FIBA U20 Women's EuroBasket 2024 w pigułce

Dodano: 01.07.2024, 19:11

Tegoroczna edycja turnieju U20 odbędzie się ponownie na Litwie, a rywalizacja toczyć się będzie w Kłajpedzie oraz w Wilnie. W turnieju udział weźmie Polska, która wszystkie swoje mecze rozegra w Wilnie. Transmisja na FIBA YouTube

W 2022 roku tytuł wywalczyła Francja, która pokonała w finale 85:59 Łotwę. Brązowe medale wywalczyła Hiszpania po zwycięstwie 94:36 nad Serbią. MVP wybrana została Carla Leite z Francji, a w All-Star-5 znalazły się również - Vanesa Jasa z Łotwy, Noa Morro z Hiszpanii, Dunja Zecevic z Serbii oraz Matilde Villa z Włoch. Polska zakończyła turniej na 11. miejscu.

Spadek do dywizji B: Czechy, Belgia, Litwa (brak spadku)

Grupa D - Rumunia, Holandia, Wielka Brytania

Na Litwie będzie można zobaczyć m.in. Matilde Villa z Włoch, która ma za sobą dobre występy w EuroCup Women w Reyer Venezie. W ubiegłym roku znakomicie grała w kadrze U20, gdzie zespół zakończył rywalizację na 5. miejscu – a Villa wybrana została do All-Star-5 notując średnio 23,4pkt/m, 6,7zb/m oraz 4,9as/m.

Będzie także Elena Buenavida z Hiszpanii, która zagra po raz trzeci na turnieju U20! Z pewnością ma ogromne szanse zostać przyszłą gwiazdą głównego zespołu, a póki co kolekcjonuje kolejne medale i wyróżnienia All-Star-5 w kategoriach młodzieżowych. W ubiegłym roku pomogła Hiszpanii dostać się do finału Mistrzostw Świata U19, będąc liderką zespołu. Jeśli chodzi o koszykówkę klubową, to doświadczenie zdobywa w euroligowej drużynie z Walencji.

Kolejną zawodniczką na którą należy zwrócić uwagę będzie Słowenka – Ajsa Sivka. Mająca 192 centymetry zawodniczka wprowadziła w ubiegłym roku do dywizji A swój zespół oraz zagrała na EuroBaskecie. Ma także na swoim koncie grę w Final Four Euroligi i MVP Mistrzostw Europy U18!

Warto także obserwować Clare Silve z Portugalii, Luize Sile z Łotwy, Marine Dursus z Francji oraz Friede Buhner z Niemiec. Jeśli chodzi o Buhner, to właśnie ona wprowadziła w ubiegłym roku Niemcy do dywizji A i została wybrana MVP turnieju. Koszykarka
GiroLive Panthers Osnabrück także z całą pewnością brana pod uwagę przy ustalaniu składu na Mistrzostwa Świata, które odbędą się w Niemczech w 2026 roku.

Jeśli chodzi o największe nieobecne, to w zespole gospodyń zabraknie niestety największej gwiazdy jaką jest Juste Jocyte! Utalentowana Litwinka nie jest jeszcze gotowa do gry po kontuzji jakiej doznała kilka miesięcy temu, co stawia zespół w bardzo trudnej sytuacji.

Jeśli chodzi o zespół Polski, to z dużo będzie zależało od Dominiki Ullmann oraz Agaty Makurat. Zespół ma dużą szansę poprawić 11. miejsce z ubiegłego sezonu, jednak potrzebna będzie do tego bardzo dobra obu wspomnianych wyżej zawodniczek.

2017: Maria Araujo (Hiszpania)

Najwięcej medali w swoim dorobku ma Hiszpania (9), która wyprzedza Rosję (5) oraz Francję (4).