IV Women International Basketball Tournament (Karlovy Vary, Czech Republic)

Dodano: 26.08.2014, 09:00

W dniach 26-28 sierpnia 2014 roku w Karlowych Warach (Czechy), odbył się IV Międzynarodowy Turniej Koszykówki. W tym roku, turniej był sprawdzianem przed zbliżającymi się Mistrzostwami Świata w Turcji. Wygrała reprezentacja Czech, drugie były Kanadyjki, trzecie Serbki a czwarte Koreanki. KoszykowkaKobiet.pl - partner turnieju w Karlovych Varach.

26.08.2014

Serbki tylko w I kwarcie stawiały opór reprezentacji Kanady. W kolejnych cześciach spotkania, głównie za sprawą mądrej i rozważnej gry Kanadyjki uzyskiwały coraz to większą przewagę. Koszykarki z bałkanów raziły nieskutecznością oraz popełniały coraz to więcej prostych błędów. Na wyróżnienie w zespole Kanady zasługuje dobra gra 26 - letniej Mirandy Ayim (18pkt).

Kanada - Serbia
73:54 (13:15, 21:12, 22:18, 17:9)

Najlepiej punktujące:
Kanada: Ayim 18, Nurse 12, Plouffe 9
Serbia: Rad 11, Krnjic 8, Ajdukovic 7

W drugim spotkaniu turnieju w Karlowych Warach, gospodynie - Czeszki, po świetnej I kwarcie, tragicznej drugiej oraz wyrównanej reszcie części spotkania pokonały Koreanki 57:53. Tragiczna dla wicemistrzyń świata była szczególnie II kwarta, w której zdołały zdobyć zaledwie 3 punkty! Na 52 sekundy przed zakończeniem spotkania akcję z faulem zanotowała Petra Kulichova (55:53), lecz nie wykorzystała dodatkowego rzutu wolnego. Koreanki miały szansę na doprowadzenie do remisu, ale rzut Kwak Joo y eong nie znalazł drogi do kosza. Decydujący cios Czeszki zadały na 3 sekundy przed końcem meczu, spod kosza trafiła Kulichova i ustaliła wynik spotkania na 57:53.

Czechy - Korea
57:53 (20:12, 3:19, 17:11, 17:11)

Czechy: Viteckova 14 , Vesela 10, Elhotova 10,
Korea: Kim Jung 16, Beon 12, Park 9

27.08.2014

W drugim dniu turnieju, jako pierwsze na parkiet wyszły zespoły gospodyń, Czeszek oraz Serbki. Spotkanie to było niezwykle wyrównane, a o zwycięstwie tych pierwszych zadecydowała lepsza postawa w IV kwarcie. Od pierwszych minut Serbki starały się bronić agresywnie na całym boisku, przez co miały problem z faulami (w I kw popełniły ich aż 10). W drugiej odsłonie meczu ich obrona zaczęła przynosić efekty, gdyż Czeszki popełniały coraz więcej błędów w ataku. Po 20 minutach było 44:40 dla gospodyń turnieju, a najskuteczniejszymi zawodniczkami były Elhotova (Czechy) oraz Ajdukovic (Serbia), które miały na swoim koncie po 9 punktów. W III kwarcie gra obu zespołów niewiele się zmieniła, a podopieczne Lubora Blazka utrzymywały 4-5 punktową przewagę. Dla Serbek dużo lepiej rozpoczęła się ostatnia część meczu.  Po niespełna minucie IV kwarty zniwelowały one stratę do 1 „oczka”, jednak było to wszystko na co było je stać. W końcówce Czeszki pokazały swoją klasę i dzięki zespołowej grze wygrały 77:68. W końcówce znakomicie zagrały Jana Vesela,  Ilona Burgrova oraz Eva Viteckova.

Czechy - Serbia
77:68 (44:40, 33:28)

Serbia: Radocaj 11, Ajdukovic 11, Butulija 10
Czechy:
Vesela 15, Burgrova 14, Viteckova 12

Spotkanie pomiędzy drużynami Kanady oraz Korei w pierwszej połowie nie dostarczyło zebranym w hali KV Arena kibicom zbyt wielu emocji. Po dobrym meczu w dniu wczorajszym Koreanki wyszły na parkiet nieskoncentrowane i przez swoje błędy w obronie oraz nieskuteczną grę w ataku po niespełna 4 minutach przegrywały już 0:8. Pierwsze punkty dla swojego zespołu zdobyła w 6 minucie meczu Ja Jung Sim. Do zakończenia 2 kwarty Kanadyjki w pełni kontrolowały przebieg spotkania i po 20 minutach prowadziły już 25:11. Do przerwy najskuteczniejszą zawodniczką  była Tamara Tatham, która zdobyła 9 pkt. Niespodziewany zwrot akcji nastąpił po powrocie z szatni. Koreanki wykorzystały rozkojarzenie i nieuwagę swoich rywalek i trzecią kwartę wygrały 26:18. Jeszcze lepiej podopieczne We Sungwoo spisywały się w ostatniej części meczu. Zawodniczki Korei na niespełna pięć minut do zakończenia spotkania po akcji 2+1 Eunjoo Ha doprowadziły do remisu po 45. Choć chwilę później prowadzenie odzyskały Kanadyjki, to do ostatniego gwizdka toczyła się walka o zwycięstwo. Wprawdzie w pierwszej połowie wydawało się to niemożliwe, to po 40 minutach z parkietu zwycięski schodził właśnie zespół Korei.

Korea - Kanada
56:53 (6:15, 5:10, 26:18, 19:10)

Korea: Sin 15, Kim D. 10, Kim J. E. 10
Kanada: Tatham 9, Fields 9, Gaucher 9

28.08.2014

Trzeci dzień turnieju w Kalowych Warach rozpoczął mecz pomiędzy Koreą oraz Serbią. Spotkanie, to od pierwszego gwizdka było bardzo wyrównane.  Choć początek meczu należał do Koreanek, to Serbki bardzo szybko odrobiły straty. Po pierwszych 10 minutach prowadziły już 20:12. W drugiej odsłonie meczu Koreanki odzyskały swój styl gry i głównie dzięki skutecznej Hui Yung Lin do przerwy prowadziły 38:36. Po zmianie stron znów lepiej zaczęły Serbki. Dzięki konsekwentnej grze w ataku podopieczne Mariny Maljkovic nie tylko szybko odrobiły stratę, ale również wyszły na prowadzenie, którego nie oddały już do końca meczu. Choć Koreanki do ostatniego gwizdka starały się dogonić rywalki, to dzisiaj zabrakło im szczęścia w końcówce. Po 40 minutach na tablicy wyników było 82:78 dla Serbii, która wciąż ma szansę na zajęcie drugiego miejsca w turnieju. W zwycięskiej ekipie bardzo dobrze zagrały Jovana Rad oraz Ana Dabovic, które łącznie zdobyły 33 punktów. Najskuteczniejsza w zespole z Korei była wspomniana Lin.

Korea - Serbia
78:82 (22:24, 16:8, 19:25, 21:21)

Korea: Lim 16, Kim J. 15, Kim D. 13
Serbia: Dabovic A. 17, Rad 16, Ajdukovic 15

W drugim meczu trzeciego dnia turnieju Czeszki podjęły Kanadyjki. Podobnie jak dzień wcześniej, podopieczne Lisy Thomaidis znakomicie rozpoczęły to spotkanie. Dzięki agresywnej obronie reprezentantki Kanady wymuszały błędy gospodyń i już po niespełna 4 minutach prowadziły 2:9. Świetnie mecz zaczęła Miranda Ayim, która w ciągu 2 minut zdobyła 6 pkt. Wspomniana mocna obrona przynosiła również wiele przewinień po stronie Kanadyjek, jednak Czeszki, które regularnie stawały na linii rzutów wolnych, nie były w stanie oddać celnych rzutów. Ich słaba dyspozycja sprawiła, że po 10 minutach przegrywały już 11:25. Zawodniczki Lubora Blazka trochę lepiej rozpoczęły drugą odsłonę meczu, jednak skuteczne akcje Evy Viteckowej pomogły zniwelować stratę jedynie do 12 punktów (17:29). Po chwili słabości Kanadyjki ponownie seriami zaczęły zdobywać punkty i na 2 minuty do zakończenia pierwszej połowy prowadziły 35:17.

Po zmianie stron, podobnie jak we wczorajszym meczu Kanadyjki wróciły z szatni rozkojarzone i od pierwszych minut trzeciej kwarty pozwoliły Czeszkom na odrabianie strat. Bardzo szybko 4 punkty zdobyła Viteckowa, punktowała również Vesela i po niespełna 5 minutach na tablicy wyników było już 27:39. Ich dobra passa nie trwała jednak długo. Koszykarki z Kanady odzyskały swój sty gry i głownie dzięki Ayim oraz Tatham zdołały powiększyć swoją przewagę, prowadząc po 30 minutach 46:32. W ostatniej kwarcie Czeszki nie poddały się i wciąż starały się odrobić stratę, przechylając szalę zwycięstwa na swoją stronę. Dzięki agresywniejszej obronie uniemożliwiały one rozgrywanie skutecznych akcji w ataku przez zespół z Kanady, same oddając seriami celne rzuty. Na 7:46 min do końca meczu gospodynie miały do odrobienia zaledwie 5 „oczek” (41:46). W drugiej połowie niezwykle skuteczne były Alena Hanusova oraz Jana Vesela i to głównie dzięki ich akcjom Czeszki wróciły do gry. Niesione dopingiem zebranej w hali KV Arena publiczności gospodynie stanęły na wysokości zadania i dzięki konsekwentnej grze po obu stronach boiska na pół minuty do końca spotkania wyszły na pierwsze prowadzenie, które utrzymały do końca meczu. Po niezwykle zaciętej i nerwowej końcówce po 40 minutach Czeszki zwyciężyły 55:52.

Gospodynie kompletem zwycięstw zakończyły IV Międzynarodowy Turniej Koszykówki Kobiet w Karlovych Warach. Drugie miejsce zajęła drużyna Kanady, trzecia była Serbia. Czwarte miejsce przypadło Korei.