Mistrzostwa Świata U17 - Saragossa (22.06 - 2.07)

Dodano: 28.06.2016, 18:46

Od 22 czerwca do 2 lipca br. w Saragossie (Hiszpania) odbywały się Mistrzostwa Świata U17. Złoto wywalczyły koszykarki z Australii, pokonując w finale Chinki. Dopiero na najniższym stopniu podium stanęły koszykarki USA, które w trzech ostatnich turniejach zdobywały złoty medal.  Srebro w 2014 roku zdobyły Hiszpanki, a brąz Węgierki pokonując gospodynie z Czech. Mistrzostwa Świata U17 rozgrywane są od 2010 roku, co 2 lata.

22.06.2016
Koszykarki z Francji nieoczekiwanie po bardzo słabej III kwarcie, przegranej 5:21 uległy kadrze Chin. Po zaciętym spotkania przegrała również reprezentacja Łotwy (z Japonią 71:77). W meczu Hiszpania – Portugalia, walka toczyła się do ostatnich minut spotkania. Skuteczniej zagrały Hiszpanki i po trafieniu Locarzany na 90 sekund przed końcową syreną zapewniły sobie 8 „oczek” przewagi. Spotkanie Nigeria - Kanada nie doszło do skutku. Powodem  był brak wydania wiz, aby reprezentacja Nigerii mogła przybyć na Półwysep Iberyski. Od stanu 15:13 w I połowie spotkania, kolejne minuty wygrały koszykarki z Włoch 11:0 i wyszły na prowadzenie  26:13. Jednakże Czeszki nie poddały się i tuż przed zakończeniem pierwszych 20 minut gry, doprowadziły do remisu po 26. Po zmianie stron, gdy na zegarze do ostatniej syreny pozostawało 5 minut trafiła Pinzan i było 53:45. Trafienie Vitulovej na 45 sekund przed końcem dało tylko „oczko” straty 57:58. Nieskuteczne Czeszki nie potrafiły odwrócić losów spotkania i w ostatnich sekundach musiały faulować. Pinzan trafiła tylko jeden rzut wolny, lecz wystarczyło to do wygranej.

(B) Austrialia - Meksyk 98:38 (Conti 14 - Ruiz 9)
(A) Łotwa - Japonia 71:77 (Gulbe 13 - Yamamoto 30)
(B) Francja - Chiny 44:56 (Sissoko 12 - Han 17)
(D) Hiszpania - Portugalia 59:51 (Ayuso 14 - Ramos 27)
(C) Włochy - Czechy 59:57 (Fassina 16 - Smutná 19)
(A) Nigeria - Kanada 0:20
(C) USA - Korea 104:45 (Collier 22 - Park 17pkt, 10zb)
(D) Brazylia - Mali 70:77 (Da Silva 18pkt, 12zb - Kourouma 24pkt, 13 zb)

23.06.2016
Przez pełne 40 minut spotkania Kanady z Łotwą, żadna ze stron nie umiała wypracować przewagi gwarantującej zwycięstwo. Szansę na akcję 2+1 na 63 sekundy przed zakończeniem miała Septe, niestety nie wykorzystała rzutu wolnego i Łotyszki prowadziły tylko różnicą 2 „oczek” – 50:48. 30 sekund później dwa rzuty wolne trafiła Brown doprowadzając do dogrywki. W niej wyrównana walka trwała do ostatnich sekund. Trafienie zza linii 6,75 zaliczyła Mote i Łotyszki traciły tylko jedno „oczko” 57:58. Jak się okazało były to ostatnie punkty zdobyte przez zespół z Europy. Wygraną Kanady przypieczętowały celne rzuty wolne Amihere.

(B) Meksyk - Francja 27:65 (Cano 7 - Pouye 12)
(B) Chiny - Australia 41:66 (Wang 18 - Simons 16)
(A) Japonia - Nigeria 20:0
(A) Kanada - Łotwa 60:57 (Amihere 18pkt, 21zb - Mote 16)

24.06.2016
Amerykanki od pierwszego gwizdka kontrolowały sytuacje na boisku i ani razu nie dały się zaskoczyć kadrze Czech. Najbliżej tego było na początku III kwarty, gdzie po trafieniu zza linii 6,75 było 29:33. Mecz zakończyła seria 6:0 koszykarek ze Stanów Zjednoczonych.

(C) Korea - Włochy 67:78 (Park 20 - Vella 18)
(C) Czechy - USA 63:72 (Smutná 14 - Nelson-Ododa 13)
(D) Portugalia - Brazylia 54:58 (Chermiti 18 -Nicoletti 24pkt, 14zb)
(D) Mali - Hiszpania 63:77 (Traore 21 - Galeron 21)

25.06.2016

(A) Japonia - Kanada 55:70 (Takahara 12 - Amihere 20pkt, 16zb)
(B) Australia - Francja 55:48 (Simonns 13 - Sissoko 9)
(B) Chiny - Meksyk 82:43 (Han 18 - Payan 12)
(D) Hiszpania - Brazylia 70:58 (Galeron 18 - Nicoletti 16)
(D) Mali - Portugalia 48:56 (Koruouma 13pkt, 13zb - Ramos 17)
(C) USA - Włochy 59:55 (Williams 20 - Pinzan 16)
(C) Czechy - Korea 92:54 (Vitulova 20 - Park 20)

27.06.2016 - 1/16
Dramatyczny przebieg miało spotkanie pomiędzy Włochami a reprezentacją Mali. Od pierwszego gwizdka na lekkim prowadzeniu były koszykarki z Mali, lecz do remisu po 29 na początku III kwarty doprowadziła Vella. Po kolejnych 5 minutach gry po rzucie Traore prowadzenie odzyskały koszykarki z Afryki – 33:32. Błyskawiczna odpowiedź Fassiny zza linii 6,75 ponownie wyprowadziło Włoszki na prowadzenie. Do końca kwarty po grze błędów koszykarek z Włoch, do remisu doprowadziła Coulibaly (po 43). Wszystko rozstrzygnęła ostatnia minuta gry. „Trójka” Traore dawała 2 „oczka” straty Mali, a po jednym celnym rzucie wolnym Sidibe był to już tylko punkt na 16 sekund przed ostatnią syreną. W tym momencie faulować musiały koszykarki z Mali, a najskuteczniejsza we włoskim zespole Madera pewnie wykorzystała rzuty wolne – 58:55. Doprowadzić do remisu próbowała jeszcze Traore, lecz jej próba okazała się być nieskuteczna.

Kanada - Meksyk 72:38 (Brown 14 - Payan 15)
Włochy - Mali 58:55 (Madera 19pkt, 12zb - Coulibaly 22)
Łotwa - Chiny 46:76 (Gulbe 10 -Wang 18)
Korea - Hiszpania 44:78 (Park 17 - Galeron 12)
Japonia - Francja 52:58 (Yamamoto 14 - Sissoko 15)
USA - Brazylia 79:62 (Williams 19pkt, 10zb - De Oliveira 12)
Czechy - Portugalia 49:31 (Pospisilova 11 - Jordao 10pkt, 10zb)
Australia - awans automatyczny

29.06.2016 - 1/4 finału

Wyrównana walka przez całe spotkanie i mnóstwo nerwów w ostatnich sekundach – tak w skrócie można opisać spotkanie Kanady z Włochami. Trafienie Decortes po wznowieniu gry w IV kwarcie dało sześć „oczek” przewagi dla koszykarek z Włoch. Kanadyjki w kolejnych akcjach skrupulatnie pomniejszały przewagę, lecz po rzucie Velli w 35 minucie spotkania było 53:46. W kolejnych akcjach Kanadyjki odrobiły praktycznie całą stratę i na 130 sekund przed zakończeniem traciły tylko jedno „oczko” – 52:53. Trafienie zza linii 6,75 Ianezic po raz kolejny pozwoliło na lekkie uspokojenie sytuacji.  Gdy na zegarze do zakończenia pozostawało zaledwie 21 sekund, dwa rzuty wolne wykorzystała Pinzan (54:58). Szybka odpowiedź Pellington wciąż dawała szansę na doprowadzenie przez koszykarki z kraju klonowego liścia nadzieję na minimum dogrywkę.  Niestety kolejne próby rzutów okazały się być chybione.

Kanada - Włochy 56:58 (Pellington 12 - Madera 14pkt, 14zb)
Chiny - Hiszpania 55:51 (Han 18pkt, 18zb - Serrat 14pkt, 11zb)
Australia - Czechy 83:53 (Magbegor 20 - Brabencova 12)
Francja - USA 45:56 (Tahane 13 - Williams 17)

01.07.2016 - 1/2 finału

Sensacyjnej porażki w półfinale doznały koszykarki USA. Amerykanki, które broniły złotego medalu od samego początku spotkania z Australią nie umiały przebić się przez mocną obronę rywalek. Od pierwszego gwizdka zarysowała się lekka przewaga Australijek, które po I połowie prowadziły 36:27. Bardzo dobrze w zespole z „kraju kangurów” zagrała Jazmin Shelley (23 punkty).

Włochy - Chiny 62:51 (Madera 21 - Han 13pkt, 15zb)
USA - Australia 60:73 (Nelson-Ododa 17 - Shelley 23)