EuroCup: Lącznie 32 zespoły, jeden z Polski

Dodano: 10.08.2020, 17:00


W sezonie 2020/2021 w EuroCup weźmą udział łącznie 32 drużyny, w tym tylko jeden z Polski – będzie to gorzowski AZS. W sezonie zasadniczym będzie osiem grup po 4 zespoły każda. Wśród uczestników jest także ukraiński BC Prometey z Oksana Mollova w składzie, a w kwalifikacjach zagra m.in. BBC Grengewald Hueschtert z Luksemburga.
Tylko jedna drużyna z Polski, jaką jest wicemistrz Polski z sezonu 2018/2019 - PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. weźmie udział w nowym sezonie EuroCup. Najwięcej drużyn będzie natomiast z Turcji (Ormanspor Genclik, Kayseri Basketbol, Elazig Idare, BB Adana, Hatay BB + ewentualny przegrany z kwal. Euroligi Izmit), Francji (Landerneau Bretagne Basket, Flammes Carolo, Roche Vendee, ESBVA-LM,  Saint-Amand Hainaut Basket - walka w kwal. EuroCup) oraz Belgii (Castors Braine, Basket Hama, Phantoms Basket Boom, Basket Namur - walka w kwal. EuroCup, Kangoeroes Mechelen - walka w kwal. EuroCup). Trzy pewne gry drużyny są z Węgier (KCS Szekszard, UNI Gyor, VBW CEKK Cegled + ewentualny przegrany z kwal. do Euroligi Aluivent Miskolc).

Pięciu przedstawicieli może mieć także hiszpańska #LFEndesa (Cadi La Seu, Valencia BC, Lointek Gernika) + ewentualnie UNI Girona po porażce w kwal. do Euroligi oraz CDB Clarinos De La Laguna - walka w kwal. EuroCup.

Warto zwrócić uwagę na debiut na europejskich parkietach BC Prometey Kamianske z Ukrainy, który posiada w swoim składzie doskonale znaną z gry w Polsce Oksane Mollova.

A kogo zabraknie w nowym sezonie? Nie będzie m.in. szwedzkiego Lulea Basket czy też  Mistrza Słowacji MBK Ružomberok, nie ma także greckiego Olympiakosu Pireus. Z gry wycofał się także nowy klub Roksany Schmidt - VOO Liège Panthers (względy bezpieczeństwa zawodniczek), a BLMA z Francji całkowicie zrezygnowało w tym sezonie z gry w europejskich pucharach.

Losowanie grup odbędzie się w poniedziałek 17 sierpnia br. Pierwsza kolejka rozegrana zostanie 15 października, a pierwszy mecze finałowe 7 oraz 14 kwietnia 2021 roku.

Drużyny zgłoszone do EuroCup w sezonie 2020/2021:

Konferecja A (liczba drużyn - 16):
- Spartak Moskwa (Rosja)
- MBA Moskwa (Rosja)
- Ormanspor Genclik (Turcja)
- Kayseri Basketbol (Turcja)
- Elazig Idare (Turcja)
- BB Adana (Turcja)
- Hatay BB (Turcja)
- KCS Szekszard (Węgry)
- UNI Gyor (Węgry)
- VBW CEKK Cegled (Węgry)
- PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. (Polska)
- KP Brno (Czechy)
- A3 Basket Umea (Szwecja)
- Neve David Ramla (Izrael)
- BC Prometey Kamianske (Ukraina)
- Izmit (Turcja)/Aluivent Miskolc (Węgry)

Konferencja B (liczba drużyn - 16):
- Landerneau Bretagne Basket (Francja)
- Flammes Carolo (Francja)
- Roche Vendee (Francja)
- ESBVA-LM (Francja)
- Lointek Gernika (Hiszpania)
- Valencia BC (Hiszpania)
- Castors Braine (Belgia)
- Basket Hama (Belgia)
- Phantoms Basket Boom (Belgia)
- Elfic Fribourg (Szwajcaria)
- Cadi La Seu (Hiszpania)
- Umana Reyer Venezia (Włochy)
- UNI Girona (Hiszpania)/ACS Sepsi (Rumunia)
- trzy miejsca wyłonione w kwalifikacjach

W kwalifikacjach trzy kluby z największą liczbą punktów zgromadzonych na klub w trzyletnim rankingu zostaną rozstawione i rozlosowane przeciwko trzem nierozstawionym drużynom i rozegrają mecz i rewanż.

Rozstawione kluby uczestniczące w kwalifikacjach:
- Saint-Amand Hainaut (Francja)
- CDB Clarinos De La Laguna (Hiszpania)
- Namur Capitale (Belgia)

Nirozstawione kluby biorące udział w kwalifikacjach:
- Kangoeroes Mechelen (Belgia)
- BC Winterthur (Szwajcaria)
- BBC Grengewald Hueschtert (Luksemburg)

***

A co z nowym sezonem? Wszystko ma ruszyć zgodnie z planem, czyli we wrześniu oraz w październiku z udziałem lub też bez udziału publiczności. Do tego dojdą także obostrzenia jakie będzie w danej chwili posiadał kraj z jakiego będzie konkretny zespół. W przypadku gdy rozgrywki nie będą mogły ruszyć w pierwotnym terminie, zostaną automatycznie przeniesione na styczeń 2021 roku. Wtedy też zostanie całkowicie zmieniony ich system.

Jeśli natomiast rozgrywki zostaną przerwane z powodu pandemii COVID-19, to wyniki rozegranych spotkań zostaną uznane za ważne i także zostanie zmieniony system rozgrywek.