FIBA Youth European Challengers 2021 U20 zakończone – Polska na podium

Dodano: 19.07.2021, 19:20


Zakończyły się już wszystkie turnieje FIBA Youth European Challengers 2021 U20, które w tym roku zastąpiły Młodzieżowe Mistrzostwa Europy. Wszystko do normy powinno wrócić już w przyszłym roku, a w tym… kadra U20 uplasowała się na podium rywalizacji w Turcji.W grupie A nie do zatrzymania były Włoszki, które z bilansem 5/0 udanie zakończyły rywalizację. Tutaj jednak „nie do zatrzymania” mogło się znacznie zmienić w ostatnim spotkaniu, gdyż do samego końca trzeba było walczyć o wygraną z Niemkami. Ostatecznie niewykorzystane rzuty wolne w ostatniej sekundzie z obu stron, dały wygraną drużyny z Półwyspu Apenińskiego. Za Włoszkami uplasowały się Belgijki, które po raz kolejny pokazały swoją siłę w młodzieżówce (4/1) oraz Łotyszki (3/2). Liderką zespołu prowadzonego przez Sandro Orlando była MVP turnieju Alessandra Orsili (13,4pkt/m), a Silvia Pastrello zakończyła turniej z dorobkiem (10,1pkt/m oraz 7,0 zb/m).

1. Włochy 5/0
2. Belgia 4/1
3. Łotwa 3/2
4. Niemcy 2/3
5. Chorwacja 1/4
6. Bułgaria 0/5

W grupie B najlepsze były Węgierki z bilansem 4/1, które jednak w ostatnim spotkaniu musiały uznać wyższość kadry Hiszpanii. Na samym początku gospodynie turnieju wysoko pokonały Irlandię, by w kolejnych meczach po walce ograć kolejno Serbię oraz Izrael. Liderką kadry Węgier była wybrana za MVP turnieju Aliz Varga (16,8pkt/m, 8,0zb/m), a Nora Judit Wentzel zakończyła turniej z dorobkiem (10,1pkt/m oraz 5,0zb/m). Na drugim miejscu uplasował się zespół z Bałkanów, który… pokonał Hiszpanię. Ostatnie miejsce na podium wywalczyła kadra Czech, zaskakując pozytywnie zwłaszcza w dwóch pierwszych meczach – wygrywając kolejno po zaciętych końcówkach z Izraelem oraz Hiszpanią.

1. Węgry 4/1
2. Serbia 3/2
3. Czechy 3/2
4. Hiszpania 3/2
5. Izrael 2/3
6. Irlandia 0/5

W grupie C najlepiej wypadła Francja (5/0), która najwięcej musiała się namęczyć w ostatnim meczu z Rosją. Wszystkie pozostałe spotkania zakończyły się wysokimi zwycięstwami „Trójkolorowych”, a główna w tym zasługa m.in. najlepszej zawodniczki turnieju (MVP) Janelle Salum (17,0pkt/m, 10,2zb/m). Grająca w ESBVA-LM Salum rzuciła kadrze Polski 26 punktów i zebrała 21 piłek, a Francja wygrała (71:54). Jeśli chodzi natomiast o prowadzony przez Krzysztofa Szewczyka zespół, to wypadł on bardzo dobrze i zajął 2. miejsce z bilansem (4/1). Cztery wygrane, w tym nad zespołem Sbornej – pokazały siłę obecnego składu. Liderką drużyny była Magdalena Szymkiewicz, która rzucała średnio (15,8pkt/m). Także mocnym punktem drużyny była Zuzanna Kulińska (11,2pkt/m) oraz grająca w Energa Basket Lidze Kobiet u trenera Szewczyka - Emilia Kośla (10,6pkt/m). Ostatnie miejsce na podium zajęła Rosja, która z Francją przegrała tylko (74:78).

- Magda była liderką tej kadry, a w kluczowych momentach brała ciężar gry na siebie. Patrząc z perspektywy tych 5 lat pracy z kadrą U20 uważam, że jest to dziewczyna z największym potencjałem, zmysłem i czuciem gry w ataku jaka tu się przez te lata przewinęła. Jeśli tylko wzmocni się fizycznie i poprawi grę w obronie, to może to być gracz naprawdę dużego formatu. Generalnie swoją grą  dziewczyny udowodniły, że warto dać im szanse gry w ekstraklasie nie tylko że względu na wchodzący od tego sezonu w życie przepis. Też chciałbym tu zaznaczyć potężną pracę, jaka wykonała Zuzanna Kulińska. Jeszcze w Szczyrku podczas ostatniego zgrupowania była probowana na pozycji nr 1, jednak z powodu kontuzji Natalii Kurach została awaryjnie przeniesiona na pozycję nr 4 i tu spisała się wyśmienicie. Oczywiście można taką laurkę wystawić każdej dziewczynie, gdyż  stanowiły naprawdę fantastyczny kolektyw. Każda z nich miała potężny wkład w uzyskany na tym turnieju wynik – powiedział trener kadry U20, Krzysztof Szewczyk.


1. Francja 5/0
2. Polska 4/1
3. Rosja 3/2
4. Turcja 2/3
5. Białoruś 1/4
6. Portugalia 0/5

W grupie D komplet zwycięstw zanotowała Grecja (4/0), która nie miała jednak łatwej przeprawy. Walczyć trzeba było z Ukrainą oraz przede wszystkim z kadrą Szwajcarii. Wszystko jednak poszło po myśli zespołu prowadzonego przez Eleni Micha i sukces w tej kategorii wiekowej, stał się faktem. Liderką była wybrana MVP turnieju Anna Karakasidou, która rzuciła średnio (20,5pkt/m), a dobre statystki „wykręciła” także Kalli Michailidou – (12,0pkt/m oraz 10,8zb/m). Zacięta walka trwała natomiast o pozostałe miejsca na podium, gdzie wywalczyły je z takim samym bilansem (2/2) Szwajcaria oraz Ukraina. Aż dwie wygrane zapisała na swoim koncie Albanii, która wygrała kolejno z Ukrainą oraz Armenią.

1. Grecja 4/0
2. Szwajcaria 2/2
3. Ukraina 2/2
4. Albania 2/2
5. Armenia 0/4

W grupie E na samym szczycie uplasowała się Słowenia, która uzyskała bilans (4/0) – pokonując wysoko kolejno Kosowo, Luksemburg, Rumunię i Macedonię. Liderką drużyny prowadzonej przez Miroslva Michalika była Barbora Bohusova, która rzucała średnio (11,0pkt/m). Dobrze wypadła także Lucia Zilinska (10,0pkt/m), jednak ogromny sukces to zasługa także pozostałych zawodniczek, tworzących zgrany kolektyw. Rumunia zajęła 2. miejsce (3/1), a na podium po zwycięstwie nad Kosowem wskoczył także Luksemburg (2/2).

1. Słowacja 4/0
2. Rumunia 3/1
3. Luksemburg 2/2
4. Kosowo 1/3
5. Macedonia Północna 0/4

Warto dodać, iż Klea Verii (Albania) była najskuteczniejszą zawodniczką wszystkich turniejów FIBA Youth European Challengers, rzucając średnio (24,0pkt/m). Na 2. miejscu uplasowała się Anna Karakasidou (20,5pkt/m), a tuż za nią Agnesa Rrahmani (20,3pkt/m). Jeśli chodzi o Polki, to 13. miejsce zajęła Magdalena Szymkiewicz (15,8pkt/m).

***

Zarząd FIBA Europe podjął decyzję o zastąpieniu wszystkich tegorocznych Młodzieżowych Mistrzostw Europy, nieoficjalnymi turniejami pod patronatem FIBA Europe. Po spotkaniu z 50 Federacjami - zdecydowana większość uczestników uznała, że w sytuacji pandemii nie byłoby możliwe zorganizowanie turniejów tak samo jak przed pandemią.

Reprezentacja Polski weźmie udział we wszystkich turniejach, a rozpocznie je kadra U20 w Turcji (Francja, Rosja, Białoruś, Polska, Turcja, Portugalia) w połowie lipca. Następnie na przełomie lipca oraz sierpnia kadra U18 zagra w Grecji (Francja, Grecja, Polska, Słowacja, Izrael), a wszystko zakończy kadra U16 turniejem w Portugalii (Rosja, Czechy, Polska, Belgia, Portugalia, Słowenia).
Aby utrzymać system Młodzieżowych Mistrzostw Europy i nie dyskryminować krajów o najtrudniejszej sytuacji epidemiologicznej, zarówno Komisja FIBA Europe, jak i komisja konkursowa poparły oficjalne zniesienie Młodzieżowych Mistrzostw Europy dla wszystkich grup wiekowych.

Jednocześnie wspierana będzie inicjatywa organizacji młodzieżowych turniejów reprezentacyjnych pod patronatem FIBA Europe, w których udział będzie dobrowolny. Wyniki w nich nie wpłyną na podział na dywizje w 2022 roku.