Hainaut Basket i Tenerife w fazie grupowej EuroCup

Dodano: 17.12.2020, 12:02


W środę odbyły się dwa mecze kwalifikacyjnego EuroCup, gdzie z awansu do fazy grupowej mogły cieszyć się Saint Amand Hainaut Basket oraz Clarinos De La Laguna Tenerife. Z tym drugim zespołem zagrała w Kangoeroes Basket Mechelen – Agnieszka Skobel.Saint Amand nie miał żadnych problemów z pokonaniem BC Winterthura 85:57. Francuski zespół pewnie prowadził już po pierwszej kwarcie (21:9), a największa przewaga w ciągu 40 minut – wynosiła aż 33 „oczka”. Jacinta Monroe i Iva Slonjsak zdobyły po 23 punkty, a w drużynie ze Szwajcarii 19 punktów uzbierała Iva Bosnjak.

Beniaminek hiszpańskiej #FEndesa Clarinos De La Laguna Tenerife pokonał Kangoeroes Basket Mechelen 90:84. Jednak tutaj dużo lepiej spotkanie rozpoczęła drużyna z Belgii, która w pierwszej kwarcie prowadziła różnicą 10 punktów. Jednak już w kolejnych minutach skuteczniejsze były przyjezdne, które na dłuższą przerwę schodziły z 3 – punktowym prowadzeniem (49:46). Po zmianie stron trwała zacięta walka, która na 120 sekund przed zakończeniem dała remis po 82. Przy wyniku (82:84) sytuację próbowała zmienić rzucając za trzy punkty Agnieszka Skobel, jednak chybiła. W odpowiedzi punkty zdobyły przyjezdne, a kolejne „pudło” zaliczyła Jessica Lindstrom. Kalis Loyd oraz Tanaya Atkinson rzuciły po 21 punktów, a w Kangoeroes 22 „oczka” zdobyła Lauren Manic. Agnieszka Skobel w ciągu 37 minut spędzonych na parkiecie rzuciła 20 punktów (7/14 z gry).

Saint Amand Hainaut Basket zagra w grupie H (Valencia, Castros Braine, Basket Hema SKW), a Clarinos w grupie F (Gernika Lointek, Carolo Basket oraz Roche Vendee).

Ostatnią drużyną jaka wywalczyła awans do fazy grupowej jest Namur, który pokonał 88:68 BBC Grengewald Hueschtert.

***

Tegoroczny sezon EuroCup, podobnie jak Euroliga rozegrany zostanie w postaci turniejów w czterech „bańkach”. Będzie także znaczniej mniej spotkań niż w normalnej edycji, która miała planowo ruszyć w październiku.

W fazie grupowej walka będzie się toczyć w czterech grupach, która odbędzie się od 19 do 22 stycznia 2021 roku.

Drużyny w danym turnieju grają ze sobą tylko raz, a dwie najlepsze drużyny awansują do fazy play – off. Została także podjęta decyzja o dyskwalifikacji drużyny, która nie będzie mogła z różnych względów zagrać od samego początku w turnieju.

W tym sezonie nie ma także „awansów” do Euroligi, a zespoły z awansem zagrają w kolejnym turnieju od 16 do 18 marca 2021 roku. W tej fazie również rozegrane zostanie tylko jedno spotkanie, a również inny będzie sam finał. Nie będą to dwa spotkania w systemie mecz i rewanż, a turniej Final Four od 9 do 11 kwietnia 2021 roku.

W EuroCup wystartuje tylko jedna drużyna z Polski i będzie nią InvestInTheWest ENEA Gorzów Wlkp., który trafił do grupy D. Zagrają w niej także czeskie KP Brno, rosyjskie MBA Moskwa oraz tureckie Elezig Ozel Idare i na próżno w tych trzech drużynach szukać silnych stron.

Grupa A (Gyor):
- KSC Szekszard (Węgry)
- UNI Gyor (Węgry)
- Kayseri (Turcja)
- Prometey (Ukraina)

Grupa B (Ankara):
- DVTK Miskolc (Węgry)
- Ormanspor (Turcja)
- A3 Basket Umea (Szwecja)
- Adana Basketball (Turcja)

Grupa C (Hatay):
- Hatay BB (Turcja)
- Spartak Moskwa (Rosja)
- VBW CEKK Cegled (Węgry)
- Neve David Ramla (Izrael)

Grupa D (Brno):
- MBA Moskwa (Rosja)
- InvestInTheWest Enea Gorzów Wlkp.
- KP Brno (Czechy)
- Birevim Elazig il Ozel Idare (Turcja)

19/01/2021 InvestInTheWest Enea Gorzów Wlkp. - KP Brno
21/01/2021 Birevim Elazig il Ozel Idare - InvestInTheWest Enea Gorzów Wlkp.
22/01/2021 MBA Moskwa - InvestInTheWest Enea Gorzów Wlkp.

Grupa E (Landerneau):
- Reyer Venezia (Włochy)
- Elfic Fribourg (Szwajcaria)
- Landerneau Bretagne Basket (Francja)
- Phantoms Basket Boom (Belgia)

Grupa F (brak gospodarz):
- Carolo Basket (Francja)
- Lointek Gernika Bizkaia (Hiszpania)
- La Roche Vendee (Francja)
- CDB Clarinos De La Laguna (Hiszpania)

Grupa G (Sfântu Gheorghe):
- Sepsi (Rumunia)
- ESBVA-LM (Francja)
- Cadi La Seu (Hiszpania)
- Namur (Francja)

Grupa H (Valencia):
- Castors Braine (Belgia)
- Valencia BC (Hiszpania)
- Basket Hama (Belgia)
- Hainaut (Francja)