Energa Cup: Ostateczne rozstrzygnięcia

Dodano: 01.06.2012, 14:27

Wielki finał krajowy odbył się w dniach 26-29 maja na terenie Gdańska i Sopotu, a mecze o miejsca na podium rozegrane zostały w jednej z najnowocześniejszych hal widowiskowo-sportowych w Polsce – Ergo Arenie.
Finał dziewcząt

W kategorii dziewcząt triumfowała drużyna z województwa śląskiego – Szkoła Podstawowa nr 45 z Sosnowca, która w finale pokonała zawodniczki z SP 60 Bydgoszcz - 42:27.

Pierwsza połowa była zdominowana przez dziewczęta z Sosnowca. W drugiej odsłonie z długiej podróży powróciły reprezentantki województwa kujawsko-pomorskiego, jednakże nie zdołały nawiązać równej walki i ostatecznie musiały uznać wyższość sosnowiczanek.

Dziewczęta z Sosnowca reprezentowały województwo, w którym udział w rozgrywkach wzięła rekordowa liczba dziewcząt, aż 6960 dziewcząt z 580 szkół.

Finał chłopców

Drużyna chłopców ze Szkoły Podstawowej nr 67 z Wrocławia w meczu o pierwsze miejsce wygrała z zawodnikami z SP 21 z Radomia - 39:18. Wrocławianie popisali się wysoką skutecznością w ataku oraz doskonałą techniką w obronie. MVP finałów został zawodnik z Dolnego Śląska – Cezary Bardadyn.

To już trzeci mistrzowski tytuł młodych koszykarzy z Wrocławia w rozgrywkach Energa Basket Cup. Co ciekawe województwo dolnośląskie nie jest liderem frekwencji i ilości uczestników w rozgrywkach EBC. We wszystkich etapach turnieju w województwie dolnośląskim wzięło udział 2376 zawodników ze 198 szkół.

Drużyna, która zdobyła pierwsze miejsce otrzymała nagrodę w postaci 10 000 złotych na
sprzęt sportowy dla swojej szkoły. Zespół, który zajął drugie miejsce otrzymał nagrodę o wartości 7 000 zł, a na brązowych medalistów czekał voucher na kwotę 5 000 złotych.

Ponadto drużyny, które znalazły się na podium otrzymały medale i puchary oraz pamiątkowe dyplomy i gadżety z rąk ambasadora programu, legendy koszykówki – Adama Wójcika. W ceremonii zakończenia udział wzięli także przedstawiciel Grupy Energa, Główny Sekretarz Szkolnego Związku Sportowego, koszykarz Energa Czarni Słupsk - Zbigniew Białek oraz koszykarka Energa Katarzynki Toruń – reprezentantka Polski Emilia Tłumak.

Nie lada atrakcją dla wszystkich uczestników finału krajowego Energa Basket Cup była możliwość obejrzenia z trybun Ergo Areny trzeciego finałowego meczu zawodowej ligi koszykówki mężczyzn.