BC Polkowice wygrywa Puchar Polski 2023!

Dodano: 26.02.2023, 20:27

BC Polkowice po raz piąty w historii oraz drugi z rzędu, wywalczyło Puchar Polski. W finale turnieju w Sosnowcu, BC wysoko pokonało gorzowski AZS. MVP wybrana została Erica Wheeler, która zapisała na swoim koncie 25 punktów i 11 asyst.

ćwierćfinały
Zagłębie Sosnowiec bez problemów pokonało grającą w I lidze Wisłę CanPack Kraków, awansując jako pierwsza drużyna do fazy półfinałowej. Tak wysoką przewagę gospodynie wypracowały głównie w drugiej (29:9) oraz czwartej kwarcie (28:7). Miroslava Mistinova rzuciła 19 punktów, a Batabe Zempare i Jessica January (11as, 6zb) dodały po 14 „oczek”. Mecz z double-double zakończyła Quinn Urbaniak-Dornstauder, która do 11 punktów dorzuciła 10 zbiórek. W zespole z Krakowa 11 punktów i 6 zbiórek w swoich statystykach zapisała Martyna Jasiulewicz.

Dużo więcej emocji było w drugim ćwierćfinale, gdzie dopiero w końcowych minutach AZS UMCS przechylił szalę zwycięstwa na swoją stronę. Po 30 minutach gry na 6-punktowym prowadzeniu była VBW Arka Gdynia, która jednak w ostatniej kwarcie z minuty na minutę była coraz bardziej nieskuteczna. Przełomowe trafienia były dziełem Magdaleny Ziętary, która w ostatnich 180 sekundach meczu rzuciła 6 punktów.

półfinały
Pierwsze spotkanie półfinałowe pomiędzy drużynami z Gorzowa Wlkp. oraz Lublina, zacięte było do tylko w pierwszej połowie. Po zmianie stron gorzowski AZS punkt po punkcie budował przewagę, której nie oddał już do końcowej syreny. Bardzo ważne trafienia zza linii 6,75 na 5 minut przed końcową syreną należały do Tilbe Senyurek oraz Lindsay Allen – dodające wynik 90:74. Alanna Smith rzuciła 33 punkty, a 20 dodała wspomniana Senyurek. Double-double w postaci 15 punktów oraz 10 zbiórek, zapisała na swoim koncie Lindsay Allen. Po drugiej stronie po 20 punktów rzuciły Aleksandra Stanacev oraz Sparkle Taylor.

W drugim półfinale przez 30 minut, jak równy z równym grały zespoły z Polkowic oraz Sosnowca. Przed ostatnią kwartą na 3-punktowym prowadzeniu 67:64 było BC, które w ostatniej kwarcie „przełamało” rywalki i wypracowało 12 „oczek” przewagi. Znakomite spotkanie rozegrała Weronika Gajda, która do 28 punktów (6x3) dorzuciła 3 zbiórki i 4 asysty. Erica Wheeler dodała 18 punktów, a 14 było dziełem Zali Friskovec. Po drugiej stronie również 28 punktów rzuciła Batabe Zempare, a 21 „oczek” dodała Jessica January. Kolejne double-double zapisała na swoim koncie Quinn Urbaniak-Dornstauder – 18 punktów i 11 zbiórek.

finał
W meczu finałowym od pierwszych minut przewagę miały „Pomarańczowe”, które po pierwszej połowie prowadziły już 50:33. Po zmianie stron momentami zupełnie bezradne koszykarki z Gorzowa Wlkp., zagrały bardzo nieskutecznie i pierwszej punkty w tej części meczu rzuciły dopiero w drugich 5 minutach kwarty. Bardzo dobre spotkanie rozegrała Erica Wheeler, która do 25 punktów dodała 11 asyst, a po raz kolejny na wysokości zadania stanęła Weronika Telenga – 15 punktów i 12 zbiórek. BC po raz kolejny na plac boju wytoczyło swoją najgroźniejszą broń, jaką są trafienia zza linii 6,75 (16 do 3).

MVP wybrana została Erica Wheeler z BC Polkowice, a „Pomarańczowe” po raz piąty w historii i drugi z rzędu zdobyły Puchar Polski.