FIBA 3x3 World Cup (analiza) – grupy turnieju głównego już znane

Dodano: 14.03.2023, 07:25


Znane są już cztery grupy w jakich w Wiedniu, rywalizować o Mistrzostwo Świata będzie 12 drużyn. Polska trafiła do dość trudnej grupy, gdzie są również m.in. Niemcy oraz Japonia.
Turniej finałowy odbędzie się od 30 maja do 4 czerwca w Wiedniu, gdzie do rywalizacji przystapi 12 drużyn. Oprócz tytułu najlepszej drużyna na świecie, stawką będzie awans do turnieju kwalifikacyjnego do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu 2024.

Zwycięzca każdej grupy uzyska bezpośredni awans do fazy ćwierćfinałowej, a zespoły z miejsc 2 oraz 3 zagrają o awans w 1/16.

- Losowanie grup pokazało, że walka o wyjście będzie bardzo zacięta. Federacje bardzo wzmocniły swoje składy, gdyż walka o Igrzyska Olimpijskie ma bardzo duże znaczenie.

Obrończynie tytułu z Francji już w fazie grupowej, czeka rewanż za ubiegłoroczny finał Mistrzostw Europy 3x3 z Holandią. W grupie A zagrają także zawsze groźne Hiszpanki oraz gospodynie z Austrii i Brazylia. – Przez wielu ta grupa uważana jest za „grupę śmierci”, gdyż o 1. miejsce mogą walczyć aż trzy zespoły. Do walki o awans może dołączyć Austria, która jest w stanie zaskoczyć wszystkich swoim składem. Wydaje się, że bezpośredni awans wywalczą „Trójkolorowe”, a o pozostałe dwa miejsca powalczą Hiszpania, Holandia oraz Brazylia.

W pozostałych trzech grupach bardzo duże znaczenie będzie miał turniej kwalifikacyjny, który odbędzie się na początku maja w Izraelu. Faworytem tego turnieju jest Australia, a o pozostałe miejsca powinny walczyć Szwajcaria, Czechy oraz gospodynie.

Bardzo ciekawie będzie w grupie B, gdzie rywalizować będzie Polska. O awans będzie trzeba walczyć z zespołami z Niemiec, Japonii oraz Egiptem i najlepszą drużyną z turnieju kwalifikacyjnego. – W tej grupie Polska zmierzy się z kadrą Niemiec, która w ubiegłym sezonie nie potrafiła znaleźć odpowiedniego rytmu oraz ustabilizować swojej gry na najważniejszym turnieju. Jednak jest to wicelider rankingu i z całą pewnością, będzie liczył się w walce o 1. miejsce. Bardzo nieobliczalna jest Japonia, która może zarówno z każdym wygrać i przegrać. Główną cechą tego zespołu jest ogromna dynamika, każdej zawodniczki jaka wchodzi na boisko. Jeśli chodzi o Egipt, to co roku jest to drużyna z wielkim znakiem zapytania. W 2022 roku na Mistrzostwa Świata wystawiony został bardzo młody skład, jednak na głównym turnieju na swoim kontynencie zagrał już ten podstawowy i nie dał szans innym drużynom. Ostatnim rywalem Polski będzie zespół z kwalifikacji i najlepiej by było, jakby nie była to Australia oraz Szwajcaria. Jeśli będą to te zespoły, to może być problem z awansem do kolejnej rundy.


W grupie C mistrzynie olimpijskie z USA, zmierzą się z wicemistrzyniami świata z ubiegłego roku. Z dużymi szansami na awans jest zawsze groźna kadra Węgier, która co roku celuje w jak najwyższe miejsce. Grupę uzupełniają Mongolia oraz zespół z kwalifikacji. – W tej grupie wszystko, aby wywalczyć tytuł oraz awansować na Igrzyska Olimpijskie zrobi kadra USA. Silna jest także Kanada, która wygrała zeszłoroczny cykl Women’s Series. Dobre wyniki drużyny w ubiegłym roku, to główna zasługa sióstr Plouffe. O wyjście z grupy powalczyć powinny również Węgry, które w składzie będą mieć niesamowitą Klaudie Pap. Jeśli drużyna wzmocni się jeszcze graczem podkoszowym, to będzie miała szanse zajść bardzo daleko.

Ostatnia grupa, to starcie byłych mistrzyń świata z Włoch oraz Chin oraz rozstawionej z 4. numerem Litwy. Zaskoczyć może Rumunia, która co roku robi duże postępy. – Grupa D jest bardzo wyrównana, co tylko dobrze wróży całej rywalizacji. Litwa, Chiny i Włochy dysponują klasowymi zawodniczkami, które mogą dać wiele powodów do radości. Litwa oparta jest na zawodniczkach, które dysponują bardzo dobrym rzutem za dwa punkty. Chiny swoją ogromną dominację, pokazują w grze podkoszowej. Jeśli chodzi o Włochy, to po raz kolejny będą prowadzone przez największego wirtuoza gry 3x3 – „Rey Rey” Rae Lin D'Alie.

(A)  Francja, Holandia, Hiszpania, Austria, Brazylia
(B)  Niemcy, Japonia, Polska, Egipt, drużyna z (Q)
(C)  USA, Kanada, Mongolia, Węgry, drużyna z (Q)
(D)  Litwa, Chiny, Rumunia, Włochy, drużyna z (Q)

Jeśli chodzi o turniej kwalifikacyjny, to odbędzie się on w Izraelu. O awans walczyć będą w nim gospodynie oraz najlepsze zespoły w Rankingu FIBA 3x3 na dzień 1.11.2022, które nie zakwalifikowały jeszcze do Mistrzostw Świata. Będą to m.in. srebrne medalistki Mistrzostw Azji – Australia, byłe mistrzynie świata – Czechy oraz srebrne medalistki Mistrzostw Afryki – Madagaskar.


Historia MŚ 3x3:
2012 (Ateny/Grecja) USA, Francja, Australia
2014 (Moskwa/Rosja) USA, Rosja, Belgia
2016 (Guanzhou/Chiny) Czechy, Ukraina, USA
2017 (Nantes/Francja) Rosja, Węgry, Ukraina
2018 (Manila/Filipiny) Włochy, Rosja, Francja
2019 (Amsterdam/Holandia) Chiny, Węgry, Francja
2022 (Antwerpia/Belgia) Francja, Kanada, Chiny