Puchar Federalny 2023 dla Żabin Brno!

Dodano: 13.03.2023, 17:55


Druga edycję Pucharu Federalnego ligi czeskiej i słowackiej, wygrały czeskie Żabiny Brno. W finale zwycięzca Euroligi z 2006 roku, wysoko pokonał gospodarza turnieju z Hradca Kralove.
Największą niespodzianką turnieju w Hradcu Kralove, była półfinałowa porażka ubiegłorocznego zwycięzcy z Pieszczan z Zabinami Brno. „Czajki” to obecnie lider ligi słowackiej, który mecz po meczu kroczy w stronę drugiego w historii mistrzostwa Słowacji. Jeśli chodzi natomiast o zespół z Brna, to drużyna powoli wraca na ligowy szczyt (nie licząc ZVVZ USK Praha). Liderką z dorobkiem 17 punktów i 12 zbiórek była Elissa Cunane, która w ostatniej kwarcie rzuciła 9 punktów. Natomiast zespół z Brna w połowie ostatniej kwarty, miał już 13 punktów przewagi. Po 13 punktów dla „Czajek” rzuciły Ke'shunan James oraz Anna Jurčenková (11 zbiórek).

W drugim półfinale gospodynie rozgromiły 124:40 KP Brno, prowadząc po 20 minutach gry 69:19. Kateřina Zavázalová rzuciła 22 punkty, Pamela Effangová dodała 19 „oczek”, a Jindřiška Hrubá zakończyła mecz z dorobkiem 13 punktów oraz 8 zbiórek.

mecz o 3. miejsce
Mocno i przede wszystkim skutecznie mecz o 3. miejsce rozpoczęły zawodniczki z Pieszczan, które po 20 minutach prowadziły już 39:22. Po zmianie stron lepiej grały rywalki, jednak wypracowana wcześniej przewaga wystarczyła do zwycięstwa. Natália Martišková rzuciła 13 punktów, podczas gdy 12 „oczek” uzbierały Anna Jurčenková oraz Bozica Mujović.


finał
Finałowe spotkanie od samego początku stało pod znakiem dominacji Żabin, mających już po pierwszej połowie 22 punkty przewagi – 55:33. Po zmianie stron w dalszym ciągu trwał koncert skuteczności zespołu prowadzonego przez trenera Victora Pruse, co dało wygraną aż 35:20 trzecią kwartę. Ostatnie 10 minut lepiej zagrały gospodynie, jednak o doprowadzeniu do wyrównanej końcówki nie było mowy. Bria Holmes zakończyła spotkanie z dorobkiem 22 punktów, a dwa  „oczka” mniej dorzuciła Natálie Stouplalová. Mecz z double-double zakończyła Elissa Cunane – 17 punktów oraz 12 zbiórek.

Końcowa kolejność:
1. Žabiny Brno
2. Sokol Hradec Králové
3. Piešťanské Čajky
4. KP Brno
5. Slávia Banská Bystrica
6. ŠBK Šamorín
7. BLK Slavia Praha
8. MBK Ružomberok