WNBA: 17 kwietnia New York Liberty wybierze Ionescu!

Dodano: 17.04.2020, 06:38


Tegoroczny draft WNBA (18 kwietnia, godz. 1:00 czasu polskiego) będzie niezwykłym wydarzeniem, nie tylko z powodu przystąpienia do niego takich zawodniczek jak Sabrina Ionescu i Satou Sabally – lecz także z powodu jego tylko i wyłącznie wersji online. Jaki przebieg może mieć tegoroczna edycja drafu do najlepszej ligi świata?W pierwszej rundzie draftu aż cztery wybory (2, 5, 7, 9) ma Dallas Wings, by w drugiej móc wybierać jeszcze dwukrotnie (15 i 21 wybór). Jeszcze przed startem i bez względu na wybory można już śmiało powiedzieć, że będzie to wieczór właśnie zespołu z Dallas. - Dobre wybory mogą być decydujące dla losów zespołu w kolejnej dekadzie, natomiast złe stworzą dość duże problemy. Dużo pracowaliśmy aby mieć tyle możliwości w tym roku – mówił telewizji ESPN właściciel drużyny Greg Bibb.

W 2019 roku drużynę opuściła znakomita Skylar Diggins-Smith, która wybrała się na urlop macierzyński (a w lutym 2020 podpisała kontrakt z Phoenix). W zespole nie ma także Glory Johnson, Azura Stevens i Imani McGee-Stafford. Jest natomiast Arike Ogunbowale oraz Isabelle Harrison, a także Allisha Gray i Kayla Thornton.

We wcześniejszych latach Dallas (jako Tulsa Shock) wybierało m.in. takie zawodniczki jak Amande Zahui (2 w 2015), Brianna Kiesel (3 w 2015), Odyssey Sims (2 w 2014) czy też Liz Cambage (2 w 2011).

Warto zaznaczyć, iż po raz pierwszy pierwszy wybór w drafcie należy do New York Liberty. Poprzednie dwa lata z rzędu ten wybór należał do Las Vegas Aces.

Podczas gali WNBA uhonoruje Alyssę Altobelli, Giannę Bryant i Payton Chester - które tragicznie zginęły w wypadku śmigłowca 26 stycznia br. razem z Kobe Bryantem. Liga zamierza również uhonorować Bryanta, który wspierał jak tylko się dało ligę WNBA oraz cały projekt żeńskiej koszykówki w Stanach Zjednoczonych.

Być może poznamy także wstępną nową datę rozpoczęcia obozu treningowego oraz startu sezonu, gdyż terminy 26 kwietnia (obóz) oraz 15 maja (start sezonu) jest nierealny do osiągnięcia.


1. New York Liberty - Sabrina Ionescu/Oregon (G)
Znakomita gra w Oregonie i historyczne wyczyny NCAA, czyli ponad 2000 punktów, 1000 zbiórek i 1000 asyst – nie tylko mogą ale przede wszystkim muszą dać pierwszy wybór w tegorocznym drafcie WNBA. Bardzo dynamiczna Ionescu będzie doskonałym wyborem dla drużyny Liberty, która właśnie takiej zawodniczki potrzebuje na przyszłość. Ionescu zgarnęła wszystkie krajowe nagrody takie jak Wade Trophy, Wooden Award, Naismith Award oraz Associated Press dla najlepszego gracza roku.

2. Dallas Wings - Satou Sabally/Oregon (F)
Także z Oregonu jest Satou Sabally, która zasługuje na grę w WNBA podobnie jak Ionescu. Mająca 193 cm wzrostu 21-letnia Sabally idealnie pasuje do „Skrzydeł”, które w I rundzie draftu mają aż cztery wybory. Niesamowicie sprawna fizycznie oraz potrafiąca odnaleźć się na każdym centymetrze parkietu, będzie idealną partnerką dla wschodzącej gwiazdy jaka już jest w Dallas – Arike Ogunbowale.

3. Indiana Fever - Lauren Cox/Baylor (F/C)
Trzecim wyborem powinna być Lauren Cox, która tylko i wyłącznie przez kontuzje w ostatnich sezonach jest „oczko” niżej niż Sabally. 21-letnia środkowa z Teksasu może bardzo dobrze zafunkcjonować z grającą drugi sezon w Fever Teaira McCowan (201 cm).

4. Atlanta Dream - Chennedy Carter/Texas A&M (G)
Czwarty wybór należy do Atlanty, która „marzy” o Sabally bądź też Ionescu – jednak ich wybór jest raczej niemożliwy. Tym sposobem najprawdopodobniej wybór padnie na mająca 175 cm wzrostu Chennedy Carter, która to przez całą grę w NCAA pokazywała swoją kreatywność w ataku. Tego właśnie desperacko poszukują w Atlancie, a min. 20 punktów na mecz jakie w ciągu trzech sezonów rzucała Carter, daje ku temu ogromną nadzieję.

5. Dallas Wings - Megan Walker/UConn (G)
„Piątka” to drugi wybór Dallas, który tym razem ma ochotę na atletyczną i bardzo skuteczną Walker. Tym sposobem w pewien sposób drużyna nabierze jeszcze więcej mocy w ataku, gdzie zawodniczka z UConn powinna się doskonale odnaleźć nawet przy Ionescu.

6. Minnesota Lynx - Tyasha Harris/South Carolina (G)
Solidna i doskonale pracująca w ataku Harris, to wydaje się najlepsze rozwiązanie w obecnej chwili dla Lynx. Podczas gry w NCAA zawsze była przywódcą i tego też oczekuje się od niej w WNBA.

7. Dallas Wings - Bella Alarie/Princeton (F)
Trzecią wyborem Dallas ma być Bella Alarie, która przez 3 lata była solidną zawodniczką Princeton. Czy jest także talentem na miarę choćby Walker czy też Harris? Czas pokaże, jednak już teraz można śmiało zaryzykować, iż jeśli stanie się silniejsza fizycznie oraz poprawi rzut z dystansu to będzie bardzo groźna.

8. Chicago Sky - Beatrice Mompremier/Miami (F/C)
Kiedy Sky w 2016 roku straciło diament w postaci Elena Delle Donne, wszystko w zespole się zmieniło i rywalizacja wewnątrz drużyny natychmiast się wyrównała na każdej pozycji. Stąd też obecnie wybór silnej fizycznie Mompremier, której głównym zadaniem będzie sianie postrachu nie w ataku…a w obronie. Jednakże przed mająca 23 lata i 193 cm wzrostu zawodniczką z Miami, jeszcze bardzo dużo pracy.

9. Dallas Wings - Crystal Dangerfield/UConn (G)
Ostatnim wyborem Dallas będzie Crystal Dangerfield z UConn, która znakomicie czuje się na obwodzie i tam też może być z niej największy pożytek. Jedyny minut to wzrost – 165 cm, co nie będzie pomocne w obronie.

10. Phoenix Mercury - Ruthy Hebard/Oregon (F)
Pierwszą „10” zamyka Phoenix, które do Skylar Diggins-Smith, Diany Taurasi i Brittney Griner doda Ruthy Hebard (193cm). Hebard zaliczyła dość mocny upadek w drafcie i wyraźnie odstaje od czołówki, jednak ma realne szanse aby w debiutanckim sezonie poprawić znacznie swoje notowania.

11. Seattle Storm - Te'a Cooper/Baylor (G)
Copper to gwarancja zdecydowanej poprawy obrony w Seattle, co jest obecnie bardzo potrzebne. Przełomowy sezon został zakończony i teraz czas na sprawdzenie swoich umiejętności na najwyższym poziomie. W zespole zagrają także Breanna Stewart czy też Sue Bird i tu Te’a będzie mogła uczyć się od najlepszych.

12. Washington Mystics - Mikiah Herbert Harrigan/South Carolina (F)
Trudno przewidzieć co zrobi obrońca tytułu, jednak można tutaj pójść w wybór Harrigan dający kolejną zawodniczkę z dobrą grą w obronie. Obrońca tytułu musi zaryzykować, gdyż nie ma zbyt dużej możliwości wyboru.

A co ciekawy jest jeszcze do wyboru w kolejnych dwóch rundach draftu? Z całą pewnością na grę w najlepszej lidze świata liczy 23-letnia Łotyszka Kitija Laksa, która po odniesieniu kontuzji kolana zdecydowała się opuścić po 3 latach Florydę i podpisać kontrakt w TTT Ryga. Na grę w WNBA liczy również 20-letnia Niemka Luisa Geiselsoder, wyróżniająca się zarówno na Mistrzostwach Świata U19 w Tajlandii czy też ostatnich Mistrzostwach Europy U20 w Czechach. W listopadzie 2019 roku zadebiutowała także w Reprezentacji Niemiec podczas kwalifikacji do Mistrzostw Europy.

W loterii wystartuje również trzecia z sióstr Ogwumike – Erica, której nazwisko wyrobiła już Nneka oraz Chiney. Teraz czas na pokazanie własnych umiejętności i być może zagranie już teraz przełomowego sezonu.


Nneka Ogwumike wybrana z numerem 1 w 2012 roku przez Los Angeles Sparks

Druga runda:
13. New York Liberty - Ruthy Hebard/Oregon (PF)
14. Indiana Fever - Kaila Charles/Maryland (SG)
15. Dallas Wings - Brittany Brewer/Texas Tech (C)
16. Minnesota Lynx - Crystal Dangerfield/UConn (PG)
17. Atlanta Dream - Leaonna Odom/Duke (PF)
18. Phoenix Mercury - Jocelyn Willoughby/Virginia (SF)
19. Seattle Storm - Kitija Laksa/Łotwa/TTT Ryga/South Florida (SG)
20. Los Angeles Sparks - Tynice Martin/West Virginia (SG)
21. Dallas Wings - Haley Gorecki/Duke (SG)
22. Los Angeles Sparks - Luisa Geiselsoder/Niemcy (C)
23. Connecticut Sun - Mikayla Pivec/Oregon State (SG)
24. Washington Mystics - Chen Mingling/China (C)

Trzecia runda:
25. Atlanta Dream - Japreece Dean/UCLA (PG)
26. New York Liberty - Kylee Shook/Louisville (PF)
27. Atlanta Dream - Dee Givens/Western Kentucky (SF)
28. Indiana Fever - Nicki Ekhomu/Florida State (PG)
29. Phoenix Mercury - Ciara Duffy/South Dakota (PG)
30. Chicago Sky - Kathleen Doyle/Iowa (PG)
31. Seattle Storm - Erica Ogwumike/Rice (SG)
32. Chicago Sky - Peyton Williams/Kansas State (PF)
33. Las Vegas Aces - Ae'Rianna Harris/Purdue (PF)
34. Los Angeles Sparks - Alexis Tolefree/Arkansas (PG)
35. Connecticut Sun - Jazmine Jones/Louisville (SG)
36. Washington Mystics - Stella Johnson/Rider (SG)

Draft WNBA (1997-2019):
2019 - Jackie Young/Las Vegas
2018 - A'Ja Wilson/Las Vegas
2017 - Kelsey Plum/San Antonio
2016 - Breanna Stewart/Seattle
2015 - Jewell Loyd/Seattle
2014 - Chiney Ogwumike/Connecticut
2013 - Brittney Griner/Phoenix
2012 - Nnemkadi Ogwumike/Los Angeles
2011 - Maya Moore/Dallas
2010 - Tina Charles/Connecticut
2009 - Angel McCoughtry/Atlanta
2008 - Candace Parker/Los Angeles
2007 - Lindsey Harding/Phoenix
2006 - Seimone Augustus/Minnesota
2005 - Janel McCarville/Charlotte
2004 - Diana Taurasi/Phoenix
2003 - LaToya Thomas/Cleveland
2002 - Sue Bird/Seattle
2001 - Lauren Jackson/Seattle
2000 - Ann Wauters/Cleveland
1999 - Chamique Holdsclaw/Washington
1998 - Małgorzata Dydek/Utah
1997 - Tina Thompson/Houston

siem