Euroliga: KSC Szekszard po raz pierwszy w historii zagra w Eurolidze!

Dodano: 23.09.2021, 10:27


Węgierski KSC Szekszard długo czekał na grę w Eurolidze… i się doczekał, dokonując tego podczas turnieju kwalifikacyjnego w Rumunii. W „elicie” nie zagra natomiast po raz pierwszy od 26 lat – Bourges Basket!


Drużyna z Szekszardu od samego początku budowana była nie tylko z „głową”, lecz przede wszystkim tak jak pozwalał na to budżet. Nigdy nie próbowano tam zrobić awansu „na siłę”, a zawodniczki nigdy nie były tymi najlepszymi. W tym sezonie można było powalczyć o Euroligę, podczas turnieju kwalifikacyjnego w rumuńskim Sfântu Gheorghe.

Tam oprócz gospodyń i zespołu z Szekszardu, o awans walczył także turecki Kayseri. Jednak już po dwóch meczach, wiadome było kto zagra w Eurolidze. Wicemistrz Węgier wygrał kolejno z Kayseri oraz ACS Sepsi i po raz pierwszy w historii znalazł się wśród „16” najlepszych drużyn Europy. W tym drugim meczu do wygranej KSC poprowadził duet Cyesha Goree (15 punktów, 8 zbiórek) i Sary Krnjic (12 punktów, 8 zbiórek), ale bardzo dobrze zagrała cała drużyna. U rywalek aż 28 „oczek” rzuciła Brianna Fraser, jednak nie wystarczyło to do odwrócenia losów rywalizacji.

Kayseri – KSC Szekszard 70:80
KSC Szekszard – ACS Sepsi 63:56
ACS Sepsi – Kayseri, 23.09.2021, godz. 18:00

W drugiej grupie kwalifikacyjnej także wszystko rozstrzygnęło się już po dwóch pierwszych meczach, gdzie Famila Schio pokonała kolejno hiszpańską Valencie oraz Bourges Basket. Silna grupa, gdzie każdy miał szanse na awans – pokazała jednak, iż w dalszym ciągu zespół ze Schio jest bardzo mocny. Drużynę z Półwyspu Apenińskiego do zwycięstwa poprowadził duet weteranek - Sandrine Gruda i Giorgia Sottana (łącznie 42 punkty). Po raz pierwszy od 26 lat w „elicie” nie zagra Bourges Basket, który ostatnich sezonów nie może zaliczyć do udanych. Awans nie udał się także „nowej” sile hiszpańskiej #LFEndesa z Valencii, która kilak dni temu pokonała Parfemerias Avenide i wywalczyła Superpuchar.

Valencia – Famila Schio 48:56
Famila Schio – Bourges Basket 69:57
Bourges Basket – Valencia, 23.09.2021, godz. 19:30

W Eurolidze zagrają KSC Szekszard oraz Famila Schio, a w EuroCup ACS Sepsi, Kayseri, Valencia oraz Bourges Basket.

Grupa A:
- UMMC Jekaterynburg (Rosja)
- CB Avenida (Hiszpania)
- ZVVZ USK Praha (Czechy)
- BLMA (Francja)
- TTT Riga (Łotwa)
- Reyer Venezia (Włochy)
- MBA Moskwa (Rosja)
- KSC Szekszard (Węgry)

Grupa B:
- Fenerbahce Stambuł (Turcja)
- Dynamo Kursk (Rosja)
- Sopron Basket (Węgry)
- Uni Girona (Hiszpania)
- Galatasaray Stambuł (Turcja)
- Basket Landes (Francja)
- VBW Arka Gdynia (Polska)
- Famila Basket Schio (Włochy)