EuroBasket 2021: „Czeskie Lwice” chcą zapracować na sukces

Dodano: 06.05.2021, 20:19


Kadra Czech fazę grupową EuroBasketu rozegrają w Strasburgu, a o udział w nim walczyć podczas przygotowań będzie 16 koszykarek. Wszystko rozpocznie się w Mariańskich Łaźniach, a kontynuowane będzie w Trutnovie oraz w Pradze.W hali Královka Czeszki zagrają w turnieju z kadrami Szwecji, Białorusi oraz Słowacji. – Ograniczenia związane z panującą pandemią COVID-19 bardzo ograniczają nas w planowaniu przygotowań. Jednakże jesteśmy już do tego przyzwyczajeni od roku i jesteśmy na to gotowi, a we wszystkim mają pomóc wykonane szczepienia. Taka sytuacja dotyczy jednak małej ilości osób i przez to, musimy wykonywać wiele testów – mówi Simon Bytel, menager kadry.

Trener Stefan Svitek powołała 16 zawodniczek, a wśród nich są „podpory” drużyny w postaci Kateřiny Elhotovej, Aleny Hanušovej czy Romany Hejdovej. Będzie także studiująca w USA Kristýna Brabencová, której nie było podczas kwalifikacji. Są też straty, których nie udało się uniknąć – nie będzie z powodów zdrowotnych Lenki Bartákovej oraz rozważającej zakończenie kariery Beáty Adamcovej.

- Mogło być więcej powołań, jednak kłopoty zdrowotne dały się we znaki. Mamy 16 zawodniczek i z tego musimy wybrać skład, jaki z dobrej strony pokaże się na Mistrzostwach Europy – dodaje trener Svitek.


Czechy w grupie D zmierzą się z Rosją, Francją oraz Chorwacją. Nie jest to łatwa, a tylko ten kto zajmie 1. miejsce uzyska bezpośredni awans do ćwierćfinałów. W przypadku zajęcia 2. lub 3. miejsca „Czeskie Lwice” zmierzą się na krzyż z kimś z kimś z grupy C - Belgia, Słowenia, Turcja lub Bośnia i Hercegowina. – Wszystkie trzy zespoły są silne, a nie uwzględniam tutaj faworyta całego turnieju czyli Francji. W grupie może się wszystko bardzo różnie ułożyć, dlatego też trzeba będzie walczyć o każdy punkt.

Szeroki skład Czech: Gabriela Andělová, Kristýna Brabencová, Renáta Březinová, Kateřina Elhotová, Pamela-Therese Effangová, Eliška Hamzová, Alena Hanušová, Romana Hejdová, Klára Pochobradská, Julia Reisingerová, Simona Sklenářová, Natálie Stoupalová, Veronika Šípová, Veronika Voráčková, Tereza Vyoralová, Petra Záplatová

Plan przygotowań:
10 - 14.06 (Mariánské Lázně) zgrupwoanie
17 - 21.06 (Trutnov) zgrupowanie
24 - 29.06 (Praha) zgrupowanie
28.06 (Praha) Czechy - Szwecja
29.06 (Praha) Czechy - Szwecja
1 - 4.06 (Praha) zgrupowanie
3.06 (Praha) Czechy - Białoruś
4.06 (Praha) Czechy - Białoruś
7 - 11.06 (Praha) czerwca zgrupowanie
10.06 (Praha) Czechy - Słowacja
11.06 (Praha) Czechy - Słowacja