Women’s Series #7 (Bukareszt): Turniej finałowy – Polska faworytem?

Dodano: 16.09.2021, 18:34


Już w najbliższy weekend reprezentacja Polski 3x3 weźmie udział w turnieju finałowym cyklu FIBA 3x3 Women’s Series, który odbędzie się w Bukareszcie. Udział w nim weźmie łącznie osiem drużyn, jednak zabraknie m.in. mistrzyń Europy z Hiszpanii czy też najlepszej drużyny cyklu z 2019 roku – Francji. Transmisja na kanale FIBA 3x3 YouTube
Reprezentacja Polski 3x3 w sześciu rozegranych w tym roku „przystankach” zgromadziła łącznie 275 punktów i zajęła 2. miejsce w klasyfikacji generalnej całego cyklu. Liderkami są Hiszpanki (400 punktów), a 3. miejsce należy do coraz lepiej grającej (wicemistrzostwo Europy) kadry Niemiec (255 punktów).

Biało-czerwone do Bukaresztu poleciały w składzie (Klaudia Sosnowska, Anna Pawłowska, Aldona Morawiec oraz Magdalena Parysek), a jedyną zmianą jest wymiana Marzeny Marciniak na Magdalenę Parysek. Karolina Szlachta ma ze sobą także Klaudię Sosnowską (była liderka rankingu), która może tym turniejem poprawić swoją pozycję w rankingu indywidualnym – obecnie 7. miejsce (86,637 punktów). Pierwsze cztery miejsca zajmują mistrzynie Europy z Hiszpanii, a najlepsza wśród nich jest Sandra Ygueravide (128,882 punktów).

- Kilka dni po zakończeniu rywalizacji w Paryżu, na zwieńczenie tych dwóch ciężkich lat rozegrany zostanie finał Ligi Narodów U23 oraz Women’s Series. W obu turniejach wystąpią nasze dwie reprezentację. Cieszy postawa kadry U23 i efekty pracy, które wspólnie wykonaliśmy przez te ostatnie dwa lata. Niektóre z nich (Marta Marcinkowska oraz Weronika Papiernik – przyp. Red.) tym turniejem będą kończyć swoją przygodę z U23 i przejdą do seniorek. Tutaj nie będzie problemu z przeskokiem do seniorskiej koszykówki, ponieważ już od dwóch lat wielokrotnie powoływane były na kadrę seniorek i wspólnie pracowały ze starszymi zawodniczkami – mówi trener reprezentacji Polski, Karolina Szlachta.W Bukareszcie Polska rywalizację rozpocznie w grupie B, gdzie o awans powalczy z Holandią, Austrią oraz Mongolią. O ile z tą ostatnią drużyną nie powinno być żadnych problemów, to trochę ciężej może być w starciach z dwoma pozostałymi. Kadra Orange od dwóch lat nie może wskoczyć na wyższy poziom, a nie pomagają w tym także dość znaczne zmiany w składzie. W stolicy Rumunii do gry gotowe będę - Janis Boonstra, Janine Guijt, Myrthe den Heeten oraz Charlotte van Kleef i tak trochę eksperymentalny skład może zaskoczyć. Czy to jednak zrobi?

Groźna będzie także Austria, która głównie polegać będzie na dwóch zawodniczkach – Sarze Sagerer oraz Simone Sill. W składzie są także Camilla Neumann oraz Michaela Wildbacher. Pamiętajmy, że awans do półfinałów uzyskają po dwie najlepsze drużyny z każdej grupy.

W grupie A natomiast zdecydowanymi faworytkami są wicemistrzynie Europy – Niemki, które za sprawą Sonji Greinacher i Svenji Brunckhorst mogą wiele namieszać… w ciężkiej grupie. Groźne będą także Kanadyjki, które w tym roku nie grają jednak nic wybitnego… by nie napisać, że grają bardzo mało. Zespół z pod znaku Klonowego Liścia w składzie będzie miał siostry Plouffe (Katherine oraz Michelle), a także Paige Crozon i to może zaskoczyć na „plus”. Swoje „5 minut” powinny mieć także gospodynie, które zwłaszcza u siebie potrafią rywalizować z dużo mocniejszymi zespołami. Do gry gotowa jest liderka - Ancuţa Stoenescu, która z bardzo dobrej strony pokazała się podczas turnieju w Paryżu.

Dużo zmian zaszło w reprezentacji Rosji, gdzie nie ma nikogo z podstawowego składu. Jest natomiast bardzo dobrze spisująca się w kadrze U23 – Kamilla Ogun, która już teraz ma „papiery” na granie w głównym zespole.

Grupa A:
- Rosja (Anastasiia Novitskaia, Ekaterina Evdokimova, Kamilla Ogun, Yuliana Samorodova)
- Niemcy (Jennifer Crowder, Luana Rodefeld, Sonja Greinacher, Svenja Brunckhorst)
- Rumunia (Anca Sipos, Ancuţa Stoenescu, Bianca Fota, Florina Stanici)
- Kanada (Catherine Traer, Katherine Plouffe, Michelle Plouffe, Paige Crozon)

Grupa B:
-    Holandia (Charlotte van Kleef, Janine Guijt, Janis Boonstra, Myrthe den Heeten)
-    Mongolia (Ariuntsetseg Bat-erdene, Erdene-Od Magvannorov, Khulan Onolbaatar, Minjin Ganbat)
-    Polska (Aldona Morawiec, Anna Pawłowska, Klaudia Sosnowska, Magdalena Parysek)
-    Austria (Camilla Neumann, Michaela Wildbacher, Sarah Sagerer, Simone Sill)

sobota (18.09)
17:30 Rosja - Kanada
17:55 Holandia - Austria
18:20 Niemcy - Rumunia
18:45 Mongolia - Polska
19:20 Kanada - Rumunia
19:45 Austria - Polska
20:10 Rosja - Niemcy
20:35 Holandia - Mongolia

sobota (19.09)
16:05 Niemcy - Kanada
16:30 Monglia - Austria
17:15 Rumunia - Rosja
17:40 Polska - Holandia
18:15 A1-B2
18:40 B1-A2
19:35 finał