WNBA: Phoenix z Chicago w finale

Dodano: 04.09.2014, 09:00

To co wydawało się mało możliwe, stało się faktem! Chicago Sky, które do rywalizacji w play - off przystępowało z ostatniej ósmej pozycji awansowało do fianłu WNBA, po pokonaniu w decydującym spotkaniu Indianę Fever 75:62. W finale czeka już ekipa z Phoenix. Pierwszy mecz finałowy w niedzielę (7 września). Transmisja TV.

FINAŁ KONFERENCJI

Phoenix Mercury na swoim parkiecie wygrało z obrończyniami tytułu z Minnesoty 85:71. Stopniowo przez pierwsze trzy kwarty koszykarki Lynx, głównie za sprawą dobrze dysponowanych Griner oraz Taurasi powiększały swoją przewagę. Na 3 minuty przed zakończeniem III kwarty przewaga Mercury osiągnęła 24 punktów (63:39)! Ostatnia część spotkania rozpoczęła się lepiej dla Lynx, które zniwelowały straty do 11 punktów na pięc minut przed zakończeniem (64:75), lecz to było na tyle, na ile było stać w dniu dzisiejszym koszykarki Minnesoty.

Minnesota - Phoenix
71:85 (20:23, 11:19, 16:25, 24:18)
(0-1)

Najlepiej punktujące:
Lynx: Griner 23 (11 zb), Taurasi 17, Taylor 16 (13 zb)
Mercury: Whalen 25, Brunson 12, Augustus 12

W drugim meczu półfinałowym, Chicago Sky przegrało z Indianą Fever 70:77, prowadząc jedynie na samym początku spotkania. W kolejnych minutach dobrze grające zawodniczki z Indiany powiększały przewagę, która w połowie III kwarty sięgnęła 14 punktów (53:39). Na 2 minuty i 31 sekund przed końcem, po jednym celnym rzucie wolnym Tamery Young (Sky), na tablicy zrobiło się tylko (63:66) dla Fever, lecz to było na tyle, na ile było stać Chicago.

Chicago - Indiana
70:77 (18:21, 15:21, 15:18, 22:17)
(0-1)

Sky: Fowles 20 (14 zb), Quigley 14, Delle Donne 14
Fever: January 19, Zellous 18, Catchings 10
W meczu określanym mianem przedwczesnego finału, Minnesota Lynx po dramatycznej końcówce i niesamowitych zwrotach akcji pokonała Phoenix Mercury 82:77. Wygraną Lynx akcją 2+1 zapewniła Seimone Augustus (23pkt) na 23 sekundy przed zakończeniem spotkania (78:75). Minnesota to spotkanie po porażce 2 dni temu w „Jaskini Lwa” w Phoenix musiała wygrać, aby mieć jeszcze szansę na walkę o obronę tytułu. W pierwszej kwarcie jednak to zdecydowanie Indiana nadawała ton rywalizacji, prowadzać 22:9! Sygnał do ataku dała MVP sezonu regularnego Maya Moore, która rzuciła 32 punkty ustanawiając tym samym własny rekord zdobyczy punktowych w play – off.

Phoenix - Minnesota
77:82 (22:9, 22:27, 18:20, 15:26)
(1-1)
Merkury: Taurasi 23, Dupree 18, Griner 14
Lynx: Moore 32, Augustus 23, Whalen 17

Dobitka rzutu Eleny Delle Donne przez Tamere Young (71:71) na sekundę przed zakończeniem spotkania uchroniła Sky przed wyeliminowaniem z gry o wielki finał WNBA. Pierwszą dogrywkę lepiej rozpoczęły koszykarki Chicago, lecz kolejny dodatkowy czas gry zapewniła Tamika Catchings (Indiana), na 58 sekund przed końcem (79:79). Spotkanie zwycięskim rzutem na (86:84) zakończyła najlepsza dzisiejszej nocy na parkiecie Sylvia Fowles (27 punktów oraz 7 zbiórek) trafiając jeden rzut wolny. Bardzo dobry mecz zagrały koszykarki Wisły Can-Pack Kraków, Courtney Vandersloo oraz Allie Quigley. Pierwsza rzuciła 18 punktów oraz miała 5 asyst, a druga 16 punktów, 5 asyst oraz 5 zbiórek.

86:84 2OT (16:18, 15:21, 17:13, 23:19, 8:8, 7:5)
(1-1)

Sky: Fowles 27, Vandersloot 18, Quigley 16.
Fever: Zellous 20, Catchings 16 (14 zb), Larkins 15 (11 zb)

Doskonała w wykonaniu koszykarek Mercury czwarta kwarta decydującego spotkania finałowe, dała awans do finału WNBA. Tym samym Minnesota Lynx nie obroni tytuły wywalczonego rok temu. Phoenix do wygranej poprowadziła Diana Taurasi (31pkt, 7as, 5zb). Brittney Griner dorzuciła 22 punkty, a DeWanna Bonner 14 oraz 7 zbiórek. W zespole pokonanych słabszy mecz zanotowała Maya Moore. MVP sezonu zasadniczego zdobyła 16 punktów (6/14 w tym 4/4 z rzutów wolnych), natomiast za 3 punkty miała 0/5.

96:78 (28:21, 22:21, 22:25, 24:11)
(2-1) awans: Phoenix

Mercury: Taurasi 31, Griner 22, Bonner 14, Dupree 14
Lynx: Augustus 21, Whalen 20, Moore 16

W decydującym spotkaniu o awansie do finału WNBA, Chicago Sky pokonało Indianę Fever 75:62. Bardzo dobre spotkanie po stronie Sky zagrała koszykarka Wisły Can-Pack Kraków Allie Quigley, która wchodząc z ławki przez 26 minut gry uzyskała 24 punkty (4/6 za 3). Druga z zawodniczek krakowskiej Wisły - Courtney Vandersloot dorzuciła 7 punktów oraz miała 9 asyst. Zdecydowaną przewagę Chicago odniosło również w zbiórkach (35:23).

Indiana - Chicago
62:75 (11:15, 18:22, 16:15, 17:23)
(1-2) awans: Chicago

Fever: Zellous 16, Catchings 9, Larkins 9 (11 zb)

Latta 22, Meesserman 17, Currie 11

Na minute i 12 sekund przed zakończeniem meczu, po celnym rzucie Seimone Augustus było 82:77 dla Lynx, lecz ambitnie grające koszykarki Stars po celnym rzucie za 3 punkty Becky Hammon doprowadziły do stanu 84:82 dla Lynx na 25 sekund przed zakończeniem. Ostateczny wynik, celnymi rzutami wolnymi ustaliła MVP sezonu zasadnicznego Maya Moore (88:84).

Minnesota - San Antonio
88:84 (24:16, 16:14, 25:23, 23:31)
(1-0)
Lynx: Moore 26, Augustus 16, McCarville 11, Whalen 10 (11 as)
Stars: McBride 20, Hammon 17, Young-Malcolm 16

----------------------------------------------------------------------------------

Najpierw celny rzut za dwa punkty Courtney Vandersloot na 79:77 na 20 sekund przed zakończeniem spotkania, a później trafiony rzut wolny dał zwycięstwo drużynie Sky nad gospodyniami z Atlanty 80:77. Szansę na wyrównanie miała jeszcze Sancho Lyttle, lecz jej rzut równo z końcową syreną nie znalazł drogi do kosza.

Atlanta - Chicago
77:80 (23:18, 14:18, 21:21, 19:23)
(0-1)

Dream: McCoughtry 24, de Souza 12, Henry 11
Sky: Delle Donne 21, Prince 14, Vandersloot 13, Fowles 12 (14 zb)

Na 40 sekund przed zakończeniem spotkania, po dwóch celnych rzutach wolnych Taurasi 69:68 prowadziła drużyna z Phoenix. 22 sekundy przed zakończeniem, niecelnym rzutem popisała się Candace Parker, i jedyne co pozostało drużynie z Los Angeles to faulować przeciwniczki. Kolejne dwa celne rzuty wolne w wykonaniu DeWanna Bonner powiększyły przewagę do 3 punktów (71:68). Candace Parker (Sparks) trafiła na 70:71 i do końca spotkania bezbłędne z linii rzutów wolnych były zawodniczki Merkury. Równo z syreną końcową trafiła jeszcze Kristi Toliver zmniejszając wynik porażki do 72:75. Ewelina Kobryn (Phoenix) nie pojawiła się na parkiecie.

Phoenix - Los Angeles
75:72 (13:12, 22:22, 21:19, 19:19)
(1-0)

Mercury: Taurasi 34, Bonner 13, Dupree 13
Sparks: Parker 22, Toliver 13, N.Ogwumike 12, Lavender 10

Zaledwie dwóch spotkań potrzebowały zespoły Indiany oraz Minnesoty, aby awansować do finałów konferencji. Indiana Fever po dogrywce po raz drugi pokonała Washington 81:76, a do wygranej poprowadziła zespół Tamika Catchings zdobywając w doliczonym czasie gry 8 z 12 punktów całego zespołu, w tym czterokrotnie w ostatnich sekundach trafiając z linii rzutów wolnych. Bliżej wygranej w końcówce regulaminowego czasu gry były zawodniczki z Washington, prowadząc 66:64 na 21 sekund przed końcem. Celnymi rzutami wolnymi wyrównała Briann January.

W drugim dzisiejszym spotkaniu Minnesota pokonała San Antonio 94:89, grając w ośmioosobowym składzie. 31 punktów dla zwyciężczyń rzuciła Lindsay Whalen, 21 dodała Seimone Augustus, a MVP sezonu Maya Moore zapisała na swoim koncie 16 punktów oraz 10 zbiórek. W drużynie Stars na wyróżnienie zasługuje Kayla McBride (25pkt) oraz Danielle Adams (23). W I połowie to koszykarki z San Antonio prowadziły, by po 20 minutach schodzić do szatni z wynikiem 44:40. Pod koniec III kwarty za odrabianie strat wzięły się aktualne mistrzynie, i już do końca jej nie oddały.

Washington - Indiana
76:81 (12:16, 15:14, 26:21, 13:15, d. 10:15)

Stars: McBride 25, Adams 23, Perkins 17
Lynx: Whalen 31, Augustus 21, Moore 16 (10as)

Aż 39 punktów rzuciła Angel McCoughtry, i to głownie dzięki jej fantastycznemu występowi Atlanta pokonała w meczu o być albo nie być w play-off Chicago Sky. W drugim spotkaniu, od samego poczatku Phoenix kontrolowało przebieg spotkania, by ostatecznie pokonać Loa Angeles Sparks 93:68. W finale konferencji Phoenix zmierzy się z Minnesotą.

Mercury: Griner 21, Taylor 17, Dupree 16, Bonner 11

Po fenomenalnej czwartej kwarcie (30:13), Chicago Sky wygrało z Atlantą Dream i awansowało do finału konferencji. Początek spotkania nie zapowiadał wygranej Sky. Z minuty na minutę coraz większą przewagę uzyskiwały koszykarki Dream. Po I połowie prowadziły 30:17, a po III kwarcie 67:51. Czwarta kwarta była popisem Eleny Della Donne (14 pkt w ten części gry z 34 w całym spotkaniu). Na 29 sekund przed zakończeniem spotkania, po rzucie Shoni Schimmel, Atlanta powiększyła przewagę do 3 punktów 80:77. Kolejne dwa trafienia zanotowała Della Donne, w tym zadając decydujący cios na 8 sekund przed końcem na 81:80.

81:80 (17:30, 24:24, 10:13, 30:13)

Sky: Delle Donne 34, Young 16, Fowles 13
Dream: de Souza 18, McCoughtry 17, Lyttle 14 (13zb)