Liga Narodów 3x3 U23 (Bukareszt): Francja najlepsza, Polska kończy na 3. miejscu

Dodano: 18.09.2021, 23:25


„Trójkolorowe” pokonując 21:7 Holandię, wygrały tegoroczną Ligę Narodów 3x3 U23. Turniej finałowy rozgrywany był w Bukareszcie, a wzięło w nim udział sześć najlepszych drużyn z kwalifikacji. Polki ostatecznie uplasowały się na 3. miejscu.W drugim dniu turnieju finałowego w Bukareszcie, rozegrane zostały m.in. ostatnie mecze w fazie grupowej. Ze zwycięstw cieszyły się faworytki z Francji, Holandii, Czech oraz… Polski. Tym samym biało-czerwone zajmując 2. miejsce w swoje grupie trafiły w półfinale na bardzo dobrze dysponowaną Francję. „Trójkolorowe” (Camille Droguet, Hortense Limouzin, Myriam Djekoundade, Noémie Brochant) znakomicie rozpoczęły spotkanie i punkt po punkcie powiększały prowadzenie. W ostatnich minutach Polki (Marta Marcinkowska, Weronika Papiernik, Karolina Stefańczyk, Aleksandra Zięmborska) odrobiły część strat, jednak doprowadzić co najmniej do dogrywki nie było szans.

Dużo ciekawiej było w drugim półfinale, gdzie trudne warunki kadrze Holandii (Zoë Slagter, Noortje Driessen, Kiki Fleuren, Julia Jorritsma) postawiła drużyna U21 z Czech (Adéla Buřtová, Alžběta Levínská, Anna Rosecká, Kateřina Galíčková). Wyrównany początek dawał nadzieje na emocjonującą końcówkę, jednak więcej sił w niej zachowały Oranje – wygrywając pewnie do 13. W finale jednak nie było już tak „Pomarańczowo”, gdyż seria 12:0 Francji, nie pozwoliła o nawiązaniu choćby walki.

Francja - Mongolia 21:11
Litwa - Holandia 16:20
Egipt - Czechy U21 8:22
Rumunia - Polska 14:20

Francja - Polska 20:17
Holandia - Czechy U21 21:13

Francja - Holandia 21:7

MVP wybrana została Hortense Limouzin z Francji, która zakończyła sezon z bilansem 22/1! Limouzin w Bukareszcie rzuciła aż 30 punktów, będąc zdecydowaną liderką swojego zespołu.

Klasyfikacja końcowa Ligi Narodów 3x3 U23 2021:
1. Francja
2. Holandia
3. Polska
4. Czechy U21
5. Litwa
6. Mongolia
7. Rumunia
8. Egipt

A jak turniej finałowy ocenia trener, Vadim Czeczuro? - Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyniku, ponieważ jakby ktoś powiedział na początku roku – będziecie mieli 3. Miejsce, to bym nie uwierzył. Jest jednak lekki niedosyt, gdyż zderzyliśmy się może nie ze ścianą ale z bardzo dobrze dysponowaną drużyną z Holandii w pierwszym meczu. Rywalki miały przewagę także w warunkach fizycznych, a na samym początku nie mogliśmy złapać skuteczności. Myślę, że gdybyśmy zagrali z nimi po raz drugi to wynik byłby zupełnie inny. W kolejnym meczu zagraliśmy z bardzo silną kadrą Litwy, gdzie również było ciężko od samego początku. Dziewczyny jednak skoncentrowały się i zagrały prawie bezbłędnie to spotkanie, za co muszę je jeszcze raz pochwalić za to.

- W półfinale trafiliśmy na niesamowity zespół Francji, który jest na chwilę obecną ponad całą stawką. Początek spotkania był zdecydowanie dla rywalek, jednak później potrafiliśmy jednak rzucić kilka punktów i zniwelować trochę straty. Może inaczej by to się skończyło, gdyby nie tak krótka przerwa między ostatnim spotkanie grupowym a półfinałowym.

- Szkoda, że w trakcie przygotowań nie graliśmy właśnie z Francją czy też Holandią, gdyż bardzo ważne jest ogrywanie się z różnymi zespołami. Wtedy nabiera się doświadczenia, które w późniejszym czasie będzie procentować. Jeszcze raz dziękuje wszystkim trenerom za to, że puścili swoje zawodniczki na ten turniej. Dziękuję także raz jeszcze wszystkim dziewczyn za wysiłek włożony w przygotowania i każdy turniej, a także poświęcony czas – kończy Czeczuro.

***

Liga Narodów U23 wystartowała w 2017 roku i już teraz można śmiało powiedzieć, iż był to trafiony pomysł. Turnieje znacznie pomagają doskonalić formę, która może w przyszłości pomóc podczas Mistrzostw Świata 3x3 czy też Igrzysk Olimpijskich.

W 2019 roku turniej finałowy odbył się w Budapeszcie i został włączony do World Urban Games – czyli BMX freestyle, Breaking, Flying Disc Freestyle, Parkour, Roller Freestyle oraz dwóch nowych sportów pokazowych Indoor Rowing i Laser Run. W stolicy Węgier ze zwycięstwa cieszyły się koszykarki z Rosji, które pokonały Francję. Na najniższym stopniu podium stanęła kadra Ukrainy. Polska uplasowała się na ostatnim – 8. miejscu. W dwóch pozostałych edycjach Ligi Narodów U23 ze zwycięstwa cieszyły się kadry Węgier (2017) oraz Francji (2018).