Młodzieżowe Mistrzostwa Europy 2021 - dla „chętnych”

Dodano: 11.05.2021, 20:02


FIBA Europe po wysłuchaniu 50 Federacji, podjęła decyzję o zawieszeniu w 2021 Młodzieżowych Mistrzostw Europy. Odbędą się jednak pod patronatem FIBA Europe, turnieje dla „chętnych” w okresie przewidzianym dla danej kategorii wiekowej.Zarząd FIBA Europe podjął decyzję o zastąpieniu wszystkich tegorocznych Młodzieżowych Mistrzostw Europy, nieoficjalnymi turniejami pod patronatem FIBA Europe. Po spotkaniu z 50 Federacjami - zdecydowana większość uczestników uznała, że w sytuacji pandemii nie byłoby możliwe zorganizowanie turniejów tak samo jak przed pandemią.

Aby utrzymać system Młodzieżowych Mistrzostw Europy i nie dyskryminować krajów o najtrudniejszej sytuacji epidemiologicznej, zarówno Komisja FIBA Europe, jak i komisja konkursowa poparły oficjalne zniesienie Młodzieżowych Mistrzostw Europy dla wszystkich grup wiekowych.

Jednocześnie wspierana będzie inicjatywa organizacji młodzieżowych turniejów reprezentacyjnych pod patronatem FIBA Europe, w których udział będzie dobrowolny. Wyniki w nich nie wpłyną na podział na dywizje w 2022 roku.

Turnieje dla „chętnych” o nazwie FIBA Youth European Challengers 2021, mają być rozgrywane na zasadzie dobrowolnego udziału z „zamrożeniem” awansów/spadków w dywizjach A, B oraz C.

FIBA Europe po raz kolejny zaproponowała gospodarzom zeszłorocznych oraz tegorocznych turniejów, ich organizację w 2022 roku.

W związku z obecną sytuacją oraz ograniczeniami związanymi z pandemią COVID-19, przesunięte na termin 20 – 25 lipca 2021 roku zostały Mistrzostwa Europy Małych Państw na Cyprze.