Kadra U20 zakończyła zgrupowanie

Dodano: 15.07.2020, 08:39


Zakończyło się zgrupowania Reprezentacji Polski U20, która w okresie letnim z powodu pandemii COVID-19 nie weźmie udział w corocznych Mistrzostwach Europy. Było to także jedyne zgrupowanie w tym roku, kolejne dopiero przed turniejami finałowymi w 2021 roku.
Reprezentacja Polski U20 pod wodzą Krzysztofa Szewczyka od 1 lipca br. trenowała w Gniewinie, gdzie również przez kilka pierwszych dni przebywała kadra seniorek. W trakcie zgrupowania udało się rozegrać dwa wewnętrzne mecze sparingowe, gdzie szczególnie w pierwszym z nich „młodzież” nie dała się tak łatwo i zacięcie walczyła o zwycięstwo. Jak mówi trener Szewczyk, były w tych meczach powody do optymizmu. – Mamy za sobą dwa mecze z kadrą seniorek i tak naprawdę z sześciu kwart możemy być bardzo zadowoleni. Głównie chodzi tutaj o styl gry czy też realizacje założeń taktycznych.

Jak już kilka tygodni mówił na łamach KoszykowkaKobiet.pl główny szkoleniowiec, celem numer jeden zgrupowania była wstępna selekcja składu na przyszłoroczne Mistrzostwa Europy U20. Niestety i tym razem nie obyło się bez absencji, a mianowicie zabrakło Weroniki Hipp i Zuzanny Kulińskiej (pobyt w Stanach Zjednoczonych), Julii Piestrzyńskiej oraz Kamili Borkowskiej (powołania do kadry seniorek), Alicji Rogozińskiej (rehabilitacja) oraz Magdaleny Szymkiewicz (prośba o nie branie jej pod uwagę przy obecnym zgrupowaniu).

Taką jednak sytuacją nie ma co się obecnie załamywać, tylko należy szukać pozytywów. – Taka sytuacja pozwoliła nam przetestować większą liczbę zawodniczek z czego możemy być tylko zadowoleni. Już widać że ten zespól będzie miał predyspozycje do dobrej obrony czy tez gry szybkim atakiem i to jest taki zalążek tego nad czym chcemy pracować.Praca, praca i jeszcze raz praca podczas dwóch tygodni zgrupowania dała efekty. - Wszystkie rzeczy,  które założyłyśmy sobie przed zgrupowaniem zrealizowaliśmy. Oczywiście sposób wykonania był rożny, lecz dziewczyny miały okazje poznać w ciągu tych wszystkich dni filozofię systemu obrony czy po części ataku już na rok przed imprezą docelową. Ze zgrupowania możemy być tylko zadowoleni. Świetne warunki hotelowe plus baza sportowa pozwoliły na naprawdę spokojną pracę – kończy trener Krzysztof Szewczyk.

Szeroki skład Reprezentacji Polski U20:
- Julia Bazan/GTK Gdynia
- Weronika Dudek/AZS AJP Gorzów Wlkp.
- Weronika Jarecka/ ENEA AZS Poznań
- Joanna Kobylińska/AZS AJP Gorzów Wlkp.
- Emilia Kośla/SMS PZKosz Łomianki
- Martyna Kowalska/SMS PZKosz Łomianki
- Aleksandra Kuczyńska/AZS AJP Gorzów Wlkp.
- Wiktoria Kuczyńska/AZS AJP Gorzów Wlkp.
- Natalia Kurach/MPKK Sokołów S.A. OSiR Sokołów Podlaski
- Julia Myszkowska/UKS 3 Żyrardów
- Weronika Piechowiak/ENEA AZS Poznań
- Aleksandra Pszczolarska/SMS PZKosz Łomianki
- Zuzanna Rudenko/SKK Polonia Warszawa
- Marta Stawicka/Politechnika Gdańska
- Magdalena Szulc/GTK Gdynia
- Ewelina Śmiałek/AZS AJP Gorzów Wlkp.
- Aleksandra Ustowska/GTK Gdynia
- Aleksandra Zmierczak/Politechnika Gdańska

Sztab szkoleniowy:
- Krzysztof Szewczyk/trener główny
- Michał Snochowski/trener asystent
- Janusz Kopaczewski/trener asystent
- Piotr Madejski/trener motoryki
- Adam Piesik/fizjoterapeuta
- Joanna Sajnog/psycholog

W ubiegłym roku w turnieju rozegranym w Czechach wygrały podobnie jak w kat. U18 Włochy, które pokonały w finale 70:67 Rosję. Ogromny sukces to przede wszystkim zasługa Sary Madery (13,6pkt/m oraz 7,7zb/m), która momentami nie miała sobie równych. Brązowe medale wywalczyła drużyna Francji, a Polki turniej zakończyły na 7. miejscu po wygranej 51:50 z zespołem Węgier.

Tegoroczny odwołany turniej U20 miał odbyć się w węgierskim Sopronie od 8 do 16 sierpnia. Polska została przydzielona do grupy B razem z Finlandią, Francją oraz gospodyniami. Przed drużyną obecnie ponad rok czasu na przygotowanie się do kolejnych Mistrzostw Europy U20, które w 2021 roku być może odbędą się w tej samej lokalizacji.