Energa Basket Liga Kobiet: Pierwsza wygrana Polonii oraz Katarzynek

Dodano: 24.10.2021, 08:18

Do czwartej kolejki musiała czekać Polonia Warszawa, aby zasmakować zwycięstwa po powrocie do ekstraklasy! Także pierwsze zwycięstwo, lecz w obecnym sezonie odniosła toruńska Energa – wygrywając z zespołem czekającym od 24 już spotkań na pierwszą wygraną. Ogromne emocje były w Gorzowie Wlkp., gdzie górą była ostatecznie... "Pszczółka".

Do Warszawy przyjechało Zagłębie Sosnowiec, które w poprzedniej kolejce pokonało mistrza Polski z Gdyni. Tak więc to drużyna prowadzona przez Jordiego Aragonesa była zdecydowanym faworytem spotkania w stolicy, jednak… od samego początku Polonia naciskała i grała jak równy z równym. Dobrze rozegrana końcówka pierwszej połowy, dała 7 – punktowe prowadzenie (52:45). Bardzo dobrze po raz kolejny grała liderka - Loryn Goodwin – 12 punktów i aż 8 asyst w pierwszych 20 minutach. Na plus była także Klaudia Sosnowska, która raz po raz dziurawiła kosz rywalek. Po zmianie stron dobrze prowadzona przez trenera Macieja Gordona Polonia grała wyrównane spotkanie i ostatecznie wygrała. Warto jednak wspomnieć, iż wynik mógłby być zupełnie inny… na 15 sekund przed zakończeniem zza linii 6,75 trafiła Nina Bogicevic… by w kolejnej akcji po stracie gospodyń ponownie przymierzyć. Ta jednak próba wykręciła się z obręczy. Ponad połowę (51) punktów całego zespołu z Warszawy rzuciło trio – Klaudia Sosnowka, Loryn Goodwin, Martyna Leszczyńska.

W Toruniu spotkały się dwa zespoły bez zwycięstwa, tak więc jedna ze stron musiała przerwać tą złą passę. Wyrównana pierwsza połowa, dała jedno „oczko” przewagi gospodyń – (47:46). Po zmianie stron szczególnie w trzeciej kwarcie, obraz gry nie uległ zmianie. Wszystko natomiast zmieniło się w ostatnich 10 minutach, kiedy to seria Katarzynek (8:0) była decydująca dla końcowego wyniku. W tym fragmencie dwukrotnie zza linii 6,75 trafiła Łucja Grzenkowicz! Najskuteczniejszą zawodniczką w drużynie prowadzonej przez Emilię Tłumak była Tyler Scaife – 20 punktów, 8 zbiórek. U rywalek 24 „oczka” oraz 9 zbiórek.

W Gdyni S-H-O-W zrobiła Morgan Bertsch, która rzuciła łącznie 30 punktów (20 z 42 całego zespołu w pierwszej połowie) – czym przyczyniła się do 13 – punktowej przewagi przed dłuższą przerwą. Przyjezdne bez kontuzjowanej Laury Miskiniene, nie miały jak zatrzymać liderki VBW Arki. Dodatkowo dobrze grała silna i wysoka Megan Gustafson – 19 punktów, 10 zbiórek. Mistrz Polski miał jednak lekki przestój pod koniec spotkania, gdzie celne rzuty wolne Angeliki Stankiewicz zniwelowały straty do 7 punktów (69:76). Odpowiedź jednak zespołu trenera Gundarsa Vetry, była piorunująca – seria 13:1 zamknęła mecz.

Ślęza Wrocław jadąc do Poznania, nie liczyła na łatwy mecz – i tak też było. Po pierwszej połowie na prowadzeniu (40:36) były gospodynie, które jednak w połowie trzeciej kwarty traciła do rywale już „oczko” po celnym rzucie za trzy Moniki Jasnowskiej (55:54). Od tego momentu mecz zrobił się jeszcze bardziej zacięty, gdzie w czwartej kwarcie na tablicy wyników dość często widziany był remis. Żółto-czerwony „odjechały” po ponownym trafieniu za trzy Jasnowskiej, które postawiło kropkę nad „i” (74:66) na 150 sekund przed końcową syreną. Najwięcej punktów rzuciła Dominuque Wilson – 25 punktów, 11 asyst oraz 6 zbiórek. Warto zaznaczyć, iż w zespole z Poznania po ponad rocznej przerwie wróciła Katarzyna Trzeciak – 21 minut, 14 punktów oraz 4 zbiórki.

Bardzo zacięte było spotkanie w Gorzowie Wlkp., gdzie po raz drugi (pierwszy mecz w EuroCup) z zespołem z Lublina w obecnym sezonie przegrały gospodynie. Pełne 40 minut walki oraz przełamanie (72:69) przyjezdnych na 63 sekundy przed zakończeniem spotkania – dało ostateczną wygraną. Kamiah Smalls rzuciła 19 punktów, a aż trzy zawodniczki dorzuciły po 17 „oczek” - Ivana Jakubcova, Natasha Mack oraz Aleksandra Stanaćev. W całym spotkaniu aż siedmiokrotnie zmieniało się prowadzenie, a tak zacięty mecz z trybun oglądali trenerzy kadry Polski – Maroš Kováčik oraz Karol Kowalewski.

VBW Arka Gdynia - Polskie Przetwory Basket-25 Bydgoszcz 89:70 (23:18, 26:18, 17:15, 23:19)

Gdynia: Bertsch 30 (11zb), Gustafson 19 (10zb), Borkowska 8, Kunek 8, Bernies 6, Begic 6, Kastan ek 5, Lundquist 5, Szymkiewicz 2
Bydgoszcz: Alleyne 17 (13zb), Fontaine 16, Stankiewicz 16, Houser 14, Michałek 5, Sobiech 2

Enea AZS Politechnika Poznań - Ślęza Wrocław 71:78 (16:18, 24:16, 14:22, 17:22)

Poznań: McCray 17, Marciniak 17, Trzeciak 14, Davis-Reimer 11, Popović 5, Banaszak 3, Makurat 2, Rogozińska 2
Wrocław: Wilson 25, Jasnowska 17, Bright 17, Jakubiuk 10, Stefańczyk 4, Drop 3, Kuczyńska 2

PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. - Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin 69:72 (18:20, 26:13, 14:23, 11:16)

Gorzów Wlkp.: Hristova 27, Hurt 11, Tikhonenko 9, Jones 8, Matkowska 8, Makurat 6
Lublin: Small 19, Stanacev 17, Mack 17, Jakubcova 17, Trzeciak 2

SKK Polonia Warszawa - CTL Zagłębie Sosnowiec 92:88 (24:31, 28:14, 16:16, 24:27)

Warszawa: Goodwin 17 (11as), Leszczyńska 17, Sosnowska 17, Knight 13, Siemienas 9, Preihs 6, Bucyk 6, Mistygacz 4, Pawłowska 3
Sosnowiec: Bogicević 25, January 21 (10as), Sutherland 16, Sagerer 10, Wojtala 6, Urabiak-Dornstauder 6, Wnorowska 4

Energa Toruń - GTK Gdynia 86:74 (18:23, 29:23, 16:14, 23:14)

Toruń: Scaife 20, Bennett 18, Sarr 12, Podkańska 11, Grzenkowicz 10, Adebayo 8, Pszczolarska 7
Gdynia: Parzeńska 24, Ossowska 20, Żytkowska 10, Bazan 8, Szulc 4, Wińskowska 4, Marcinkowska 2, Niemojewska 2 (10zb)