(Q) EuroBasket 2023: Sypnęło niespodziankami, Polska wygrała z Albanią

Dodano: 11.11.2021, 22:39


W pierwszej kolejce kwalifikacji do EuroBasketu, sypnęło niespodziankami – swoje mecze przegrały „Trójkolorowe” oraz #BelgianCats, a także od porażki walkę o turniej finałowy rozpoczęły Czeszki i Węgierki. Polska na początek wysoko pokonała Albanię, jednak w tym wypadku innego wyniku nie mogło być.Pierwsza kolejka kwalifikacji, dała kilka niespodzianek – w tym największą, jaką jest porażki Francji z Ukrainą. Wicemistrzynie Europy i brązowe medalistki z Tokio, pod wodzą nowego trenera Jean-Aime Toupane zaliczyły ogromny falstart. Porażka (71:90) z Ukrainą boli bardzo, a główną sprawczynią tego jest Alina Iagupova – 33 punkty. Bardzo dobrze zagrała także Krystyna Filevych – 27 „oczek”. Na tablicach rządziła Tetiana Yurkevichus, która zebrała 19 zbiórkami.


W grupie B, Litwa pokonała (69:59) Finlandię, a sukces ten dały głównie Kamile Nacickaite i Gintare Petrontye – rzucając 32 punkty. Wygrać nie udało się w debiucie #BalgianCats, które pod wodzą Valery Demory przegrały z Bośnią i Hercegowiną (81:87) – a rywalki do zwycięstwa poprowadziła Jonquel Jones, która uzbierała 44 punkty i 22 zbiórki.

Także debiut, jednak na plus wypadł dla kadry Hiszpanii i Miguela Mendeza. Wygrana (66:62) z Węgrami dała dobry początek kwalifikacji, po słabym EuroBaskecie. Jednak z liderek ZVVZ USK Praha – Maria Conde uzbierała 16 punktów oraz 13 asyst. Zwycięstwo świętowały także Włoszki, które wygrały na Słowacji – po znakomitej pogoni i ostatniej kwarcie wygranej (26:10). Nicole Romero rzuciła 19 punktów, a Cecilia Zandalasini dodała 17 „oczek”. W tej samej grupie wygraną zapisała na swoim koncie Szwajcaria, pokonując po walce Luksemburg – (58:54).


Porażkami zakończyły swoje występy Słowenia oraz Izrael (organizatorzy EuroBasketu 2023), kolejno z Turcją oraz Łotwą. W zespole prowadzonym przez Gundarsa Vetre, najlepsze były Anete Steinberga (24 punkty, 11 zbiórek) oraz Elina Babkina (18 punktów) i Kitija Laksa (16 punktów). Jeśli chodzi o Słowenię, to prowadzona przez Giorgios Dikaioulakosa drużyna zagrała osłabiona brakiem kontuzjowanych – Evy Lisec oraz Shante Evans.


Zwycięstwem Białorusi zakończyło się spotkanie w Pradzie, gdzie drużyna prowadzona przez Stefana Svitka robiła wszystko aby zatrzymać Marie Papova oraz Anastasiye Veramyeneke – lecz się to nie udało. Pierwsza rzuciła 25 punktów, a druga dodała 17 „oczek” oraz 12 zbiórek.

W starciu Polski z Albanią, emocji nie było - gdyż ich nie mogło być. Polki od pierwszego gwizdka miały zdecydowaną przewagę i pewnie wygrały pierwszy mecz. Przyjezdne w każdej kwarcie rzucały 9 lub mniej punktów (9, 4, 2, 4), dodatkowo nie mając argumentów aby walczyć pod tablicami. - Od początku wiedzieliśmy jaka jest różnica w jakości obu zespołów. Jestem bardzo szczęśliwy, że od początku do końca utrzymaliśmy koncentrację. Otrzymaliśmy dużo energii od kibiców, za do serdecznie dziękujemy - powiedział po meczu Maros Kovacik.

- Miałyśmy świadomość przyjeżdżając tutaj, w jakiej jesteśmy dziś pozycji. Wiedziałyśmy przeciwko jakiemu zespołowi zagramy, jeżeli chodzi o potencjał. Wiemy jak dobre są wszystkie zespoły w naszej grupie. Natomiast jeśli chodzi o dzisiejsze spotkanie, chciałam podkreślić bardzo dobrą atmosferę, która panował w hali. Starałyśmy się wykonać jak najlepszą pracę. Zawodniczki są bardzo młode, mimo to, chciałyśmy nagrać jak najlepiej i zrobić co w naszej mocy żeby ten wynik był jak najlepszy. To wszystko co mogę powiedzieć o tym spotkaniu - powiedziała po meczu
Mirza Alibegaj (trener reprezentacji Albanii).

Grupa A: Belgia, Bośnia i Hercegowina, Niemcy, Macedonia Północna
73:41 Niemcy - Macedonia
87:81 Bośnia i Hercegowina - Belgia

Grupa B: Francja, Ukraina, Litwa, Finlandia
69:59 Litwa - Finlandia
90:71 Ukraina - Francja

Grupa C: Hiszpania, Węgry, Rumunia, Islandia

62:66 Węgry - Hiszpania
65:59 Rumunia - Islandia

Grupa D: Turcja, Słowenia, Polska, Albania
62:78 Słowenia - Turcja
125:19 Polska - Albania

Grupa E: Serbia, Chorwacja, Bułgaria

73:84 Bułgaria - Chorwacja

Grupa F: Rosja, Czarnogóra, Dania, Austria

82:48 Dania - Austria
64:85 Czernogóra - Rosja

Grupa G: Grecja, Wielka Brytania, Portugalia, Estonia

62:43 Portugalia - Estonia
66:73 Wielka Brytania – Grecja

Grupa H: Włochy, Słowacja, Luksemburg, Szwajcaria
66:69 Słowacja - Włochy
54:58 Luksemburg - Szwajcaria

Grupa I: Białoruś, Czechy, Holandia, Irlandia
82:60 Holandia - Irlandia
60:66 Czechy – Białoruś

Grupa J: Szwecja, Łotwa, Izrael
56:62 Izrael - Łotwa