Energa Basket Liga Kobiet: Porażki faworytów, jeden mecz przełożony

Dodano: 22.11.2021, 07:42

To była emocjonująca i zaskakująca 7. kolejka Energa Basket Ligi Kobiet, gdzie porażek doznały zespoły z Wrocławia oraz Polkowic. Przełożone zostało natomiast spotkanie w Poznaniu, gdzie z powodu COVID-19 nie dojechała Energa Toruń.

Zacznijmy jednak od początku, gdzie o przełamanie złych występów w Bydgoszczy zagrała drużyna prowadzona przez trenera Dariusza Maciejewskiego. Pierwsze 10 minut nie pozwalało myśleć o zwycięstwie (16:24), jednak już kolejna kwarta – zdecydowanie tak. W niej przyjezdne po serii 14:0 prowadziły (30:24) i kolejnymi trafieniami m.in. Stephanie Jones budowały coraz to większą przewagę. Po 20 minutach gry na tablicy wyników było (43:30) i wszystko układało się po myśli drużyny z Gorzowa Wlkp. Kłopoty zaczęły się pod koniec trzeciej kwarty, kiedy to po celnych rzutach wolnych Angeliki Stankiewicz przewaga stopniała do 7 „oczek” i ponownie wszystko było jeszcze w tym meczu możliwe. Ostatnią kwartę „otworzyła” seria 7:0 gospodyń… dająca remis i szok u przyjezdnych. Koncertowo grała Jillian Alleyne, która w całym meczu uzbierała 22 punkty i zebrała 16 piłek! O punkt więcej dorzuciła Michaela Houser, która trafiła 6x zza linii 6,75. Jeśli chodzi o drużynę z Gorzowa Wlkp., to po raz kolejny zawiodła skuteczność w decydujących fragmentach spotkania.

Na starcie z liderem tabeli przyjechał beniaminek z Warszawy, który wcale nie był „skazany na porażkę” – co pokazał już w pierwszej kwarcie (22:13). Zespół trenera Arkadiusza Rusina co prawda w kolejnej kwarcie zagrał skutecznie, jednak w dalszym ciągu widać było przewagę rywalek. Po 20 minutach gry Polonia prowadziła (41:35), by popis skutecznej gry dać po zmianie stron. Punkty Loryn Goodwin oraz Teji Gorsic, raz po raz budowały coraz to większą przewagę… która przed ostatnią kwartą wynosiła już 15 „oczek” – (73:58). Ślęza swój rytm złapała dopiero w ostatniej kwarcie, jednak było to zdecydowanie za późno na walkę o zwycięstwo. Zespół ze stolicy w całym meczu trafił aż 14x zza linii 6,75 (14/22), przy zaledwie czterech takich rzutach rywalek (4/21). Tym razem także nie było w drużynie zdecydowanej liderki, gdyż punktami głównie podzieliły się między sobą wspomniana Goodwin oraz Gorsic, a także Weronika Preish i Whitney Knight.

Najwięcej jednak emocji było w Lublinie, gdzie o miało niepokonanej drużyny walczyła „Pszczółka”. Spotkanie bardzo dobrze rozpoczęły gospodynie, które po 120 sekundach prowadziły (10:0). Kolejne akcje także dawały punkty dla gospodyń, jednak wicemistrz pokazał „pazur” i jeszcze przed zakończeniem pierwszej kwarty zniwelował część strat (14:20). Drugą kwartę także serią, tym razem (13:0) rozpoczęła ponownie drużyna z Lublin – a skuteczna była w tym fragmencie przede wszystkim Klaudia Niedźwiedzka (2x3). Dobra gra w obronie oraz zatrzymanie liderek z Polkowic w pierwszych 20 minutach meczu, dało 14 – punktowe prowadzenie (41:27). Po zmianie stron chwila przestoju gospodyń i trzy z rzędu trafienia zza linii 6,75 rywalek – Alicji Grabskiej, Artemis Spanou oraz ponownie Grabskiej, w kilka sekund zniwelowały część strat i ponownie wszystko było możliwe. Remis w ostatniej kwarcie (po 64) dało kolejne trafienie zza linii 6,75. W ostatnich sekundach dużo bardziej skuteczne były gospodynie, które jednak… na 38 sekund przed zakończeniem ponownie były w opałach. Trafienie Feyondy Fitzgerald na 38 sekund przed zakończeniem dało wynik (69:70), lecz kolejne swoje akcje wykorzystała „Pszczółka” i zasłużenie wygrała.

Polskie Przetwory Basket-25 Bydgoszcz - PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. 80:70 (24:16, 6:27, 22:16, 28:11)

Bydgoszcz: Houser 23, Alleyne 22 (16zb), Fontaine 14, Stankiewicz 13, Sobiech 4, Pobozy 2, Michałek 2
Gorzów Wlkp.: Jones 24 (12zb), Hurt 16, Hristova 13, Makurat 8, Owczarzak 4 (10zb), Michniewicz 3, Matkowska 2

GTK Gdynia - VBW Arka Gdynia 60:91 (15:21, 16:25, 15:25, 14:20)

GTK Gdynia: Parzeńska 18, Bazan 17, Ossowska 9, Szulc 5, Żytkowska 4, Niemojewska 3 (11as), Stasiak 2, Kobylińska 2
VBW Arka Gdynia: Kastanek 20, Bertsch 16, Gustafson 13 (13zb), Bernies 11, Podgórna 7, Dobrowolska 6, Lundquist 5, Begic 4, Borkowska 4, Szymkiewicz 3, Rudzka 2

1KS Ślęza Wrocław - SKK Polonia Warszawa 83:89 (13:22, 22:19, 23:32, 25:16)

Wrocław: Wilson 22, Bright 15, Jakubiuk 13, Drop 13, Stefańczyk 9, Kuczyńska 6, Jasnowska 5
Warszawa: Goodwin 16, Gorsić 16, Preihs 13, Knight 12, Sosnowska 10, Pawłowska 6, Siemienas 6, Leszczyńska 5, Pyka 5

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin - BC Polkowice 75:72 (20:14, 21:13, 15:22, 19:23)

Lublin: Smalls 29 (10zb), Mack 21 (16zb), Stanacev 14, Niedźwiedzka 6, Jakubcova 3, Sklepowicz 2
Polkowice: Mavunga 22 (16zb), Grabska 16, Spanou 12, Gajda 8, Fitzgerald 7, Zięmborska 4, Puter 3