EuroCup: Wygrana BC Polkowice, porażki pozostałych polskich drużyn

Dodano: 25.11.2021, 20:23

W 5.  kolejce po raz piąty z rzędu z wygranej cieszyły się koszykarki z Polkowic, które tym razem wygrały w dalekim Hatay. Ta sztuka nie udała się pozostałym drużynom z Polski, gdzie największej klęski doznały we własnej hali koszykarki z Bydgoszczy. Porażkę zapisały na swoim koncie, grający w dużym osłabieniu gorzowski AZS.

22 punkty Feyondy Fitzgerlad i „oczko” mniej Artemis Spanou – w głównej mierze przyczyniło się do wysokiej wygranej „Pomarańczowych” nad tureckim Hatay. Wicemistrz Polski przewagę uzyskiwać zaczął w drugiej kwarcie, po której to prowadził (52:41). Kolejne minuty upływały również pod znakiem dominacji zespołu z Polkowic, a po trafieniu Fitzgerald pod koniec trzeciej kwarty było już (65:51). Mecz z double-double uzbierała Stephanie Mavunga, która zapisała na swoim koncie 15 punktów oraz 11 zbiórek. U rywalek nie pomogło 22 „oczka” byłem koszykarki zespołu z Dolnego Śląska - Aaryn Ellenberg-Wiley.

Hayat - BC Polkowice 72:94 (20:21, 21:31, 13:13, 18:29)

Hatay: Ellenberg-Wiley 22, Okten 20, Brown 11, Emirtekin 6, Akbas 5, Gunay 4, Dogan 2, Gorini 2
Polkowice: Fitzgerald 22, Spanou 21, Gajda 9, Grabska 8, Cado 8, Telenga 8, Jeziorna 3

Grupa A:
1. BC Polkowice 5/0
2. Hatay 2/3
3. Enisey 2/3
4. Panathinaikos 1/4

Mający jeszcze matematyczne szanse na awans do fazy play-off gorzowski AZS, musiał wygrać w Mińsku z Horizontem. Niestety w samej końcówce skuteczna gra gospodyń, dała wygraną. Na 14 sekund przed zakończeniem medalistka EBLK przegrywał (70:74), jednak w odpowiedzi zza linii 6,75 trafiła Courtney Hurt. Rywalki kolejne punkty zdobyły z linii rzutów wolnych i było po meczu… gdyż na dogrywkę nie trafiła Dominika Owczarzak. Zespół z Gorzowa Wlkp. zagrał w bardzo okrojonym składzie, bez liderki – Borislavy Hristovej oraz Stelli Johnson, a na parkiet nie wyszła m.in. Anna Makurat.

Horizont Mińsk - InvestInTheWest Enea Gorzów Wlkp. 76:73 (21:26, 20:11, 18:18, 17:18)

Mińsk: De Carvalho 21, Veremeyenka 17 (11zb), Webb 16, Rytsikava 13, Kastsiukavets 4, Hasper 2, Inkina 2, Vasilevich 1
Gorzów Wlkp.: Hurt 24, Owczarzak 22, Tikhonenko 10, Jones 10, Matkowska 7

W Lublinie “Pszczółka” dzielnie walczyła z naszpikowaną gwiazdami drużyną z Mersin, jednak ostatecznie uległa (60:72). Szczególnie wyrównana była pierwsza połowa, po której to przyjedne miały tylko „oczko” przewagi. Po zmianie stron Cukurova przyspieszyła i wypracowała bezpieczną przewagę, jednak… w ostatniej kwarcie drużynie trenera Krzysztofa Szewczyka udało się zniwelować część strat (53:57). W odpowiedzi jednak skuteczna ponownie była Shavonte Zellous, a kropkę nad „i” postawiła Yvonne Turner. Kristine Anigwe rzuciła 20 punktów oraz zebrała 15 piłek, a 12 „oczek” było dziełem Tiffany Hayes. W zespole z Koziego Grodu tym razem mniej skuteczne były liderki – Kamiah Smalls rzuciła 14 punktów (5/13), a 9 dodała Natasha Mack (4/13).

AZS UMCS Lublin - Cukurova Mersin 60:72 (13:14, 15:15, 18:24, 14:19)

Lublin: Smalls 14, Jakubcova 12 (10zb), Niedźwiedzka 10, Mack 9, Kośla 6, Stanacev 5, Mestaght 4
Mersin: Anigwe 20 (15zb), Hayes 12, Fagbenle 9, Turner 9, Yalcin 6, Zellous 6, Akalan 3, Karakas 3, Atas 2, Topuz 2

Grupa C:
1. Mersin 5/0
2. Horizont 2/3
3. AZS UMCS Lublin 2/3
4. InvestInTheWest Enea Gorzów Wlkp. 1/4

Bez emocji było w Bydgoszczy, gdzie Basket 25 przegrywał po 20 minutach gry aż… (16:52). W kolejnych minutach nic ciekawego się już nie wydarzyło, gdyż nie mogło. Jednak nie była to już tak skuteczna połowa zespołu Rosji, który rzucił w samej trzeciej kwarcie zaledwie 7 punktów. Nadezhda zagrała na 44 % skuteczności, przy… 19% rywalek!

Basket 25 Bydgoszcz - BC Nadezhda Orenburg 36:73 (6:26, 10:26, 6:7, 14:14)

Bydgoszcz: Houser 11, Stankiewicz 7, Alleyne 6, Poboży 4, Michałek 4, Fontaine 2, Sobiech 2
Orenburg: Hiedeman 20, Gatling 13 (13zb), Linskens 11, Elonu 9, Komarova 8, Zhedik 8, Fastova 2, Medvedeva 2

Grupa E:
1. BC Nadezhda 5/0
2. Olympiakos Pireus 4/1
3. Crvena Zvezda 1/4
4. Basket 25 Bdydgoszcz 0/5

W pozostałych meczach ze zwycięstw cieszyły się m.in. ASVEL Lyon, który ograł na wyjeździe mistrza Słowacji z Rużomberka oraz czeskie Żabiny Brno z debiutnatem z Londynu.