SuperCup 2015 - Braine L'Alleud (Belgia)

Dodano: 07.10.2015, 22:12

ZVVZ USK Praga z Superpucharem! Wygrana po horrorze z UMMC Jekaterynburg 93:91. W meczu o 3. miejsce gospodynie Castors Braine pokonały ESBVA-LM 71:67.

Historia rozgrywek o Superpuchar w koszykówce kobiet jest stosunkowo krótka. Z czterech rozegranych do tej pory turniejów wszystkie wygrywały zespoły z Rosji oraz raz drużyna hiszpańska (2x Spartak Moskwa (2010, 2011) oraz raz Avenida Salamanka (2012) i UMMC (2014). Rok temu w Jekaterynburgu UMMC pokonał Dynamo Kursk (72:63). Po raz pierwszy również rozegrany zostanie turniej Final Four. W dotychczasowych edycjach o zdobyciu Superpucharu decydowało pojedyncze spotkanie między zwycięzcami EuroCup i Euroligi.

Gospodynie oraz koszykarki z Lille spotkały się ze sobą w finale Pucharu EuroCup. W dwumeczu górą były zawodniczki ESBVA – LM wygrywając (137:121), mimo porażki w pierwszym spotkaniu we własnej hali (64:68). Więcej tutaj.

Natomiast koszykarki z Pragi wygrywając Euroligę sprawiły największą niespodziankę nie tylko swoim kibicom ale przede wszystkim sobie. W finale pokonując naszpikowany gwiazdami UMMC (72:68). Więcej tutaj.

ZVVZ USK Praga
Tijana Ajdukovic, Ilona Burgrová, Katerina Elhotova, Karolína Elhotová, Alena Hanusová, Laia Palau, Sonja Petrovic, Danielle Robinson, Kia Vaughn, Tereza Vyoralová, Marta Xargay

UMMC Jekaterymburg
Olga Arteshina, Elizaveta Komarova, Sancho Lyttle, Deanna Nolan, Anna Petrakova, Anastasiia Tochilova, Polina Sych, Diana Taurasi, Brittney Yevette Griner, Sandrine Gruda, Nika Baric, Evgenia Belyakova, Mariia Cherepanova, Kristi Toliver, Natalia Vieru, Alba Torrens

Castors Braine
Julie Allemand, Merike Anderson, Marjorie Carpréaux, Manon Grzesinski, Alina Iagupova, Kyara Linskens, Anastasia Logunova, Hanne Mestdagh, Liudmyla Naumemko, Sidney Spencer, Celeste Trahan, Matea Vrdoljak, Ann Wauters

Villeneuve s'Ascq (ESBVA-LM)
Marielle Amant, Camille Aubert, Virginie Brémont, Imane El Garti, Aby Gaye, Johanne Gomis, Styliani Kaltsidou, Laetitia Kamba, Megan Mahoney, Aurélia Moullec, Emilija Podrug, Geraldine Robert Yema, Fatimatou Sacko

***

Mimo lepszej skuteczności (59% - 47%) w I połowie pierwszego meczu półfinałowego Final Four Superpucharu, mistrz Euroligi – USK Praga przegrywała (38:43) z gospodyniami turnieju Castors Braine. Główne role w drużynie z Brain odgrywała Alina Iagupova (14pkt) oraz Anastasia Logunova (8pkt), natomiast w czeskim zespole Katerina Elhotova – 13 „oczek”.  Wpływ na wynik po pierwszej połowie miało również, aż 12 strat drużyny Natalii Hejkovej. Piorunujący start po zmianie stron i (10:2 w tym 8 punktów Elhotovej 2x3) w ciągu 2 minut i 45 sekund pokazał tylko, iż koszykarki z Pragi do ostatnich sekund będą walczyć o finał. Kolejne minuty III kwarty pokazały jaką siłą na tle gospodyń dysponuje USK – końcowy wynik kwarty (31:9) i 17 – punktowa przewaga na 10 minut przed zakończeniem spotkania. Ostatnie minuty to lekka przewaga gospodyń, które wygrały IV kwartę (22:14), lecz ostatecznie to w jutrzejszym finale zagra USK Praga. Bardzo dobre spotkanie rozegrała Katerina Elhotova (32pkt w tym 4x3) oraz Laila Palau (13pkt, 7as oraz 5zb). W drużynie z Braine najlepsza była Alina Iagupova – 20 punktów. W meczu nie zagrała kontuzjowana Sonja Petrovic.

Castors Braine - ZVVZ USK Praga
74:83 (19:22,24:16, 9:31, 22:14)

Najlepiej punktujące:
Braine: Iagupova 20, Spencer 18, Logunova 12
Praga: Katerina Elhotova 32, Vaughn 13 (8zb), Palau 13

Drugie półfinałowe spotkanie przebiegało od samego początku po myśli europejskiego potentata z Rosji. UMMC po 20 minutach gry prowadził już różnicą 24 – punktów (51:27) deklasując swoje przeciwniczki w każdym aspekcie koszykarskiego rzemiosła.  23/31 i 74% skuteczność przy zaledwie 29% drużyny z Lille w I połowie mówiła sama za siebie. Druga połowa nie przyniosła większych zmian w grze i po serii (13:0) w IV kwarcie koszykarki z Jekaterynburga rozgromiły ESBVA-LM (86:52). W drużynie UMMC double – double zanotowała Sancho Lyttle (23pkt oraz 10zb), po 14 „oczek” dorzuciła Diana Taurasi oraz Sandrine Gruda.

UMMC Jekaterinburg - ESBVA-LM
86:52 (23:17, 28:10, 19:16, 16:9)

Jekaterynburg: Lyttle 23 (10zb), Taurasi 14, Gruda 14
Lille: Amant 11, Gaye 10, Brémont 10

Trzynaście punktów przewagi (58:45) na 9 minut przed końcem spotkania nie przesądzało o łatwym dalszym ciągu meczu o 3. miejsce dla gospodyń.  Tym bardziej, iż drużyna z Braine zanotowała przestój (0:8) po którym to rywalki zbliżyły się na jedno „oczko” (63:62) na 60 sekund przed ostatnią syreną.  Ostatecznie o wygranej zadecydowały bezbłędnie wykonywane rzuty wolne. Ponownie najskuteczniejszą koszykarką była Alina Iagupova – 22 punkty.

Castors Braine -ESBVA-LM
71:67 (17:20, 21:9, 14:14, 19:24)

Braine: Iagupova 22, Logunova 14, Spencer 12
Lille: Kaltsidou 14, Amant 13, Brémont 9

Zacięta walka w finałowym spotkaniu o Superpuchar pomiędzy finalistami Euroligi trwała od pierwszych do ostatnich sekund. W pierwszych 10 minutach szalała Laila Palau, która już w tej części gry miała na swoim koncie 6 asyst. Bardzo dobrze w mecz „weszła” Katerina Elhotova, która wyprowadziła swój zespół na II kwartę z przewagą 9 „oczek” (31:22). Jeszcze lepiej było po wznowieniu gry po trafieniach Palau oraz Xargay(35:22)! W połowie kwarty przebudziły się koszykarki UMMC i po celnych rzutach Torrens oraz Lyttle przewaga stopniała do 5 „oczek” (40:35), a po chwili i 4 punktach z rzędu Sandrine Grudy do dwóch (41:39) co tylko mogło zapewnić emocje do samego końca. Kolejne trafienie Grudy doprowadziło do remisu, lecz błyskawicznie zza linii 6,75 odpowiedziała Palau. Równo z syreną kończącą I połowę szansę na objęcie prowadzenia miały koszykarki z Jekaterynburga, lecz rzuty Lyttle oraz Taurasi okazały się być niecelne. Tak więc po 20 minutach szybkiej, dynamicznej gry USK Praga prowadziła grając na wysokim procencie skuteczności – ponad 67% (48:47) z UMMC. W drugiej połowie koszykarki z Jekaterynburga goniły rywalki i gdy udało się zmniejszyć przewagę do 2 – 3 „oczek” to prażanki po skutecznych akcjach odskakiwały na różnicę trzech – czterech „oczek”. Taki obraz zachowany był aż do 33 minuty meczu, aż trafienie Lyttle a następnie Grudy wyprowadzało UMMC na jednopunktowe prowadzenie. Dwie minuty przed końcem trafienie Burgrovej (USK) dało remis po 89, a celna próba zza linii 6,75 Marty Xargay ponownie USK prowadzenie (92:89). Z linii rzutów wolnych przewagę powiększyła jeszcze Palau (93:89) i piłkę na 11 sekund przed końcem miały w rękach koszykarki z Rosji. Szybki faul na Taurasi pogrzebał całkowicie akcję na „remis” i ostatecznie USK Praga zdobyła Superpuchar! Double – double uzbierała Laila Palau (15 punktów oraz 13 asyst), Katerina Elhotova dodała 16 „oczek”, a Marta Xargay – 21. W zespole UMMC Diana Taurasi miała 28 punktów a Sandrine Gruda 24 i 9 zbiórek. Double – double uzbierała Sanchio Lyttle (11 punktów oraz 13 zbiórek).