#2 Hop-Bęc Energa Basket Liga Kobiet

Dodano: 20.11.2022, 06:22


PSI Enea Gorzów Wlkp. odniósł kolejne zwycięstwa i pewnie wskoczył na fotel lidera, który upuściła VBW Arka Gdynia. Tempa nie zwalnia Zagłębie Sosnowiec, które jest tuż za ligowym podium. W zupełnie odwrotnej sytuacji jest wielokrotny medalista z Bydgoszczy, mający coraz to większe problemy finansowe.
1. PSI Enea Gorzów Wlkp. 7/0
Jedyną drużyną bez porażki w obecnym sezonie jest gorzowski AZS, który w ostatnich meczach pewnie pokonał KS Basket 25 oraz beniaminka z Pruszkowa. Dużo więcej problemów było w ostatnim spotkaniu z Energą Toruń, gdzie przez pełny wymiar czasowy trzeba było walczyć o zwycięstwo. Udało się wygrać i czas na zasłużoną przerwę, która może być zbawienna dla drużyny oraz przede wszystkim liderek. Najskuteczniejszymi zawodnikami w talii trenera Dariusza MaciejewskiegoAlanna Smith (19,0pkt/m), Tilbe Senyurek (13,4pkt/) oraz Lindsay Allen (12,4pkt/m).

2. VBW Arka Gdynia 6/2
Zespół z Gdyni w ostatnim czasie doznał drugiej porażki, a stało się to w Sosnowcu. Nie było to dobre spotkanie, a do tego rozegrane w osłabieniu (brak Magdaleny Szymkiewicz). Wygraną zakończył się natomiast ostatni mecz z AZS Poznań, gdzie jednak sukces nie był pewny do ostatniej syreny. Co najważniejsze do drużyny wróciła Haley Górecki, a coraz lepiej grają Jasmine Thomas oraz Kristina Higgins. Przerwa w rozgrywkach i trochę odpoczynku, jest jednak drużynie prowadzonej przez Jelene Skerovic wskazane. Najskuteczniejszymi zawodniczkami w zespole są Haley Górecki (12,7pkt/m), Kamila Borkowska (10,9pkt/m) oraz Kristina Higgins (9,9pkt/m).3. AZS UMCS Lublin 5/3
Wicemistrz Polski w listopadzie, nie grał dobrze ale mimo to udało się wygrać jedno z ważniejszych spotkań na wyjeździe we Wrocławiu. Wcześniej przytrafiła się bolesna porażka, różnicą aż 29 punktów z zespołem z Poznania. Ostatni mecz z beniaminkiem był formalnością, jednak także w nim główną postacią była Natasha Mack. Warto jeszcze wspomnieć, iż do zespołu dobrze wkomponowała się Katarina Zec zastępując Else Paulsson Glantz. Liderkami drużyny są Natasha Mack (19,6pkt/m), Nia Clouden (13,3pkt/m) oraz Aleksandra Stanacev (12,8pkt/m)

4. BC Polkowice 5/2
Mistrz Polski po porażce w Gorzowie Wlkp., wygrał wysoko trzy kolejne mecze i znacznie poprawił swoją pozycję w tabeli. Wysokie wygrane z Energą Toruń oraz Zagłębiem Sosnowiec pokazały siłę zespołu, a blisko 100 zdobytych punktów na wyjeździe z SKK Polonią tylko to potwierdziło. Tak dobre wyniki to główna zasługa Stephanie Mavungi (18,8pkt/m), Weroniki Telengi (10,9pkt/m) oraz Zali Friskovec (9,6pkt/m). Ostatnia w tym zestawieniu Friskovec, była liderką w ostatnim starciu z Zagłębiem ustanawiając rekord zdobytych punktów w tym sezonie – 20.5. MB Zagłębie Sosnowiec 5/2
Zespół z Zagłębia w dalszym ciągu zaskakuje i to na duży plus, wygrywając kolejne mecze – z SKK Polonią oraz VBW Arką. Szczególnie ważna w tym zestawieniu jest wygrana z drużyną z Gdyni, którą osiągnięto grając w osłabieniu bez Batabe Zempare (18,3pkt/m). To spotkanie pokazało jednak, jak ważna dla drużyny jest inna wysoka zawodniczka - Quinn Urbaniak-Dornstauder (13,7pkt/m). Na duży plus Jessica January (16,3pkt/m), która oprócz triple-double notuje kolejne dobre spotkania.


6. Enea AZS Politechnika Poznań 3/4
Grająca na początku sezonu w kratkę drużyna z Poznania, przełamała się przy okazji wysokiego zwycięstwa w Lublinie. Od tego czasu zespół wygląda dużo lepiej, a świadczy o tym także wygrana z Energą oraz walka do ostatniej sekundy w Gdyni. Dużo drużynie dają Alesia Sutton (18,0pkt/m) oraz Maya Dodson (14,3pkt/m). W starciu z zespołem z Torunia, jak za dawnych dobrych lat zagrała Agnieszka Skobel – 18 punktów.

8. SKK Polonia Warszawa 3/4
Polonia w listopadzie kontynuowała serię porażek (z Zagłębiem Sosnowiec oraz BC Polkowicami), a przerwała ją dopiero w ostatnim meczu z KS Basket 25. Szczególnie bolesna była przegrana z Mistrzem Polski, gdzie rywalki rzuciły aż 99 punktów. Liderkami są Andreona Keys (11,7pkt/m), Angeliki Vintsilaiou (11,3pkt/m) oraz Jassica Jackson (11,0pkt/m). Póki co ostatnie premiowane awansem do fazy play-off miejsce jest zarezerwowane dla SKK Polonii, jednak tuż za plecami jest dobrze spisująca się Energa Toruń.7. Ślęza Wrocław 3/4
Drużyna z Wrocławia w ostatnich dniach rozegrała tylko dwa spotkania i było one diametralnie różne. W pierwszym wysoka wygrana z zespołem z Pruszkowa była wskazana, jednak dużo więcej można było spodziewać się po drużynie w starciu z wicemistrzem Polski. Tam Ślęza wygraną miała na wyciągnięcie ręki, lecz zupełnie „zepsuta” została końcówka. Cieszy jednak dobra postawa Stephanie Jones (20,7pkt/m), Julii Drop (12,0pkt/m) oraz Anny Jakubiuk (10,7pkt/m).

9. Energa Toruń 2/5
Po blisko czterech latach udało się wygrać derbowe spotkanie z drużyną z Bydgoszczy, co jeszcze bardziej wprowadziło cały zespół w dobry nastrój. Następnie przyszła nieoczekiwana porażka w Poznaniu oraz ostatnie również przegrane spotkanie w Gorzowie Wlkp. Ten ostatni mecz przegrany został różnicą dwóch punktów, co wstydu nie przynosi a wręcz przeciwnie. Dodać należy także, że Elmedin Omanić mógł korzystać z zaledwie sześciu zawodniczek. Póki co bilans zupełnie nie pasuje do dyspozycji drużyny, gdzie prym wiedzie Alexis Jones (23,3pkt/m). Dobrze gra Marte Grays (14,7pkt/m) oraz Angelika Stankiewicz (12,7pkt/m).

10. KS Basket 25 Bydgoszcz 1/6
W drużynie z Bydgoszczy nie dzieje się dobrze, a świadczą o tym również wyniki. Przedostatnie miejsce w tabeli, serie porażek – w tym te trzy ostatnie z zespołami z Gorzowa Wlkp., Torunia oraz Warszawy. Nic nie dają dobre występy Sparkle Taylor oraz Stephanie Kostowicz czy też dobra gra Kariny Michałek. Pewne jest niestety to, że w zespole zajdą zmiany. - Czy wystąpimy w takim samym składzie po przerwie – to od razu mogę powiedzieć, że na pewno nie – mówi trener oraz prezes klubu, Piotr Kulpeksza.

- Sytuacja jest wyjątkowo trudna. Kluby grające w EuroCupie miały dostać dofinansowanie z Polskiej Organizacji Turystycznej, niestety nikt z tej organizacji nie jest w stanie powiedzieć, czy te pieniądze dostaniemy czy nie, a to wiąże się z ogromnymi kosztami, które trzeba ponieść, by zagrać w europejskich pucharach. Wiem już, że jak sytuacja się nie wyklaruje w ciągu tygodnia, to będziemy musieli wycofać się z rozgrywek bądź dokończyć sezon w polskim składzie - dodaje.

Tak więc jeśli spełni się czarny scenariusz, to drużyna zniknie z koszykarskiej mapy Polski i nastąpi to jeszcze przed zakończeniem sezonu.

11. MKS Pruszków 0/8
W zespole beniaminka od poprzedniego notowania nic się nie zmieniło, gdyż zmienić się nie mogło. Kolejne wysokie porażki z drużynami z Wrocławia, Gorzowa Wlkp. oraz Lublina dają już bilans 0/8, który jednak pozwala włączyć się do gry o utrzymanie. Aby to jednak zrobić, potrzeba choćby jednego zwycięstwa. Liderkami w zespole są Magdalena Parysek (11,1pkt/m), Weronika Papiernik (8,8pkt/m) oraz Julia Berezowska (8,0pkt/m).