Gorzowski AZS rozpoczyna walkę w EuroCup

Dodano: 18.01.2021, 13:43


InvestInTheWest Enea Gorzów Wlkp. w grupie D zagra z gospodyniami „bańki” KP Brno, rosyjskim MBA Moskwa oraz tureckim Elazig Ozel Idare. W fazie grupowej walka będzie się toczyć w ośmiu grupach, które rywalizować będą od 19 do 22 stycznia 2021 roku. Wszystkie mecze transmitowane będą za pośrednictwem FIBA YouTubeTegoroczny sezon EuroCup, podobnie jak Euroliga rozegrany zostanie w postaci turniejów w czterech „bańkach”. Będzie także znaczniej mniej spotkań niż w normalnej edycji, która miała planowo ruszyć w październiku.

Drużyny w danym turnieju grają ze sobą tylko raz, a dwie najlepsze drużyny awansują do fazy play – off. Została także podjęta decyzja o dyskwalifikacji drużyny, która nie będzie mogła z różnych względów zagrać od samego początku w turnieju. I tak się stało z A3 Umea ze Szwecji (grupa B), która ze względu na sytuację związaną z pandemią COVID-19 oraz trudnościami w przemieszczaniu się zrezygnowała z udziału w rozgrywkach.

W tym sezonie nie ma także „awansów” do Euroligi, a zespoły z awansem zagrają w kolejnym turnieju od 16 do 18 marca 2021 roku. W tej fazie również rozegrane zostanie tylko jedno spotkanie, a również inny będzie sam finał. Nie będą to dwa spotkania w systemie mecz i rewanż, a turniej Final Four od 9 do 11 kwietnia 2021 roku.

W EuroCup wystartuje tylko jedna drużyna z Polski i będzie nią InvestInTheWest ENEA Gorzów Wlkp., który trafił do grupy D. Zagrają w niej także czeskie KP Brno, rosyjskie MBA Moskwa oraz tureckie Elazig Ozel Idare. Najgroźniej w tym „towarzystwie” wygląda zespół z Turcji (12.  miejsce w lidze, 5/12), który ma w składzie doświadczoną Nike Baric, Jelene Dubljevic czy też Kelsey Mitchell. Jest także Emma Cannon, która będzie bardzo dużym zagrożeniem dla Megan Gustafson oraz Cheridene Green.

W zespole z Brna w tym sezonie zastosowano wariant oszczędnościowy, stąd też skład nie powala (3.  miejsce w lidze). Jest mająca 196 cm wzrostu Emily Potter oraz również wysoka (190 cm) Renata Brezinova, doświadczona Katerina Zohnova czy też Teniya Page. Jeśli chodzi natomiast o MBA, to ligowy bilans (7/4) daje miejsce tuż za „wielkimi” tej ligi z Jekaterynburga, Kurska oraz Orenburga. Zespół całkowicie złożony z rosyjskich koszykarek, szczególnie groźny jest we własnej hali. Jak będzie teraz? Uwagę warto zwrócić na dwie Alexandry – Stolyar oraz Tarasova.


"Nie mamy wielkiej presji na wynik w tym sezonie" mówi Dariusz Maciejewski

- W europejskich pucharach nie ma przypadkowych zespołów, szczególnie w tym trudnym sezonie. Na placu boju zostały tylko dobrze zorganizowane kluby, przy tym bardzo zdeterminowane, wiedzące jak prestiżowa dla klubu, miasta, sponsorów jest gra w Europie. Nie mamy wielkiej presji na wynik w tym sezonie. Jak co roku chcemy dobrze zagrać wszystkie mecze, a jak w nich wypadniemy okaże się już za kilkanaście dni. Zagramy z aktualnie czwartym zespołem ligi rosyjskiej, trzecim w lidze czeskiej i po wymianie zawodniczek, coraz lepiej grającą drużyną z Turcji. W każdym meczu będziemy grali o zwycięstwo – mówi Dariusz Maciejewski.

Grupa A (Gyor):
- KSC Szekszard (Węgry)
- UNI Gyor (Węgry)
- Kayseri (Turcja)
- Prometey (Ukraina)

Grupa B (Ankara):
- DVTK Miskolc (Węgry)
- Ormanspor (Turcja)
- Adana Basketball (Turcja)

Grupa C (Hatay):
- Hatay BB (Turcja)
- Spartak Moskwa (Rosja)
- VBW CEKK Cegled (Węgry)
- Neve David Ramla (Izrael)

Grupa D (Brno):
- MBA Moskwa (Rosja)
- InvestInTheWest Enea Gorzów Wlkp.
- KP Brno (Czechy)
- Birevim Elazig il Ozel Idare (Turcja)

19/01/2021 InvestInTheWest Enea Gorzów Wlkp. - KP Brno
21/01/2021 Birevim Elazig il Ozel Idare - InvestInTheWest Enea Gorzów Wlkp.
22/01/2021 MBA Moskwa - InvestInTheWest Enea Gorzów Wlkp.

Grupa E (Landerneau):
- Reyer Venezia (Włochy)
- Elfic Fribourg (Szwajcaria)
- Landerneau Bretagne Basket (Francja)
- Phantoms Basket Boom (Belgia)

Grupa F (Valencia):
- Carolo Basket (Francja)
- Lointek Gernika Bizkaia (Hiszpania)
- La Roche Vendee (Francja)
- CDB Clarinos De La Laguna (Hiszpania)

Grupa G (Sfântu Gheorghe):
- Sepsi (Rumunia)
- ESBVA-LM (Francja)
- Cadi La Seu (Hiszpania)
- Namur (Francja)

Grupa H (Valencia):
- Castors Braine (Belgia)
- Valencia BC (Hiszpania)
- Basket Hama (Belgia)
- Hainaut (Francja)