Wraca Liga Narodów 3x3 U23 – Polska zagra na Słowacji

Dodano: 28.06.2021, 20:41

Po roku przerwy powraca Liga Narodów U23, która z powodu pandemii COVID-19 miała rok przerwy. W tym sezonie drużyny zostały podzielone na pięć konferencji, a udział w niej weźmie rekordowe – 25 krajów.

Każda konferencja składa się z jednodniowych turniejów, a  uczestniczące w niej zespoły są podzielone na dwie grupy. Zwycięzcy uzyskają awans do turnieju finałowego, który w 2019 roku odbył się w Budapeszcie i został włączony do World Urban Games – czyli BMX freestyle, Breaking, Flying Disc Freestyle, Parkour, Roller Freestyle oraz dwóch nowych sportów pokazowych Indoor Rowing i Laser Run. W stolicy Węgier ze zwycięstwa cieszyły się koszykarki z Rosji, które pokonały Francję. Na najniższym stopniu podium stanęła kadra Ukrainy. Polska uplasowała się na ostatnim – 8. miejscu. W dwóch pozostałych edycjach Ligi Narodów U23 ze zwycięstwa cieszyły się kadry Węgier (2017) oraz wspomnianej Francji (2018).

Dodatkowo w tym roku wprowadzono nową kategorię U21, aby pomóc federacjom w rozwijaniu nowych zawodniczek na przyszłe turnieje.

Pierwsze 3 turnieje Ligi Narodów 3x3 U23 (konferencja Europa/Ameryka), odbędą się w Tel Awiwie od 28 do 30 czerwca br. Natomiast kadra Polski 3x3 U23 swój pierwszy turniej rozegra od 6 do 8 lipca br. w słowackim Samorinie. W grupie B zmierzą się z kadra Niemiec oraz Austrii, kolejnym etapem każdego turnieju jest finał z udziałem najlepszych drużyn w obu grupach.

- Afryka (Algieria, Algeria U21, Egipt, Niger)
- Azja (Japonia, Mongolia, Filipiny, Tajlandia)
- Europa/Ameryka (Hiszpania, Francja, Wielka Brytania, Izrael, Holandia, USA)
- Europa 1 (Austria, Niemcy, Węgry, Polska, Rosja, Słowacja)
- Europa 2 (Bialoruś, Grecja, Łotwa, Litwa, Rumunia, Ukraina)

***

Liga Narodów U23 wystartowała w 2017 roku i już teraz można śmiało powiedzieć, iż był to trafiony pomysł. Turnieje znacznie pomagają doskonalić formę, która może w przyszłości pomóc podczas Mistrzostw Świata 3x3 czy też Igrzysk Olimpijskich.