Igrzyska Olimpijskie: Znamy skład turniejów kwalifikacyjnych

Dodano: 17.11.2019, 12:41


Zakończyły się turnieje prekwalifikacyjne do turniejów decydujących o awansie na Igrzyska Olimpijskie. Turnieje odbędą się w lutym 2020 roku, a zagra  w nich 16 drużyn.

 Afryka
W fazie grupowej turnieju w Afryce, wystąpiło tylko 5 drużyn (swój udział odwołała Demokratyczna Republika Kongo w grupie A). W jednym jej meczu Nigeria nie miała problemów z pokonaniem Mozambiku i tym samym z 1. miejsca awansowała do kolejnej fazy.

Grupa B to dominacja kadry Senegalu, która jednak o oba zwycięstwa musiała walczyć do samego końca – kolejno z Angolą 75:71 oraz Mali 58:53. W pierwszym meczu 18 punktów rzuciła Bintou Diémé, w drugim liderką była Mame-Marie Sy-Diop –16 „oczek”.

Tym sposobem o awans do turnieju kwalifikacyjnego do Igrzysk Olimpijskich zagrała Nigeria z Mali – 74:59 oraz Senegal z Mozambikiem. O ile w pierwszym spotkaniu dominacja Nigeryjek (Ezinne Kalu 15, Ify Ibekwe 14, Atonye Nyingifa 13) nie podlegała dyskusji, to w drugim spotkaniu doszło do dość sporej sensacji.

Awans: Nigeria oraz Mozambik

Ameryka
Dominacją kadr USA oraz Kanady zakończył się turniej przed kwalifikacyjny do IO w strefie Amerykańskiej. Kanadyjki w grupie A rozgromiły Kubę oraz Dominikanę – kolejno 110:53 oraz 110:60. Trochę więcej problemów było natomiast w meczu z Portoryko, gdzie wygrana 84:80 przyszła w ostatnich sekundach po celnych rzutach wolnych Raincock-Ekunwe oraz Scott.

W grupie B Stany Zjednoczone odniosły trzy pewne zwycięstwa i ze spokojem zameldowały się w kolejnej rundzie. Nie może to dziwić, gdy w składzie ma się m.in. takie zawodniczki jak Nneka Ogwumike, Chelsea Gray, Skylar Diggins, A'Ja Wilson czy tez Arike Ogunbowale. Kolejna runda nie przyniosła żadnych niespodziewanych wyników, jednak do ostatnich sekund a napięciu trzymał mecz pomiędzy Portoryko a Kubą. Ostatecznie 83:81 wygrały te pierwsze, dzięki Jazmon Gwathmey (15 punktów, 7 zbiórek).

Awans: Kanada, USA, Brazylia, Portoryko

Azja oraz Oceania
Najciekawiej natomiast było w turnieju strefy Azji oraz Oceanii, gdzie faworytkami były Australijki…, które jednak w fazie grupowej przegrały dość wysoko z Japonią 69:82. W grupie A także nie obyło się bez niespodzianek, gdyż już w pierwszym meczu Chinki 80:81 uległy kadrze Korei. Wygraną dała na 20 sekund przed zakończeniem Hyejin Park, na której trafienie Chinki nie potrafiły skutecznie odpowiedzieć.

Awans: Korea, Chiny, Japonia, Australia

***

Losowanie grup obędzie się 27 listopada, a turnieje kwalifikacyjne odbędą się w następujących lokalizacjach (Ostend – Belgia, Foshan – Chiny, Bourges – Francja, Belgrad – Serbia). Odbędą się one od 6 do 9 lutego 2020 roku.

Afryka - 2 miejsca (Mozambik, Nigeria)
Ameryka - 4 miejsca (Brazylia, USA, Kanada, Portoryko)
Azja i Oceania - 4 miejsca (Australia, Chiny, Korea, Japonia)
Europa - 6 miejsc (Belgia, Francja, Wielka Brytania, Serbia, Hiszpania, Szwecja)