COVID-19 w roli głównej

Dodano: 13.06.2021, 10:16


Z powodu zakażeń COVID-19 odwołane zostały dwa mecze towarzyskie, pomiędzy Hiszpanią i Włochami oraz Belgią i Grecją. Początek EuroBasketu już 17 czerwca w Strasburgu oraz Walencji.W kadrze Hiszpanii pozytywny wynik miały Alba Torrens oraz Tamara Abelde, które testowane były w piątek. Pozytywny wynik był również w sobotę, jednak zawodniczki przez cały czas są bezobjawowe i zostały oddzielone od drużyny.

Wszystkie pozostałe koszykarki oraz członkowie sztabu, mieli wyniki negatywne. Co w takim wypadku zrobi Federacja Hiszpańka? Póki co, wszystko jest konsultowane. Jednak jeśli zajdzie taka potrzeba „w bańce” mogą pojawić się zmienniczki wymienionych zawodniczek.

W Walencji organizowany jest turniej z udziałem gospodyń, Turcji i Włoch, gdzie wysokimi zwycięstwami zakończyły się spotkania pomiędzy Hiszpanią oraz Turcją (75:41) i Włochami oraz Turcją (83:44). Odwołano natomiast mecz Hiszpania – Włochy.

- Zawodniczki, trenerzy są zjednoczeni. Wiedzieliśmy, że może się to niestety zdarzyć z każdą drużyną narodową przed Mistrzostwami Europy. Nam się to przydarzyło, ale zespół wielokrotnie udowadniał, że w trudnych sytuacjach jest jeszcze silniejszy i teraz jest to jedna z takich sytuacji. Jednak cele się nie zmieniły. Od pierwszego dnia chcemy grać na najwyższym poziomie i jestem pewien, że tak będzie – powiedział Prezes Hiszpańskiej Federacji Jorge Garbajosa.

- Biorąc pod uwagę powagę sytuacji, chciałem przede wszystkim zaapelować o spokój. Cele się nie zmieniły, ale bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy wsparcia naszych fanów. Będziemy mieli dobre Mistrzostwa Europy i na koniec będziemy świętować. To kolejna trudność, wyzwanie, które musimy pokonać
– dodał Lucas Mondelo.

Zakażenia są także w kadrze Belgii, która w Kortrijk rozgrywa mecze kontrolne z Grecją. Pierwszy z nich Belgian Cats wygrały (61:58), a drugie spotkanie zostało odwołane. Była to dość dziwna sytuacja, gdyż na trybunach czekało już 700 widzów… a nagle organizatorzy poinformowali o odwołaniu meczu. W belgijskim zespole pozytywny wynik miała jedna zawodniczka i jeden członek sztabu.