostw Europy z 2021 roku – Niemki. Nie można zapominać o Hiszpankach, które bronią złotych krążków z Paryża… a także o mających w swoich szeregach znakomite zawodniczki i walczących podczas ostatnich Mistrzostwach Świata o medale – Litwinkach. Uważam, że czas pokaże kto wytrzyma presję, popełni mniej błędów i utrzyma dobra formę przez cały turniej. Mój zespół jest gotowy do tych Mistrzostw Europy 3x3 i mam nadzieję, że  pokrzyżuje szyki wielu faworytom - kończy Karolina Szlachta.

piątek, 09.09

15:00 Francja - Szwajcaria
15:25 Polska - Cypr
17:10 Rumunia - Szwajcaria
19:55 Litwa - Cypr
20:20 Francja - Rumunia
21:40 Polska - Litwa

sobota, 10.09
15:00 Niemcy - Estonia
15:50 Holandia - Portugalia
17:35 Austria - Estonia
19:30 Hiszpania - Portugalia
21:15 Niemcy - Austria
22:05 Holandia - Hiszpania

niedziela, 11.09
13:05 A1-C2
13:30 D1-B2
15:15 B1-D2
15:40 C1-A2
18:15 półfinał 1
18:30 półfinał 2
20:30 mecz o 3. miejsce
22:10 finał

Bilety na turniej kosztują od 24 do 59 euro, a ich cena uzależniona jest od dnia i fazy turnieju SZCZEGÓŁY

Historia mistrzostw Europy 3x3

2014 Bukareszt/Rumunia - Rosja, Słowenia, Belgia
2016 Bukareszt/Rumunia - Węgry, Rumunia, Rosja
2017 Amsterdam/Holandia - Rosja, Hiszpania, Holandia
2018 Bukareszt/Rumunia - Francja, Holandia, Ukraina
2019 Debreczyn/Węgry - Francja, Hiszpania, Łotwa
2021 Paryż/Francja - Hiszpania, Niemcy, Francja