(Q) EuroBasket: 36 drużyn powalczy o turniej finałowy – dostanie się tylko 14 z nich

Dodano: 11.11.2021, 11:02


Już 11 listopada rozpoczną się kwalifikacje do EuroBasketu, który w 2023 roku odbędzie się na Słowenii oraz w Izraelu. Polska znalazła się w grupie D, razem z kadrą współgospodarzy – Słowenią, Turcją oraz Albanią.
Grupa A: Belgia, Bośnia i Hercegowina, Niemcy, Macedonia Północna
Kadrę Belgii poprowadzi Valery Demory, który będzie chciał w dalszym ciągu kontynuować sukcesy w poprzednich lat #BelgianCats. Jest Emma Meesseman oraz Julie Allemand, jednak karierę zakończyła Ann Wauters. W grupie jest także Bośnia i Hercegowina, która ponownie będzie bardzo niebezpieczna i może sprawić dużo niespodzianek i po raz drugi z rzędu awansować do turnieju finałowego. Tutaj o wyniku będą decydowały – Marica Gajic oraz Jonquel Jones.

Miejsca w rankingu FIBA Europe:
Belgia – 3
Bośnia i Hercegowina – 18
Niemcy – 23
Macedonia Północna – 39

Grupa B: Francja, Ukraina, Litwa, Finlandia
Francja już nie z Valery Garnier na ławce, chce (nie) być już wicemistrzem – a mistrzem – czy to się uda za sprawą nowego trenera oraz kilku zmian w składzie? To wszystko już w fazie grupowej może pokrzyżować Ukraina, która będzie miała w składzie Aline Iagupovą. Nie bez szans na awans są Litwinki, jednak będą musiały wspiąć się na wyżyny swoich umiejętności i jeszcze bardziej liczyć na Gintare Petronyte czy też Monike Grigalauskyte. Nie wolno także lekceważyć Finlandii z Awak Kuier.

Miejsca w rankingu FIBA Europe:
Francja – 2
Ukraina – 17
Litwa – 21
Finlandia – 35

Grupa C: Hiszpania, Węgry, Rumunia, Islandia
Jak w kwalifikacjach zagrają byłe mistrzynie Europy z Hiszpanii? Rozczarowanie było na ostatnim EuroBaskecie, co spowodowało zmianę na stanowisku trenera. Nie ma już Lucasa Mondelo, którego zastąpił Miguel Mendez. W drużynie nie będzie także jednej z gwiazd – Astou Ndour, co stwarza duże szanse na walkę o 1. miejsce dla kadry Węgier z Bernadett Hatar.

Miejsca w rankingu:
Hiszpania – 1
Węgry – 19
Rumunia – 25
Islandia – 27

Grupa D: Turcja, Słowenia, Polska, Albania
Faworytem „polskiej” grupy są Słowenki, które jednak tak czy tak awansują jako gospodarz na turniej finałowy. Taka sytuacja sprawia, że kolejnym faworytem jest drużyna Turcji. Czy zmiana Quanitry Hollingsworth na Kiah Stokes, będzie trafiona? Duże szanse w porównaniu w poprzednimi kwalifikacjami ma Polska, która w składzie będzie mieć Annę Makurat oraz m.in. Marisse Kastanek i doświadczoną Weronikę Gajdę.

Miejsca w rankingu FIBA Europe:
Turcja – 5
Słowenia – 16
Polska – 22
Albania – 43

Grupa E: Serbia, Chorwacja, Bułgaria
Mistrzynie Europy są zdecydowanymi faworytkami swojej grupy i mało tego… powinny zakończyć fazę grupową z kompletem zwycięstw. Czy tak się jednak stanie? W zespole nie ma już Sonji Vasic oraz Jeleny Brooks, które zakończyły reprezentacyjną karierę. O awans z 2.  miejsca walczyć powinna Chorwacja, robiąca z roku na rok robi ogromne postępy. Jest Ivana Dojkic oraz Ana-Marija Begic – a to już gwarantuje przewagę po obu stronach parkietu nad Bułgarią.

Miejsca w rankingu FIBA Europe:
Serbia – 4
Chorwacja – 20
Bułgaria - 24

Grupa F: Rosja, Czarnogóra, Dania, Austria
Maria Vadeeva i Raisa Musina – trzon kadry Rosji, chce wygrać grupę i bezpośrednio awansować na turniej finałowy. W poprzednich latach wspomniany duet dawał dużo radości i prowadził do walki w turniejach finałowych – czy tak będzie również teraz? Najgroźniejszym rywalem wydaje się być Czarnogóra z Markeisha Gattling… jednak na minus, jest brak doświadczonej Jeleny Dublevic.

Miejsca w rankingu FIBA Europe:
Rosja – 7
Czarnogóra – 11
Dania – 30
Austria – 33

Grupa G: Grecja, Wielka Brytania, Portugalia, Estonia
Wielka Brytania rośnie w siłę i tym razem jest zdecydowanym faworytem swojej grupy – jest Temi Fagblente, Cheridene Green, a to daje ogromną siłę pod tablicami. W czerwcu podczas EuroBasketu był historyczny półfinał, teraz jest szansa co najmniej na powtórkę. Jeśli dodamy do tego także historyczny występ zespołu z wysp w EuroCup, to widać jak w górę idzie poziom koszykówki poziom w tym kraju. Lekceważyć nie wolno Grecji, gdzie liderką jest Maria Fasoula.

Miejsca w rankingu FIBA Europe:
Grecja – 9
Wielka Brytania – 12
Portugalia – 28
Estonia - 34

Grupa H: Włochy, Słowacja, Luksemburg, Szwajcaria
Włoszki w ostatnim turnieju finałowym nie dostały się do ćwierćfinału, jednak przynajmniej na „papierze” faza grupowa kwalifikacji jest dla nich łaskawa. Cecilia Zandalasini i Francesca Pan – chcą jak najszybciej zapewnić drużynie awans, a to może się udać. Pytanie tylko, czy uda się wygrać na wyjeździe z kadrą Słowacji. Drużyna prowadzona przez trenera Juraja Suje będzie najgroźniejszym rywalem zespołu z Półwyspu Apenińskiego.

Miejsca w rankingu FIBA Europe:
Włochy – 8
Słowacja – 14
Luksemburg – 29
Szwajcaria - 31

Grupa I: Białoruś, Czechy, Holandia, Irlandia

Doświadczenie Białorusi i trzy „żądła” - Anastasiya Verameyenka, Alex Bentley i Maryia Papova, będą chciały poprowadzić drużynę na kolejny EuroBasket. W Walencji gra wyglądała bardzo dobrze, teraz powinno być podobnie. O 1.  miejsce walczyć będą także Czeszki z uzdolnioną Veroniką Vorackovą. Z przyjemnością oglądać się będzie także Holandię, która może być „czarnym koniem” całych kwalifikacji z Emese Hof na czele.

Miejsca w rankingu FIBA Europe:
Białoruś – 6
Czechy – 13
Holandia – 26
Irlandia - 32

Grupa J: Szwecja, Łotwa, Izrael
Łotwa chce (musi) zagrać dużo lepiej niż w poprzednich kwalifikacjach i włączyć się do gry o awans. Nie będzie to łatwe, gdyż pewny miejsca jako współgospodarz jest Izrael – a bardzo mocna jest Szwecja. Należy jednak zwrócić uwagę na brak w składzie doświadczonych sióstr Eldebrink, które przeszły na reprezentacyjną emeryturę.

Miejsca w rankingu FIBA Europe:
Szwecja – 10
Łotwy – 15
Izrael - 27

***

Awans na turniej finałowy uzyskają zwycięzcy 10 grup i cztery najlepsze drużyny z drugich miejsc. W celu wyłonienia najlepszych drużyn, które zajęły 2. miejsca w swoich grupach – nie będą liczone wyniki z zespołami, które zajmą ostatnie czwarte miejsca w swoich grupach.

W przypadku, gdy jeden lub dwóch gospodarzy EuroBasketu, zajmie miejsce wśród 14 drużyn zakwalifikowanych, to awans uzyska również następna drużyna (bądź też drużyny) jakie zajmą 2. miejsca w swoich grupach.

Kwalifikacje zostaną rozegrane w trzech „okienkach”: 11-14 listopada 2021, 24-27 listopada 2022 oraz 24-27 lutego 2023 roku.