#1 Women’s Series: Niemki na szczycie, Polska na bardzo dobrym 4. miejscu

Dodano: 29.05.2022, 17:06


Pierwszy tegoroczny turniej FIBA 3x3 Women’s Series dla kadry Niemiec, która pokonała w finale Litwę. Bardzo dobrze spisały się Polki, które ostatecznie zajęły 4. miejsce.W Tel Awiwie wystąpił komplet 12 drużyn, które zostały podzielone na cztery grupy. Reprezentacja Polski (Klaudia Gertchen, Aldona Morawiec, Dominika Owczarzak, Klaudia Sosnowska) trafiła do grupy D, razem z kadrą U24 Holandii (Kiki Fleuren, Yfke Hoek, Julia Jorritsma, Zoe Slagter) oraz pierwszym prywatnym zespołem z Japonii – EXE Wing (Natalie Kucowski, Supavadee Kunchuan, Takakuwa Yumi, Camille Zimmerman). Oba spotkania były bardzo zacięte i… wygrane przez biało-czerwone, a liderką była w nich Dominika Owczarzak – 12 punktów.

W pozostałych grupach awans wywalczyły m.in. Litwinki, które tym turniejem pokazały swoją siłę i to jak bardzo chcą być jedną z czołowych drużyn na świecie. Komplet zwycięstw odniosły także reprezentacje Francji (Myriam Djekoundade, Hortense Limouzin, Victoria Majekodunmi, Maud Stervinou) oraz Holandii (Loyce Bettonvil, Noortje Driessen, Janine Guijt, Natalie van den Adel), które zagrały w znacznie zmienionych składach w porównaniu z poprzednimi miesiącami. Zupełnie nie udał się turniej kadrze Hiszpanii (Marta Canella, Aitana Cuevas, Maria Almendro, Sandra Ygueravide), która w „grupie śmierci” z Litwą (Monika Grigalauskyte, Kamile Nacickaite, Martyna Petrenaite, Gabriele Sulske) oraz Niemcami (Emma Eichmeyer, Sonja Greinacher, Luana Rodefeld, Alexandra Wilke) zajęła ostatnie miejsce z kompletem porażek.

Faza ćwierćfinałowa dostarczyła dużo emocji, a ze zwycięstw cieszyć się mogły kolejno Litwa, Polska, Francja oraz Niemcy. W kolejnej rundzie o każdy centymetr walczyły „Trójkolorowe”, które jednak musiały uznać wyższość Niemek (Sonja Greinacher  - 11 punktów). Tyle emocji nie było natomiast w drugim półfinale, gdzie Litwa dość łatwo ograła Polskę. W finałowym starciu ponownie bardzo dobra gra wspomnianej wyżej Greinacher (7 punktów), dała w głównej mierze wygraną nad wspomnianą Litwą (Monika Grigalauskyte – 6 punktów).

Najlepiej punktujące zawodniczki turnieju:
1. Sonja Greinacher – 38
2. Kamile Nacickaite – 32
3. Monika Grigalauskyte – 27

6. Dominika Owczarzak – 21
13. Aldona Morawiec – 15
19. Klaudia Gertchen – 13
22. Klaudia Sosnowka - 11- Turniej możemy uważać za udany. Pierwszy dzień był zdecydowanie lepszy w naszym wykonaniu, świetnie funkcjonowała obrona i dużo lepiej graliśmy w ataku mimo przestojów. Niestety drugi dzień był już znacznie trudniejszy. W meczu ćwierćfinałowym ciężko było zdobyć pierwsze punkty, przez co straciliśmy trochę sił i z upływem czasu jednak dziewczyny rozkręciły się i zaczęły grać swoje . W meczu półfinałowym dużo słabiej funkcjonowała obrona, przede wszystkim na „piku” co Litwinki świetnie wykorzystały - parę razy gapiostwo i łatwe zbiegnięcia Litwinek oraz w końcówce brak zastawienia.  Zbyt dużą ilość fauli, też spowodowała nasza niemoc obronna. Znakomicie w tym meczu była  dysponowana Kamile Nacickaite, która pozbawiła nas złudzeń trafiając dwa razy zza luku. Ten mecz pokazał nad czym jeszcze musimy popracować, aby nie zdarzały nam się takie mecze. Cieszy może tylko i aż 4.  miejsce, ponieważ turniej stał na bardzo wysokim poziomie. Zostawiliśmy za sobą kadry Holandii, Hiszpanii i Izraela. To są zespoły, które będą bardzo się liczyć w tegorocznych mistrzostwach Europy
– powiedziała po turnieju Karolina Szlachta, trener reprezentacji Polski 3x3.

- Szkoda, że nie udało się ugrać więcej. Był to szczególny dzień dla Aldony Morawiec, która obchodzi dzisiaj swoje urodziny. Mimo to uważam, że mogą być z siebie zadowolone. Serdeczne gratulacje dla dziewczyn za ten turniej – dodała.

Klasyfikacja punktowa WS w 2022 roku:
1. Niemcy 100
2. Litwa 80
3. Francja 70
4. Polska 60
5. Holandia 50
6. Izrael 45
7. EXE Wing 40
8. Ulaanbaator Amazons 35
9. Hiszpania 20
10. Holandia U24 18
11. Mongolia 16
12. Rumunia 14

Terminarz WS w 2022 roku:
28/29.05 - Tel Awiw (Izrael)

28/29.06 - Poitiers (Francja)

01/02.07 - Ułan Bator (Mongolia)
06/07.07 - Bordeaux (Francja)
29/30.07 - Edmonton (Kanada)
29/30.07 - Praga (Czechy)

05/06.08 - Sukhbaatar (Mongolia)
26/27.08 - Eaubonne (Francja)

02/03.09 - Montreal (Kanada)
17/18.09 - Konstanta (Rumunia)

#kkpl #kkpl3x3