#2 FIBA 3x3 Women’s Series w Astarze!

Dodano: 19.05.2023, 07:07


Drugi turniej cyklu FIBA 3x3 Women’s Series odbędzie się w debiutującym w roli gospodarza Azerbejdżanie, a miejscem rywalizacji będzie Astara. W turnieju zagra komplet drużyn, a wśród nich reprezentacja Polski. Transmisja na FIBA3x3 YouTubePierwszy turniej w chińskim Wuhan wygrała… kadra Chin, które nie miała sobie równych. Stąd też również i w Astarze drużyna „Państwa Środka” (grupa B) będzie głównym faworytem do zwycięstwa, mając w składzie MVP turnieju – Lili Wang. Główną przewagą Chin jest wzrost, który i tym razem powinien dać czołowe miejsce. Ciekawie będzie prezentować się walka o drugie miejsce, dające awans do fazy ćwierćfinałowej. Czeszki w porównaniu z turniejem (Q) do mistrzostw świata zagrają całkowicie innym składem, a spowodowane jest to przygotowaniami głównego zespołu do turnieju w Wiedniu. Nieobliczalna jest natomiast Austria z Sarą Sagerer oraz Camile Neumann, która może sprawić niespodziankę.

Silne są także Niemki (grupa A), mające podstawową „trójkę” w postaci Svenji Brunckhorts, Sonji Greinacher oraz Luany Rodefeld. Do tego dochodzi bardzo dobrze prezentująca się w U23 - Marie Reichert. Zwyciężczynie całego cyklu z 2021 roku, będą chciały jeszcze przed mistrzostwami świata wypaść dobrze i mają na to dużą szansę. Dobry wynik chce osiągnąć dawno nie widziana w koszykówce 3x3 kadra Ukrainy, gdzie o wynikach ma decydować doświadczenie (Oksana Mollova, Krystyna Filevych) połączone z młodością i sprytem (Veronika Kosmach, Miriam Uro-Nilie). 22 – letnia Kosmach od kilku lat pokazuje się z bardzo dobrej strony, a teraz będzie mogła jeszcze mocniej „wejść” do głównego zespołu.

Wielki znak zapytania jest nad drużyną z Polski (grupa C), która musi już zapomnieć o brązowym medalu mistrzostw Europy z 2022 roku i walczyć o kolejne zwycięstwa i przede wszystkim rankingowe punkty. W zespole zmienił się trener (Karolinę Szlachtę zastąpił Bartłomiej Koziatek), jednak pozostał trzon w postaci Klaudii Sosnowskiej, Aldony Morawiec oraz Klaudii Gertchen. Do czwórki wskoczyła debiutująca w kadrze – Julia Drop. Patrząc m.in. na dobrym pierwszy turniej w wykonaniu chińskiej Sc. Yuandy oraz skład gospodyń z Azerbejdżanu z silną i wysoką 36 - letnią Mercedes Walker, walka o dwa miejsca premiowane awansem zapowiada się bardzo ciekawie. W składzie jest również 38 – letnia i mająca za sobą występy w Mistrzostwach Europy Małych Państw  - Binata Rizvanova oraz 36 – letnia Naila Alisultanova. Skład domyka 23 – letnia Sali Al-Khuri, mająca jedyne doświadczenie z turniejów krajowych. Jeśli chodzi o zespół z Chin, to w składzie zaszła jedna zmiana – doszła urodzona we Francji Maud Stervinou.

Po słabym pierwszym turnieju na dużo więcej liczą Węgry, które po zakończeniu karier przez doświadczone zawodniczki budują na nowo zespół. Podstawową zawodniczką jest Orsolya Toth, która z powodzeniem prowadziła do kolejnych zwycięstw kadrę U23. Pozostałe zawodniczki muszą zbierać jakże cenne doświadczenie, które powinno zaprocentować już w przyszłym sezonie. Faworytem tej grupy jest kadra Węgier, a o jeszcze jedno premiowane awansem miejsce powinny rywalizować Rumunia i wystawiony przez gospodarzy drugi zespół Neftchi z Brianną Fraser.


Składy drużyn:
Niemcy - Svenja Brunckhorst, Sonja Greinacher, Marie Reichert, Luana Rodefeld
Chiny - Ji Yuan Wan, Lili Wang, Yi Zhang, ZhiTing Zhang
Polska - Julia Drop, Klaudia Gertchen, Aldona Morawiec, Klaudia Sosnowska
Rumunia - Bianca Fota, Teodora Manea, Alina-Maria Podar, Anamaria Vîrjoghe
Węgry - Zsófia Jáhni, Fanni Szabó, Orsolya Tóth, Virág Weninger
Sc. Yuanda - Saiqi Jia, Maud Stervinou, Wanglai Zhang, Mengyun Zhou
Czechy - Kristýna Brabencová, Gabriela Mervínská, Tereza Motyčáková, Michaela Vondrackova
Egipt - Raneem Mohamed, Soraya Mohamed, Hagar Mohamed, Nadine Mohamed
Ukraina - Krystyna Filevych, Veronika Kosmach, Oksana Mollova, Miriam Uro-Nilie
Austria - Anja Fuchs-Robetin, Sigrid Koizar, Camilla Neumann, Sarah Sagerer
Azerbejdżan - Sali Al-Khuri, Naila Alisultanova, Binata Rizvanova, Marcedes Walker
Neftchi - Tatyana Deniskina, Brianna Fraser, Alexandra Mollenhauer, Dina Ulyanova

Podział na grupy:
A - Niemcy, Egipt, Ukraina
B - Chiny, Czechy, Austria
C - Polska, Sc. Yuanda, Azerbejdżan
D - Rumunia, Węgry, Neftchi

Terminarz (sobota, 20.05)
10:40 Niemcy - Ukraina
11:05 Chiny - Austria
11:30 Polska - Azerbejdżan
11:55 Rumunia - Neftchi
12:30 Niemcy - Egipt
12:55 Chiny - Czechy
13:20 Polska - Sc. Yuanda
13:45 Rumunia - Węgry
14:20 Egipt - Ukraina
14:45 Czechy - Austria
15:10 Sc. Yuanda - Azerbejdżan
15:35 Węgry – Neftchi

Terminarz (niedziela, 21.05)
12:05 A1-C2
12:30 D1-B2
13:05 B1-D2
13:30 C1-A2
14:05 półfinał 1
14:30 półfinał 2
15:35 finał

Klasyfikacja ogólna #WS 2023:
1. Chiny 100
2. Australia 80
3. Sc. Yuanda 70
4. Niemcy 60
5. Japonia 50
6. Węgry 45
7. Mongolia 40
8. Rumunia 35