EuroCup: Valencia najlepsza!

Dodano: 11.04.2021, 22:51

Dobrze przebudowana w tym sezonie hiszpańska Valencia Basket, po dramatycznym meczu finałowym pokonała Reyer Venezie 82:81 i po raz pierwszy w historii wygrała Puchar Europy. Jest to także pierwsza drużyna z Półwyspu Iberyjskiego, która wygrała EuroCup.

Wygraną zapewniła dwoma celnymi rzutami wolnymi na sekundę przed końcową syreną Raquel Carrera, jednak na 1,2 sekundy przed zakończeniem trafienie Yvonne Anderson dawało wygraną drużynie z Włoch. Całe spotkanie od samego początku było bardzo zacięte, a prowadzenie zmieniało się kilkukrotnie. Queralt Casas rzuciła dla Velencii 20 punktów (9/12 z gry), a  16 punktów i 7 zbiórek dodała Bec Allen. Po drugiej stronie 26 “oczek” było dziełem Yvonne Anderson, a mecz z double-double zakończyła Gintare Petronyte - 10 punktów i 11 zbiórek.

Bohaterka spotkania została także uznana za MVP turnieju, rzucając w pierwszym meczu przeciwko Carolo Basket (80:68) 12 punktów.

Drużyna z Wenecji po raz drugi wystąpiła w finale (poprzednio w 2018 roku - porażka z Galatasaray) i po raz drugi musiała przełknąć gorycz porażki.

W drugim meczu KSC Szekszard pokonał Carolo Basket (68:55), czym zapewnił sobie miejsce na tegorocznym podium EuroCup. Zespół z Francji, tylko w pierwszej połowie był lepszy od gospodyń turnieju (23:14). W kolejnych kwartach górą był wicemistrz Węgier, gdzie prym wiodła Dewanna Bonner - 25 punktów, 6 zbiórek. 10 punktów oraz 11 zbiórek było natomiast dziełem Erica McCall, a dobrze wypadła także z powodzeniem grająca również w kadrze Węgier - Agnes Studer. U rywalek po 18 “oczek” rzuciły Evelyn Akhator oraz Endene Miyem.

Wcześniej w starciu półfinałowym wicemistrz Węgier przegrał z Reyer Venezia (58:63).