Czechy: Przygotowania do EuroBasketu rozpoczęte

Dodano: 10.05.2023, 10:05


Reprezentacja Czech rozpoczęła przygotowania do EuroBasketu, a biorą w nim udział 23 zawodniczki. Pod koniec maja zespół czeka seria meczów kontrolnych, gdzie rywalami będą m.in. Turcja i Wielka Brytania.- Czasu na przygotowanie się nie jest za dużo, stąd też rozegramy aż siedem meczów towarzyskich – opisuje plan kadry Czech Romana Ptackova, która od 2022 roku prowadzi drużynę narodową.

Tradycyjnie już Czechy swój obóz będą miały w Mariańskich Łaźniach, gdzie w doskonałe warunki treningowe połączone są z możliwością pełnego wyciszenia. Z powołanego składu na początku przygotowań nie będzie jednej z liderek – Julie Reisingerovej, które kilka dni temu zakończyła sezon w Hiszpanii. Do zespołu powinna dołączyć tuż przed wyjazdem do Turcji, gdzie rozegrany zostanie turniej towarzyski.

- Julia Reisingerova po całym sezonie w Hiszpanii potrzebuje odpoczynku, jednak powinna dołączyć do zespołu pod koniec maja. W składzie nie ma jednej z obiecujących zawodniczek – Petry Malikovej, która jest usprawiedliwiona z powodów związanych z nauką. Nie ma również Misy Krejzovej, tu jednak sytuacja związana jest z kontuzją – dodaje.

Reisingrova w dalszym ciągu boryka się z problemami zdrowotnymi, stąd też może nie zagrać we wszystkich meczach kontrolnych. Jak mówi Ptackova – Wybierzemy te mecze w których będzie najbardziej potrzebna, aby przed EuroBasketem nic się poważnego nie stało.


W szerokim składzie znalazło się miejsce dla młodego pokolenia, którym jest trio Emma Cechova, Valentyna Kadlecova oraz Dominika Paurova. Przy odrobinie szczęścia te zawodniczki mogą pojechać na EuroBasket, a kolejnymi turniejami będą ME U19 oraz ME U20.

- Stale współpracujemy z trenerem Viktorem Prusą i kadrami U20 oraz U19, by jak najlepiej przygotowywać wszystkie drużyny. Jeśli uznamy, że dla tych zawodniczek nie będzie miejsca w zespole głównym to zostaną one dołączone do drużyn młodzieżowych.

Jeśli chodzi o mecze kontrolne, to będzie ich łącznie siedem. Pod koniec maja (25-29.05) odbędzie się turniej w Turcji, a po powrocie (31.05-02.06) do Czech czekają na zespół dwa mecze z Wielką Brytanią. To jednak nie koniec, gdyż ostatnim etapem przygotowań będzie dwumecz (6-8.06), gdzie rywalem będzie Słowacja.

Szeroki skład kadry Czech:
Gabriela Andelova, Renata Brezinova, Emma Cechova, Pamela Effangova, Monika Fucikova, Eliska Hamzova, Petra Holesinska, Valentyna Kadlecova, Anezka Kopecka, Eliska Mircova, Isnelle Natabou, Dominika Paurova, Julie Pospisilova, Julia Reisingerova, Veronika Sipova, Simona Sklenarova, Adela Smutna, Karolina Sotolova, Natalie Stoupalova, Klara Vojtikova, Veronika Vorackova, Tereza Vyoralova, Katerina Zeithammerova