Afrobasket 2019: Nigeria faworytem?

Dodano: 14.08.2019, 08:52


Kadra Nigerii w zeszłym roku podczas Mistrzostw Świata na Teneryfie zaskoczyła wszystkim i zajęła bardzo dobre 8. miejsce, pokonując m.in. Turcję, Grecję oraz przegrywając w ostatnim spotkaniu z Kanadą tylko 72:73. Teraz zespół walczy o tytuł w Afryce, a głównym rywalem wydaje się być tylko drużyna gospodyń z Senegalu.
Po fazie grupowej komplet zwycięstw na swoim koncie mają tylko medaliści ostatniego Afrobasketu z 2017 roku - Senegal (grupa A), Nigeria (grupa B) oraz Mali (grupa C). Senegalki w dwóch spotkaniach dość łatwo pokonały kolejno Wybrzeże Kości Słoniowej 77:36 oraz Egipt 85:47. Liderką zespołu była już 38 – letnia Astou Traore grającą w zespole mistrza Hiszpanii z Girony (19 punktów, 8 zbiórek oraz 11 punktów, 10 zbiórek). Bez wątpienia na zakończenie dość bogatej kariery, złoty medal byłby doskonałym jej podsumowaniem. W drugim spotkaniu skutecznie zagrała również Ndèye Sène występująca w lokalnym Dakar Université Club.


Atonye Nyihgifa oraz Ezinne Kalu to wiodące postacie w kadrze Nigerii

W grupie B bezkonkurencyjne były Nigeryjki, które najpierw rozgromiły Tunezję 75:26, a następnie aż 106:39 Kamerun. W pierwszym spotkaniu po 30 minutach gry było już 57:15, a rywalki w całym spotkaniu zagrały na 14% skuteczności (8/57). W kadrze Nigerii na parkiecie pojawiły się wszystkie zawodniczki, a najwięcej punktów (13) rzuciła 24 – letnia Evelyn Akhator z drużyny wicemistrza Hiszpanii oraz uczestnika Euroligi. W drugim spotkaniu różnica klas była jeszcze wyższa, gdyż Kamerunki grające praktycznie bez obrony straciły aż 106 „oczek” z czego po 14 punktów rzuciły: Aisha Balarabe, Promise Amukamara, Adaora Elonu oraz Ify Ibekwe. W kadrze Kamerunu blisko połowe wszystkich punktów drużyny rzuciła 31 – letnia Amina Njonkou we Francji (PRO B) w drużynie C'Chartres Basket.

Brązowy medalista ostatniego AfroBasketu w grupie C także nie przegrał żadnego spotkania, jednak tutaj już siła drużyny jest znacznie mniejsza niż w przypadku Nigerii czy Senegalu. W pierwszym spotkaniu wygrana z Angolą przyszła dopiero w ostatniej kwarcie, a przełomowe dla losów spotkania było trafienie zza linii 6,75 Kadidia Maiga (70:60) na 140 sekund przed końcową syreną. Lepiej było natomiast w drugim spotkaniu przeciwko Demokratycznej Republice Konga – 82:56, po bardzo dobrej trzeciej kwarcie 30:13.  Liderką drużyny jest Toyty Gandega (15,5pkt/m) posiadająca także obywatelstwo francuskie i występująca od 10 sezonów w lidze LFB kolejno w Mondeville (5 sezonów), Flammes Carolo, Toulouse, Basket Landes, Chartres oraz ostatnio w Angers.


Astou Traore chce poprowadzić swóją drużynę na podium #AfroBasketWoman 2019

W walce o ćwierćfinał zmierzą się ze sobą:
Wybrzeże Kości Słoniowej – Tunezja
Angola – Kenia
Kamerun - Egipt
Wyspy Zielonego Przylądka – Demokratyczna Republika Konga

Następnie pary będą wyglądały następująco:
Senegal – Angola/Kenia
Nigeria - Wyspy Zielonego Przylądka/Demokratyczna Republika Konga
Mali - Wybrzeże Kości Słoniowej/Tunezja
Mozambik – Kamerun/Egipt

Najwięcej zwycięstw w AfroBaskecie ma na swoim koncie Senegal (11x), którzy wyprzedza Nigerię (3) oraz Angolę (2) i Zair – obecnie Demokratyczna Republika Konga (2). Jedną wygraną w 2007 roku mają na swoim koncie zawodniczki z Mali. W latach 1966 – 1968 dwukrotnie najlepsza była nieistniejąca już Zjednoczona Republika Arabska, dwa lata później Madagaskar.