Mistrzostwa Świata FIBA 3x3 U18 - Debreczyn

Dodano: 06.06.2015, 12:44

W play-offach Polki przegrały po wyrównanym spotkaniu z Amerykankiami 12:15 i tym samym zakończyły swój udział w Mistrzostwach Świata 3x3 U18 w Debreczynie. Złoto wywalczyły Francuzki pokonując USA 20:19. Brąz zdobyły gospodynie. Portal KoszykowkaKobiet.pl - partner Reprezentacji Polski 3x3 U18.

Cztery zawodniczki + Bartosz Słomiński (trener), swój udział w turnieju Mistrzostw Świata 3x3 U18 rozpoczną 4 czerwca o godz. 16:30 meczem z reprezentacją wyspy Guam. "Dwie zawodniczki, które wchodziły w skład zespołu, który zwyciężył na turnieju w Łomiankach (28-29 marca br.) musiały być w zespole. Wstępnie powołana była Anna Makurat i Marta Marcinkowska. Jednak, jako iż Makurat jest kontuzjowana to w jej miejsce powołana została Alicja Szloser. Natomiast dwiema powołanymi zawodniczkami są Klaudia Niedźwiedzka i Weronika Nowakowska. Oprócz nich na zgrupowanie powołanie dostała Roksana Płonka i Martyna Mączka. Z całej „6” trzy lub cztery dziewczyny będą brały udział w kwalifikacjach do Mistrzostw Europy, które odbędą się w połowie lipca w Amsterdamie" - powiedział portalowi KoszykowkaKobiet.pl Bartosz Słomiński.

* - wyjazd na Mistrzostwa Świata

Zgrupowanie w Żyrardowie będzie ostatnim etapem przygotowań do turnieju. "Od 28 maja do 2 czerwca jesteśmy w Żyrardowie na zgrupowaniu. Następnie cztery dziewczyny, ja oraz masażystka Żaneta Andrychowicz jedziemy do Debreczyna. Specyfiką 3x3 jest to, iż nie ma trenera. Jadę jako opiekun, a nie trener. Zawodniczki w trakcie meczu zdane są same na siebie, jednak oczywiście możemy dawać jakieś ustalone znaki, sygnały z trybun. Jednak to same zawodniczki biorą czasy i same ustalają co grają" - tłumaczy dalej trener kadry 3x3 U18.

Turniej koszykówki 3x3 znacznie różni się od tradycyjnej gry 5x5. "3x3 jest to specyfika dyscypliny. Po pierwsze nie ma tam typowych graczy rozgrywających i typowych centrów. Są gracze na pozycjach 2-3-4, którzy charakteryzującą się dobrą motoryką, dobrym rzutem oraz siła fizyczną. Jest to gra szybka, gdyż gra się do 21 zdobytych punktów albo 10 minut. Czas na rozegranie akcji to 12 sekund, więc dynamika tych akcji jest bardzo szybka. Przy wyborze zawodniczek przede wszystkim patrzyliśmy na te, które są silne fizycznie i mające też dobrą technikę użytkową" - dodał.

Polska: Nowakowska 5, Niedźwiedzka 4, Marcinkowska 4, Szloser 1

W piątek o godzinie 17:40 odbyły sie kwalifikacje konkursu umiejętności, w którym zawodniczki musiały pokonać slalom kozłując, następnie podać piłkę do celu, ponownie pokonać slalom kozłując piłkę a na koniec trafić do kosza. Polskę reprezentowała Weronika Nowakowska, która z czasem 15,6 zajęła 18 miejsce (na 24 startujące). Do dalszego etapu przeszły: Francuzka Lisa Berkani (9,76), Czeszka Michaela Matuskova (10,01), Belgijka Sofia Ouahabi (10,15) oraz Niemka Luana Rodefeld (10,72).

Polska - Nowa Zelandia
7:14

Polska: Nowakowska 3, Niedźwiedzka 2, Szloser 2

W kwalifikacjach do konkursu rzutów za 3 punkty Polskę reprezentowała Klaudia Niedźwiedzka, która na 10 rzutów trafiła 5 razy, dzięki dobremu czasowi Polka uplasowała się na wysokim 6 miejscu (na 36 startujące). Do dalszego etapu przeszły: Włoszka Giulia Ciavarella (7/10) i Hiszpanka Lucia Alonso (6/10). Warto dodać, że 3 lata temu srebrny medal w tej konkurencji wywalczyła Monika Naczk.

Polska - Chiny
10:21

Play-off

USA - Polska
15:12

Polska: Nowakowska 5, Szloser 4, Marcinkowska 2, Niedźwiedzka 1

W światowym rankingu FIBA 3x3 U18 Polska zajmuje 2 miejsce, Guam (23), Francja (18), Estonia (15), Nowa Zelandia (10) oraz Chiny (7).

Awans do fazy play-off uzyskają po 4 najlepsze drużyny z każdej grupy, które rywalizować będą ze sobą systemem przegrywający odpada w parach (A1-D4, C2-B3, D1-A4, B2-C3, C1-B4, A2-D3, B1-C4, D2-A3).