Nowy format Euroligi od sezonu 2024/2025

Dodano: 15.05.2024, 16:41


Przyszłość Euroligi zapowiada się na jeszcze bardziej intensywną z ogromną ilością emocji, a wszystko to dzięki nowemu formatowi rozgrywek począwszy od sezonu 2024/2025.Znacznie ulepszony został przede wszystkim system finałowej rywalizacji, gdzie standardowy Final Four zastąpił Final Six.

W sezonie zasadniczym weźmie udział łącznie 16 drużyn, który zostanie podzielony na dwie rundy. Nie zmienią się jednak zasady kwalifikacji, gdzie w dalszym ciągu będzie obowiązywał ranking. W sezonie zasadniczym zagrają zespoły jakie wywalczyły awans dzięki pozycji w swojej lidze, a dołączą do nich drużyny z kwalifikacji.

16 drużyn zostanie podzielonych na cztery grupy po cztery drużyny, gdzie rywalizacja odbędzie się w systemie mecz i rewanż. Trzy najlepsze drużyny z każdej grupy awansują do drugiej rundy, a czwarta z każdej grupy dołączy do pierwszej rundy play-off EuroCup Women.

W drugiej rundzie mając na uwadze wyniki z pierwszej rundy, drużyny utworzą dwie nowe grupy. Należy tutaj pamiętać, iż drużyny z grup A i B połączą się – tworząc grupę E, a drużyny z grup C i D – utworzą grupę F. Każda z drużyn zmierzy się z przeciwnikami z którymi jeszcze nie grała, a wszystko w systemie mecz i rewanż.

Cztery najlepsze zespoły z każdej grupy awansują do fazy play-in, która zostanie podzielona na dwie części – mecze ćwierćfinałowe i półfinałowe. Drużyny z miejsc 5.  i  6. W każdej grupie zostaną wyeliminowane z rozgrywek.Mecze play-in będą rozgrywane w systemie mecz i rewanż, a drużyna będąca wyżej w rozstawieniu rozegra rewanż na własnym parkiecie.

Mając już zapewnione miejsce w Final Six, zespoły z miejsca 1.  oraz 2.  w swoich grupach połączą się i zagrają w półfinałach play-in, przy czym zespoły z pierwszego miejsca zagrają z drużynami z drugich miejsc.

Tak samo będzie z drużynami z miejsc 3. oraz 4., które połączą się z drużynami z miejsc 3. oraz 4. Zwycięzcy zapewnią sobie miejsce w ćwierćfinale, a przegrali zakończą sezon.