Euroliga: VBW Arka przegrywa po raz kolejny, demolka w Rydze i Salamance

Dodano: 24.11.2021, 22:40

Piątej porażki w obecnym sezonie doznała VBW Arka Gdynia, która tym razem przegrała z Fenerbahce Stambuł. Kluczem do wygranej mistrza Turcji była znakomita gra Aliny Iagupovej oraz Kayli MacBride! Wysokimi zwycięstwami przyjezdnych, zakończyły się mecze w Rydze, Kursku oraz Moskwie.

Bez kontuzjowanej Evy Lisec, nie miało nic do powiedzenia w starciu z Famila Schio. Już po 10 minutach gry w Kursku na tablicy wyników było (27:13), a pierwsza połowa zakończyła się 22 – punktowym prowadzeniem wicemistrza Włoch (56:34). Po zmianie stron kontrolowanie gry przez Sandrine Grude (25 punktów) oraz Jasmine Keys i Kitije Lakse (po 17 punktów), dała wysokie zwycięstwo. Ogromną przewagę przyjezdne miały również pod tablicami (43-22), co przełożyło się również na 67% skuteczność z gry.

Do Moskwy przyleciał UMMC Jekaterynburg i grając niezwykle spokojnie oraz skutecznie, wypunktował tegorocznego euro ligowego beniaminka. MBA zaskoczyło tylko w pierwszej kwarcie, po której prowadziło (20:12). W kolejnych dwóch kwartach zdecydowaną przewagę miały obrończynie tytułu, dla których 19 punktów rzuciła Maria Vadeeva (11 zbiórek) – a dwa „oczka” mniej Jonquel Jones (14 zbiórek).

W Rydze strzelaninę urządziła ZVVZ USK Praha, która zdemolowała TTT Ryga. Po 10 minutach gry przewaga przyjezdnych nie podlegała dyskusji (30:12), a kolejne minuty jeszcze bardziej to potwierdziły. Po 20 minutach gry na tablicy wyników było (51:17), co całkowicie zamknęło drogę do zwycięstwa dla gospodyń. Trzy zawodniczki z drużyny z Pragi rzuciły więcej niż 20 punktów (25 – Maria Conde, 22 – Brionna Jones, 20 – Alyssa Thomas). Double-double zanotowała natomiast Dragana Stankovic – 13 punktów oraz 10 zbiórek. To właśnie wysokie zawodniczki odebrały główną rolę w walce po obu stronach parkietu i dały bardzo wysokie zwycięstwo mistrza Czech. W zespole z Rygi – 16 punktów było dziełem Ievy Pulvere.

Bez Alice Kunek oraz w dalszym ciągu Angeliki Slamovej, VBW Arka Gdynia nie miała nic do powiedzenia w starciu z Fenerbahce Stambuł. Co prawda walka kosz za kosz była w pierwszej kwarcie (23:23), jednak już w kolejnych minutach kunszt strzelecki oraz przede wszystkim ogromna siła w ataku Aliny Iagupovej (28 punktów, 8x3) i Kayli McBride (22 punkty, 5x3) pozwalały na uzyskiwanie przewagi. Mistrz Polski po zmianie stron niwelował straty, jednak natychmiast w odpowiedzi zza linii 6,75 trafiały przyjezdne. Fenerbahce w całym meczu trafiło łącznie aż 17x zza linii 6,75 przy zaledwie pięciu takich trafieniach gospodyń. Spotkanie z double-double zakończyła Elizabeth Williams – 15 punktów, 11 zbiórek, a Olcay Cakir rozdała aż 11 piłek! W zespole z Pomorza po 15 punktów uzbierały Marissa Kastanek oraz Morgan Bertsch.

Sopron Basket dzielnie walczył o zwycięstwo w Stambule, jednak mimo bardzo dobrej ostatniej kwarty (22:11) – nie zdołał odrobić całkowicie strat. Na ostatnią kwartę mistrz Węgier wychodził z aż 16-punktową strata (40:56), jednak skuteczne akcje m.in.  Gabby Williams oraz Bernadett Hatar niwelowały straty. Na 35 sekund przed zakończeniem spotkania było (65:61), jednak brak skuteczności po obu stronach zakończył spotkanie. Anete Steinberga rzuciła 27 punktów o zebrała 9 piłek, a po 15 „oczek” dodały Riquna Williams i Tina Krajisnik. W zespole z Sopronu najskuteczniejsza była wspomniana Hatar – 19 punktów oraz 14 zbiórek.

Bardzo dobra ostatnia kwarta meczu w Wenecji w wykonaniu mistrza Wloch (23:9), dały wysokie zwycięstwo nad BLMA. Spotkanie lepiej rozpoczęło się dla gospodyń, jednak kolejne minuty grane były pod dyktando przyjezdnych. Po zmianie stron sygnał do ataku dała Yvonne Anderson, a znakomita gra szczególnie w obronie Astou Ndour całkowicie blokowała poczynania przyjezdnych. Gintare Petronyte uzbierała 16 punktów oraz 11 zbiórek, a wspomniana Anderson była najskuteczniejszą zawodniczką swojego zespołu – 24 „oczka”.

Bardzo słaba pierwsza połowa w wykonaniu mistrza Francji (32:44), dała ostatecznie porażkę z drużyną z Girony. W samej końcówce gospodynie próbowały co prawda doprowadzic przynajmniej do remisu, jednak przy stanie (71:76) na 56 sekund przed końcową syreną – „pudło” Regan Magarity pogrzebało te szanse. Kennedy Valentine Burke rzuciła dla  drużyny z Hiszpanii 28 punktów, a 15 dodała Julia Reisingerova.

W ostatnim meczu 6.  kolejki w Salamance, problemów z wygraną nie miała Avenida. Zespół prowadzony przez trenera Roberto Inqueza wypunktował rywalki, wygrywając m.in. trzecią kwartę aż (28:10). W zespole z Hiszpanii zagrała już MVP ligi WNBA – Kahleah Copper, rzucając 25 punktów (9/11 z gry).

Dynamo Kursk - Famila Schio 74:93 (13:27, 21:29, 17:21, 23:16)

Kursk: Ogunbowale 23, Prince 13, Kozik 12, Shabanova 10, Howard 9, Burovaya 3, O. Frolkina 3, Kosu 1
Schio: Gruda 25, Keys 17, Laksa 17, Collier 12, Sottana 11, Mestdagh 9, Verona 2

MBA Moskwa - UMMC Jekaterynburg 63:84 (20:12, 13:31, 13:25, 17:16)

Moskwa: Nizamova 15, Maiga 13, Leshkovtseva 8, Glonti 7, Stolyar 5, Logunova 5, Korshakova 3, Krymova 3, Evdokimova 2, Kirillova 2
Jekaterynburg: Vadeeva 19 (11zb), Jones 17 (14zb), Meesseman 10, Torrens 10, Bentley 9, Quigley 8, Zaviazova 5, Shilova 4, Papova 2

TTT Ryga - ZVVZ USK Praga 52:103 (12:30, 5:21, 19:27, 16:25)

Ryga: Pulvere 16, Thomas 12, Jasa 7, Korzan 6, Klakocka 4, Handy 3, Sila 2, Sarauskaite 2
Praga: Conde 25, Jones 22, Thomas 20, Stankovic 13 (10zb), Vyoralova 5, Vorackova 4, Sklenarova 4

VBW Arka Gdynia - Fenerbahce Stambuł 70:87 (23:23, 14:25, 20:17, 13:22)

Gdynia: Bertsch 15, Kastanek 15, Gustafson 12 (11zb), Begic 9, Bernies 8, Lundquist 7, Borkowska 2, Podgórna 2
Stambuł: Iagupova 28 (8x3), McBride 22 (5x3), Williams 15 (11zb), Zahui 15, Sabally 3, Cakir 2 (11as), Canitez 2

Umana Reyer - BLMA 79:59 (30:17, 8:19, 18:14, 23:9)

Wenecja: Anderson 24, Petronyte 16 (11zb), Thorton 11, Attura 8, Penna 8, Bestagno 6, Ndour 4, Carangelo 2
Montpellier: Toure 13, Wallace 12, Filip 10, Dieme 9, Plouffe 7, Peters 4, Kiavi 2, Naigre 2

Basket Landes - UNI Girona 71:80 (17:24, 15:20, 19:23, 20:13)

Landes: Magarity 19, Turcinovic 19, Dos Santos 10, Tolo 6, Cunningham 6, Dumerc 5, Chery 4, Roumy 2
Girona: Burke 28, Reisingerova 15 (10zb), Eldebrink 11, Drammeh 9, Gardner 6, Flores 5, Labuckiene 4, Palau 2

Perfumerias Avenida - KSC Szekszard 96:54 (17:15, 25:13, 28:10, 26:16)

Salamanca: Copper 25, Rodriguez 18, Katie Lou Samuelson 13, Fausola 12, Aragones 8, Cazorla 8, Karlie Samuelson 6, Alarie 4, Hof 2
Szekszard: Milic 20, Friskovec 10, Krnjic 10, Evans 5, Studer 4, Gereben 3, Miklos 2