Women’s Series wraca! – pierwszy turniej w siedzibie FIBA Europe

Dodano: 11.05.2021, 21:30


Ostatni turniej z cyklu Women’s Series miał miejsca w 2019 roku w Kanadzie, a kolejne w 2020 roku zostały anulowane z powodu pandemii COVID-19. Pierwsze tegoroczne zmagania odbędą się w Szwajcarii, tuż przed siedzibą FIBA Europe.


W turnieju udział weźmie 8 kadr narodowych, z czego połowa (Hiszpania, Węgry, Szwajcaria, Holandia) weźmie udział w turnieju kwalifikacyjnym do Igrzysk Olimpijskich. Ten turniej odbędzie się w Grazu w Austrii w dniach 26-30 maja.

Bardzo mocny skład w Szwajcarii wystawi kadra Węgier, gdyż cała „4” (Cyesha Goree, Dóra Medgyessy, Klaudia Papp, Alexandra Theodorean) – nie jest anonimowa. W kadrze Holandii po raz kolejny prym wieść mają siostry Jill oraz Loyce Bettonvil, które będą miały w składzie dwie 21 – latki (Noortje Driessen, Ilse Kuijt). Zabraknie natomiast Natalie van den Adel, dość dobrze radzącej sobie w poprzednich turniejach.

Kolejnym zespołem na jaki trzeba zwrócić uwagę są wicemistrzynie Europy z Debreczyna – Hiszpanki, mające w swoim składzie Aitane Cuevas, Vege Gimeno oraz Sandre Ygueravide. Drużyna musi się jednak przestawić, gdyż karierę zakończyła już Núria Martínez. W jej miejsce wskoczyła 26 – latnia Marta Canella.

Ciekawie prezentuje się również skład Rumunii, która zmieniła wiele. Jest m.in. podpora kadry 5x5 Ashley Walker czy też doświadczona i 35 – letnia Anca Sipos. Pod koszem dużo lepiej w koszykówce 3x3, niż w 5x5 radzi sobie także była zawodniczka Energa Basket Ligi Kobiet i zespołu z Lublina – Elisabeth Pavel.

Jeśli chodzi natomiast o skład kadry Polski, to po raz kolejny w składzie będzie Klaudia Sosnowska oraz Aldona Morawiec. Zmiany za to zaszły w pozostałej dwójce, gdzie Agnieszkę Szott-Hejmej oraz Martynę Cebulską zastąpiły Anna Pawłowska oraz Marzena Marciniak. - Skład w tym sezonie ulegnie zmianie, a wszystko ze względu na brak dwóch podstawowych zawodniczek. Na ten moment natomiast, mamy wiele świetnie predysponujących do gry 3x3 dziewczyn - mówi Karolina Szlachta.

Polska przygotowuje się do turnieju kwalifikacyjnego do Mistrzostw Europy 3x3, który pod koniec czerwca odbędzie się w Izraelu. - Myślę, że będziemy mieć twardy orzech do zgryzienia na wybranie z całej grupy szóstki,  która weźmie udział w kwalifikacjach do mistrzostw Europy w Tel Avivie.

- Jako kadra 3x3,  mieliśmy okazję do maksimum wykorzystać poprzedni rok mimo rozwijającej się pandemii. Dużo dało nam również zgrupowanie podczas lutowego okienka na kadry 5x5, gdzie pojawiło się sporo nowych twarzy. I tutaj dodam, że były one miłym zaskoczeniem. Dysponujemy na ten moment świetną grupą dziewczyn, które wiedzą czego chcą i o co walczą – dodaje.



Rosja (A)
Mariia Cherepanova, Yulia Kozik, Anastasiia Logunova, Tatiana Petrushina

Rumunia (B)
Elisabeth Pavel, Anca Sipos, Sonia Ursu, Ashley Walker

Holandia (B)
Jill Bettonvil, Loyce Bettonvil, Noortje Driessen, Ilse Kuijt

Mongolia (A)
Ariuntsetseg Bat-erdene, Chimeddolgor Enkhtaivan, Tserenlkham Munkhsaikhan, Khulan Onolbaatar

Polska (A)
Marzena Marciniak, Aldona Morawiec, Anna Pawłowska, Klaudia Sosnowska

Hiszpania (B)
Marta Canella, Aitana Cuevas, Vega Gimeno, Sandra Ygueravide

Węgry (B)
Cyesha Goree, Dóra Medgyessy, Klaudia Papp, Alexandra Theodorean

Szwajcaria (A)
Nancy Fora, Marielle Giroud, Evita Herminjard, Sarah Kershaw

sobota, 15 maja
13:00 Rosja - Szwajcaria
13:25 Rumunia - Węgry
13:50 Mongolia - Polska
14:25 Holandia - Hiszpania
14:50 Szwajcaria - Polska
15:15 Węgry - Hiszpania
15:50 Rosja - Mongolia
16:15 Rumunia - Holandia
16:40 Mongolia - Szwajcaria
17:15 Holandia - Węgry
17:40 Polska - Rosja
18:05 Hiszpania - Rumunia

niedziela, 16 maja
14:00 B2 - A3
14:25 A2 - B3
15:00 A1 - B2/A3
15:25 A2 - B3/B1
16:20 finał