Nneka Ogwumike nie zagra w kadrze Nigerii

Dodano: 16.07.2021, 19:48


FIBA powiedziała stanowcze NIE – dla gry w reprezentacji Nigerii Nneki Ogwumike. Zgodę na to wyraziła Federacja USA, jednak wszystko zablokowały przepisy FIBA.Wszystkie trzy siostry – Nneka, Chiney oraz Erica, zostały uwzględnione w szerokim składzie kadry Nigerii na zbliżające się Igrzyska Olimpijskie. Wszystkie trzy zawodniczki, byłyby ogromnym wzmocnieniem i tak silnej Nigerii. Tak się jednak nie stanie, gdyż wszystko zablokowały przepisy FIBA i w zespole nie będzie mogła wystąpić najbardziej utytułowana Nneka.

Nneka w tej sprawie zwróciła się również do Międzynarodowego Trybunału Arbitrazowego ds. Sportu (CAS), jednak nie dało to żadnego pozytywnego wydźwięku. Federacja Nigeryska po otrzymaniu zgody na grę sióstr od Federacji Amerykańskiej, próbowała przekonywać FIBA do zmiany decyzji – jednak bezskutecznie. Nic nie dał także argument w postaci, obecności znakomitego sportowca w reprezentacji kraju z którego pochodzi i wiązany z tym rozwój dyscypliny. Takie pozwolenie za specjalną zgodą mógł wydać Sekretarz Generalny FIBA, jednak ze względu na „znaczny” udział w kadrze USA – Nneka Ogwumike może występować tylko tam.

Nneka Ogwumike jest dwukrotną mistrzynią świata z reprezentacją USA (2014, 2018), jednak nie wystąpiła do tej pory na Igrzyskach Olimpijskich. Chiney natomiast była reprezentantką USA w kadrach U18 oraz U19 i wygrała Uniwersjadę w 2011 roku. Jeśli chodzi natomiast o najmłodszą – Erice, to swoją przyszłość wiążę bardziej z medycyną niż sportem zawodowym.

W kadrze Nigerii do Tokio nie zabraknie natomiast Adaora Elonu, która po raz kolejny będzie pełniła rolę kapitana zespołu. Będą także Promise Amukamara, Atonye Nyingifa, Ezinne Kalu, Ifunanyą Ibekwe, Elizabeth Balogun czy też 23 – letnia Pallas Kunayi-Akpannah.

Uczestnik ostatnich mistrzostw świata w grupie B, rywalizować będzie z USA, Japonią oraz Francją.