Mistrzostwa Polski U22: Wygrane faworytów w pierwszym dniu

Dodano: 13.02.2019, 08:21

ENEA AZS Poznań dość łatwo pokonała MUKS Poznań w pierwszym meczu turnieju finałowego w Gdańsku 74:55. Jednakże najwięcej emocji było w ostatnim meczu, gdzie gorzowski AZS stracił wypracowaną wysoką przewagę i do samego końca musiał walczyć o zwycięstwo z drużyną z Krakowa. Więcej o turnieju finałowym + SKARB KIBICA. Portal Koszykowkaobiet.pl - oficjalny partner turnieju finałowego w Gdańsku.

Grupa A:
17 punktów oraz 11 zbiórek Aleksandry Parzeńskiej wyraźnie pomogło w odniesieniu ważnej wygranej w pierwszym meczu turnieju. W derbach Poznania, tylko pierwsza połowa była wyrównana i zakończyła się 4-punktowa przewagą ENEA AZS (36:32). Po zmianie stron coraz pewniej grające rywalki raz po raz punktowały i tym sposobem pod koniec trzeciej kwarty prowadziły (57:47). W ostatniej kwarcie, gdy zza linii 6,75 trafiła Rogozińska było 66:50 i stało się jasne kto wygra. MUKS zagrał na bardzo słabej skuteczności (29% przy 44% rywalek), dodatkowo tylko 2x trafił za trzy punkty (7x rywalki).

Enea AZS Poznań - MUKS Poznań
74:55 (17:14, 19:18, 21:15, 17:8)

AZS Poznań: Parzeńska 17 (11zb), Nowicka 13, Zięmborska 12, Banaszak 10, Niemojewska 7, Piechowiak 6, Stefańczyk 4, Rogozińska 3, K. Wróblewska 2
MUKS Poznań: Wdowiuk 13, Woźniak 13, Papiernik 12, Błaszczak 6, Pilichowska 5, Kowalewska 4, Masłowska 2

***

Znakomity występ Martyny Leszczyńskiej (33 punkty oraz 12 zbiórek) dał pierwszą wygraną drużynie z Aleksandrowa Łódzkiego w turnieju finałowym. Do dorobku w znacznym stopniu dorzuciła się również Aleksandra Pszczolarska, która zakończyła mecz z dorobkiem 19 „oczek” oraz 9 zbiórek, a 10 punktów uzbierała Natalia Łopińska. UKS Basket swoją przewagę uzyskał w ostatniej kwarcie, którą wygrał 25:12. U rywalek „swoje” zagrała Katarzyna Świeżak (22 punkty oraz 11 zbiórek).

UKS Basket SMS Aleksandrów Łódzki - AZS Uniwersytet Warszawski
82:66 (24:17, 20:22, 13:15, 25:12)

Aleksandrów Łódzki: Leszczyńska 33 (14zb), Pszczolarska 19, Łopińska 10, Kaźmierczak 5, Obrodzka 5, Maciejewska 4, Samulak 2, Janusz 2
Warszawa: Świeżak 22 (11zb), Dmochewicz 20 (15zb), Walkowska 9, Kowalczyk 6, Płatek 6, Cimoch 3

Grupa B:
Tylko przez pierwsze 20 minut koszykarki z Sosnowca potrafiły walczyć z gospodyniami z Gdańska (40:42). Jednak po dłuższej przerwie stroną przeważającą była Politechnika, która całkowicie zdominowała mecz i straciła zaledwie 14 punktów – rzucając 41. Liderką zespołu była Łucja Grzenkowicz (21 punktów oraz 10 zbiórek), a jedno „oczko” mniej dodała Katarzyna Śmietańska. Po drugiej stronie wyróżniła się Aleksandra Wojtala (15 punktów), jednak trafiając zaledwie 6 na 16 rzutów. Słabo wypadła natomiast Martyna Jasiulewicz (8 punktów, 2/12).

Szkoła Gortata Politechnika Gdańska - KS JAS-FBG Zagłębie Sosnowiec
83:54 (19:17, 23:23, 20:6, 21:8)

Gdańsk: Grzenkowicz 21 (10zb), Śmietańska 20, Adamczyk 10, Iwaniuk 8, Stawicka 7, Haponik 7, Gwizdała 6, Krupa 4
Sosnowiec: Wojtala 15, Kopiec 12, Zuziak 8, Pawlak 7 (10zb), Jagła 2, Mendyk 2

***

Najwięcej emocji czekało na wszystkim w ostatnim meczu, gdzie gorzowski AZS musiał do samego końca walczyć o zwycięstwo. Wszystko to dzięki znakomicie rozegranej ostatniej kwarcie przez zawodniczki z Krakowa, które praktycznie całkowicie zatrzymały atak zespołu Roberta Pieczyraka (7:22). Po 30 minutach dobrej gry – AZS prowadził 62:43, jednak przez ostatnie 4 minuty gry nie potrafił zdobyć punktów. W tym czasie rywalki serią 9:0 doprowadziły do wyniku 65:69, jednak na doprowadzenie minimum do dogrywki zabrakło czasu.

Wisła CanPack AZS Politechnika Kraków - Enea AZS AJP Gorzów Wielkopolski
65:69 (14:16, 14:31, 15:15, 22:7)

Kraków: Popiół 14, Puter 13, Ruta 9, Grabska 6, Owca 6, Malinowska 5, Mazur 5, Banach 4, Niedźwiedzka 2, Nawrocka 1
Gorzów Wlkp.: Keller 17 (14zb), Duchnowska 9, Dudek 9, Kobylińska 9, Trzeciak 8, Szczęsna 8, Potraca 5, Matkowska 4

Grupa B:
14.02.2019 16:00 Enea AZS AJP Gorzów Wielkopolski - KS JAS-FBG Zagłębie Sosnowiec
14.02.2019 18:15 Wisła CanPack AZS Politechnika Kraków - Szkoła Gortata Politechnika Gdańska