WNBA: Wyniki, terminarz oraz tabele - maj

Dodano: 01.06.2014, 08:30

W pierwszym miesiącu rozgrywek zawodowej ligi WNBA niepokonane są mistrzynie Minnesota Lynx (7-0), na odwrotnym biegunie znajduje się Tulsa Shock (0-4). W meczu "na szczycie" Lynx pokonało Chicago Sky z Eleną Delle Donne 75:72. Transmisje TV

Znakomite występy Mayi Moore pokazały już od pierwszego meczu, kto w tym sezonie jest faworytem rozgrywek. Cztery kolejne spotkania z 30 lub większą ilością zdobytych punktów to nowy rekord WNBA. W pokonanym polu zostały Cynthia Cooper (1997), Epiphanny Prince (2012) oraz Angel McCoughtry (2013), które zanotowały po trzy takie występy. W meczu niepokonanych Minnesota Lynx pokonała Chicago Sky 75:72. W tym spotkaniu najwięcej punktów dla Lynx uzyskała Lindsay Whalen (22pkt), Moore rzuciła "tylko" 14 punktów. Najlepszym pierwszoroczniakiem pierwszego miesiąca rozgrywek została Chiney Ogwumike z Connecticut Sun (17.3pkt,  9.3zb). Tytułem MVP wyróżniona została Maya Moore (27.6pkt).

16/05/2014
Pierwszą wygraną w drodze do obrony mistrzowskiego tytułu zanotowały koszykarki Lynx, pokonując w Washingtonie miejscowe Mystics 89:77. Znakomite spotkanie rozegrała MVP ubiegłorocznego finału Maya Moore, która w 36 minut gry rzuciła 34 punkty oraz zanotowała 9 zbiórek i 3 asysty! Drugą "strzelbą" Lynx była Seimone Augustus (24pkt). Otwarcie meczu należało do Minnesoty, która szybko wyszła na prowadzenie, które stopniowo powiększała. W I połowie prowadząc nawet różnica 17 punktów. Na początku IV kwarty zawodniczki ze stolicy pokazały charakter i zbliżyły się na 1 punkt (66:65), lecz jak się ma w składzie taką koszykarkę jak Moore można spokojnie myśleć o wygranej. Moore celnym rzutem za trzy dała sygnał do ataku i "run" zakończył się wynikiem 11:1 dla Minnesoty!

Chicago Sky po I kwarcie przerywało z Indianą różnicą 16 punktów (14:30), lecz ostatecznie wygrało 74:70. Do wygranej Sky poprowadziła Elena Delle Donne (23pkt, 5 zb).

17/05/2014
Niezbyt udany powrót do Madison Square Garden miało dziś w nocy New York Liberty, które przegrał z Chicago Sky 65:79. Do zwycięstwa swój zespół poprowadziła Elena Delle Donne zdobywczyni 23 punktów, dla której występ w MSG zawsze była marzeniem. O zwycięstwie w meczu Atlanta Dream-Indiana Fever zadecydowała dopiero druga dogrywka, a dokładnie trzypunktowy rzut Angel McCoughtry na 8,8 s do końca meczu. Amerykanka była również najskuteczniejszą zawodniczką swojego zespołu, notując 27 punktów. W trzecim sobotnim meczu Phoenix Mercury, w barwach którego występuje Ewelina Kobryn pewnie pokonało Seattle Storm 81:64. Dla zwycięskiego zespołu 19 punktów zdobyła Brittney Griner, zaś Polka w 12 minut zdobyła 4 pkt i miała 3 zbiórki. Najskuteczniejszą w ekipie Storm była Camille Little, zdobywczyni 14 „oczek”. Niemniej emocji doświadczyli kibice San Antonia Stars, które pokonało Tulsę Shock 80:76. Do zwycięstwa swój zespół pociągnęła Jia Perkins, która w ciągu ostatnich 45 sekund dwukrotnie trafiła „za trzy”, a w całym meczu zdobyła 20 punktów.

18/05/2014
Fantastyczne spotkanie obejrzeli kibice zgromadzeni w Target Center w Minneapolis. Mistrzynie z Lynx po dogrywce pokonały Connecticut Sun 90:87, a do wygranej najbardziej przyczyniła się tak jak w poprzednim spotkaniu Maya Moore (33pkt oraz 12zb). Lecz to rzut Seimone Augustus na 2,3sek przed zakończeniem regulaminowego czasu gry zapewnił Lynx dogrywkę. Rookie Chiney Ogwumike z 25 punktami na koncie była najskuteczniejszą zawodniczką Sun. Wygrana smakuje tym bardziej lepiej, gdyż na 4 minuty przed zakończeniem III kwarty, Minnesota przegrywała różnicą 16 punktów! Kolejne 7 minut gry to "run" Lynx 22:6, który doprowadził do remisu 66:66 na  7 minut i 26 sekund przed zakończeniem meczu. W dogrywce 10 punktów z 12 całego zespołu zdobyła dla Lynx Lindsay Whalen!

23/05/2014
Kolejny mecz Minnesoty i kolejne fantastyczne spotkanie w wykonaniu Moor (38pkt, 13zb). Dwa celne rzuty wolne na 11,8sek przed zakończeniem spatkania dały wygraną Lynx nad Shock. Minnesota w połowie IV kwarty prowadziła 14 punktami 68:54!

"Jestem kolejny rok starsza i kolejny rok bardziej doświadczona. Jeśli tylko utrzymam skuteczność i formę to będę z tego bardzo zadowolona" - powiedziałą Maya Moore po meczu.

Moore, ubiegłoroczna MVP finałów prowadzi w klasyfikacji najlepiej punktujących WNBA, ze średnią 35,0pkt/mecz! Tym samym wyrównała również rekord trzech gier z conajmniej 30 punktami na koncie. Na swoim koncie takie występy mają również: Cynthia Cooper (1997), Epiphanny Prince (2012) oraz Angel McCoughtry (2013). Semione Augustus dodała 23 punkty, aby pomóc wygrać 15 z 16 mecz przeciwko Tulsie.

Na minute i 5 sekund przed zakończeniem spotkania, po celnym rzucie Diggins było 93:90 dla Shock. Lecz po dwóch celnych rzutach wolnych Moore i wcześniejszym trafieniu Janel McCarville zrobiło się 94:93 dla Lynx. Decydujący rzut 2 sekund przed końcem oddała Diggins, lecz nie znalazł on drogi do kosza. W całym spotkaniu Skylar Diggins rzuciła za Tulsy 23 punkty.

24/05/2014
Czwarty mecz w sezonie, czwarta wygrana, czwarty mecz w którym Maya Moore uzyskała 30 lub więcej punktów i tym samym stała się rekordzistką WNBA! Tym razem zdobyła 30 punktów i pomogła w wygranej nad New York Liberty 87:82. Niebezpieczna dla Moore oraz Augustus była końcówka I kwarty, w której obie zawodniczki zderzyły się głowami. Lindsay Whalen (Lynx) wzięła na siebie zdobywanie punktów w II kwarcie i zdobyła 11 punktów z 15 całego zespołu. Po celnych rzutach wolnych na 6 minut przed zakończeniem III kwarty, Tiny Charles Liberty objęło prowadzenie 47:45. Na 4 minuty i 26 sekund przed zakończeniem kolejny raz Moore pokazała, że można zawsze na nią liczyć i po dwóch celnych rzutach z gry Lynx objęło prowadzenie 79:73. Ostatecznie Minnesota wygrała 87:82. Charles zdobyła dla pokonanych 24 punkty oraz miała 14 zbiórek, a Cappie Pondexter dodała 18 punktów.

"To naprawdę przytłaczające co się stało, jestem na parkiecie po to, aby grać i zawsze chcę pomagać swojej drużynie" - powiedziała po zakończeniu spotkania Moore, której założono pięć szwów na rozcięcie nad prawym okiem.

Chicago Sky z Eleną Delle Donne odniosło również czwartą wygraną w sezonie. Główna w tym zasługa wspomnianej wcześniej Eleny, która rzuciła 27 punktów. Poprzedni tak dobry start zespołu (trzy wygrane) miał miejsce rok temu. W Sky zabrakło Epiphanny Prince oraz weteranki Sylvia Fowles, która nie zagra do końca czerwca.

"Cieszymy się z tych czterech wygranych, jest to jednak dopiero początek sezonu i mamy wiele do poprawy" - powiedziała po meczu Elena Delle Donne.

Już w poniedziałek w nocy, Chicago zmierzy się z Minnesotą.

26/05/2014
Maya Moore przez 4 spotkania była nie do zatrzymania, lecz dzisiaj rzuciła tylko albo aż 14 punktów, lecz to wystarczyło do pokonania Chicago Sky. Elena Delle Donne (Sky) rzuciła 16 punktów oraz zanotowała 6 zbiórek. Lynx do wygranej poprowadziła Lindsay Whalen (22pkt) oraz Seimone Augustus (17pkt) . Najwyższe prowadzenie w całym spotkaniu Chicago osiągnęło na minutę przed zakończeniem I kwarty (17:10). Sześć i pół minuty przed zakończeniem meczu na tablicy wyników po celnym rzucie Delle Donne za 3 punkty widniał remis 63:63. Doskonale zagrała rezerwowa Tan White, która w całym meczu rzuciła 10 punktów, w tym oddała decydujące trafienia na 4 minuty i 30 sekund przed końcem. Na sekundę do końca meczu przy stanie 75:72 dla Lynx, za trzy próbowała trafić Delle Donne lecz nieskutecznie.

28/05/2014
Kayla McBride (30pkt) poprowadziła do zwycięstwa San Antonio w meczu z Tulsą Shock, w tym na 13 sekund przed zakończeniem meczu przy remisie 79:79 trafiła za trzy punkty. Do dogrywki próbowała doprowadzić jeszcze Odyssey Sims, lecz jej próba zakończyła się niepowodzeniem. "Powiedziałam jej, że ma być przygotowana, bo kiedy mam piłkę to będę jej szukać. Kayla była tej nocy fenomenalna!" - powiedziała po zakończeniu spotkania Becky Hammon.

Z 17 punktami mecz zakończyła Skylar Diggins (Tulsa), która na 38 sekund przed zakończeniem spotkania trafiła na remis, po asyście Sims.

79:82 (25:25, 21:17, 16:18, 17:22) Tulsa - San Antonio
Tulsa: O. Sims 16pkt, 6zb, 6as
San Antonio: K. McBride 30pkt, 4zb

29/05/2014
Dobra postawa Chiney Ogwumike (nr 1 tegorocznego draftu) nie pomogła Sun w odniesieniu zwycięstwa nad Indianą Fever. W drużynie Fever nie zagrała przechodząca rehabilitację Tamika Catchings. Na uwagę zasługuje również zdobycie 31 punktów przez drużynę z Indiany poprzez rzuty wolne 31/40.

Konferencja Zachodnia zw/por dom wyjazd ostatnie 10
1. Minnesota 6-0 3-0 3-0 6-0
2. Phoenix 3-1 2-1 1-0 3-1
3. Los Angeles 2-1 1-1 1-0 2-1