Hop-Bęc w I lidze #1

Dodano: 17.11.2021, 15:34


Na zapleczu ekstraklasy trwa rywalizacja w pierwszej rundzie sezonu zasadniczego, gdzie już teraz wykrystalizowała się ligowa czołówka. W grupie A prowadzi AZS Uniwersytet Gdański, a w grupie B z kompletem zwycięstw Widzew Łódź.W grupie A z bilansem (7/1) prowadzi AZS Uniwersytet Gdański, który smaku porażki doznał w wyjazdowym spotkaniu z Grot F&F Automatyka Pabianice. Kolejno przyszło sześć zwycięstw  rzędu, w tym… połowa z nich z bardzo wysoką przewagą. Liderkami zespołu są Agata Stępień (16,3pkt/m), Karina Szczurewska (13,1pkt/m) oraz Jastina Kosalewicz (12,9pkt/m). - Jestem zadowolona z początku sezonu i myślę, że bilans 7-1 każdy brałby w ciemno. Doszło do naszej drużyny, aż 6 nowych zawodniczek i z meczu na mecz gramy coraz lepiej i coraz pewniej. To zresztą wszystko widać, po tym jakie wyniki osiągamy – mówi Agata Stępień.

Pozycja wicelidera należy do finalisty poprzedniego sezonu z Pruszkowa, który kolejny sezon prowadzi Jacek Rybczyński. MKS do tej pory doznał jednej porażki z liderem z Gdańska, jednak nie była zbyt duża (66:76). Kolejne spotkania to seria sześciu zwycięstw z rzędu, w tym dwa bardzo okazałe – 89:39 z SMS PZKosz Łomianki oraz 70:27 z zespołem z Pabianic. Dobre wyniki to główna zasługa Magdaleny Parysek-Bochniak (10,6pkt/m) oraz Marzeny Marciniak (10,5pkt/m). Dobrze gra także Pola Dmochewicz, która rzuca średnio (10,4pkt/m) oraz notuje (4,6zb/m).

Podium w grupie A zamyka AZS Uniwersytet Warszawski, który wysokiej porażki doznał w domowy starciu z MON-POL Płock (64:80) oraz w starciu z liderek z Gdańska (78:89). Wcześniejsze spotkania również nie należały do łatwych, jednak udało się w nich triumfować. Liderką zespołu jest mająca za sobą grę w ekstraklasie w zespole z Konina – Aleksandra Kaja (12,7pkt/m), mająca wsparcie w ataku od m.in. Kingi Dzierbickiej (11,0pkt/m) oraz Aleksandry Kędzierskiej (10,3pkt/m).

1. AZS Uniwersytet Gdański 7/1
2. Iodica TopMarket MKS Pruszków 6/1
3. AZS Uniwersytet Warszawski 5/2
4. Mon-Pol Płock 4/4
5. AZS Politechnika Gdańsk 4/4
6. AZS UMCS II Lublin 4/3
7. KKS Agapit Olsztyn 4/3
8. MPKK Sokołów S.A. Sokołów Podl. 4/3
9. Grot F&F Automatyka Pabianice 4/3
10. UKS Basket SMS Aleksandrów Łódzki 3/4
11. UKS Huragan Wołomin 1/6
12. GTK II Gdynia 1/6
13. SMS PZKosz Łomianki 0/7


W grupie B niepokonany jest prowadzony przez Annę Choderę łódzki Widzew (7/0), który jednak w ostatnim spotkaniu miał dużo szczęścia i wygrał jednym „oczkiem” (72:71) z Liderem Swarzędz. Wygraną dało trafienie Wiktorii Stępień zza linii 6,75 na 12 sekund przed końcową syreną. Liderką zespołu jest Ewelina Gala, która notuje średnio (18,1pkt/m oraz 9,4zb/m). Dobrze gra także Anna Kudelska (15,7pkt/m) i wspomniana Wiktoria Stępień (12,3pkt/m). - Początek sezonu oceniam bardzo pozytywnie, z meczu na mecz robimy coraz większe postępy co widać patrząc na tabele naszej grupy. Trener (Anna Chodera – przyp. red.) wie jak nami kierować, rotuje składem - to tez jest ważne. Dzięki temu podstawowe zawodniczki mogą odpocząć, a młodsze zdobyć doświadczenie. Jest to bardzo ważne, ponieważ są u nas zawodniczki grające w kategoriach U17 i U19. Jednak nie osiadamy na laurach, przed nami najważniejszy czas rundy zasadniczej. Zmierzymy się z czołowymi zespołami naszej grupy z Poznania oraz Krakowa (AZS Politechnika – przyp. red.) Jestem jednak dobrej myśli, że dobra passa będzie przy nas i z każdym spotkaniem umocnimy nasze miejsce na fotelu lidera – mówi Anna Kudelska.

Wiceliderem w grupie B jest MUKS Poznań, który uległ tylko raz – w wyjazdowym starciu z AZS Koroną Kraków (65:72). Pozostałe spotkania m.in. z drużynami ze Swarzędza oraz Gorzowa Wlkp. były zacięte i w końcówce dały zwycięstwa. Liderkami zespołu są Weronika Papiernik, notująca średnio (13,7pkt/m, 8,1as/m, 6,3zb/m) oraz Eliza Łakoma (13,6pkt/m, 7,6zb/m).

Na 3. miejscu plasuje się zeszłoroczny beniaminek z Bochni, który prowadzi Małgorzata Misiuk. Drużyna z Małopolski dobrze radzi sobie na zapleczu ekstraklasy, jednak sezon rozpoczęła od porażki z liderem z Łodzi (54:61). Zwycięstwa przyszły natomiast z zespołami z Rybnika, Swarzędza, Zgorzelca czy też bardzo wysoka (87:37) z drużyną z Wrocławia. - Początek sezonu w wykonaniu zespołu, oceniam bardzo dobrze. Widać więcej doświadczenia, które dziewczyny nabyły przez poprzedni rok. Cieszy mnie to, że mimo wielu młodych zawodniczek, które są w zespole jesteśmy w stanie wygrywać i postawić się silniejszym przeciwnikom. Dodatkowo rozwijamy przy tym młodzież, a to bardzo cieszy. Taki miks może się sprawdzić, kiedy posiada się w zespole utalentowanych liderów – potrafiących się uczyć, a nie pouczać młodsze zawodniczki. Wydaje mi się, że jesteśmy coraz bliżej zbudowania stabilnej podstawy zawodniczek, które swoim charakterem, podejściem do pracy i umiejętnościami będą budowały koszykówkę w Bochni – mówi Małgorzata Misiuk, trener Contimax MOSiR Bochnia.

1. Widzew Łódź 7/0
2. MUKS Poznań 6/1
3. Contimax MOSiR Bochnia 5/3
4. AZS Politechnika Korona Kraków 6/1
5. Pompax Tęcza Leszno 5/2
6. Lider Swarzędz 4/3
7. Enea AZS AJP II Gorzów Wlkp. 2/6
8. Citronex UKS Basket Zgorzelec 3/4
9. Dijo Maximus Kąty Wrocławskie 2/5
10. Wisła CanPack Kraków 2/5
11. RMKS Xbest Rybnik 1/6
12. 1KS Ślęza II MOS Wrocław  0/7

Jeśli chodzi o indywidualne osiągnięcia, to najskuteczniejsza jest Natalia Danych (Grot F&F Automatyka Pabianice), która rzuca średnio 20,8pkt/m. Kolejne miejsca zajmują:

- Wiktoria Keller (Enea AZS AJP II Gorzów Wlkp.) – 20,7pkt/m
- Alicja Jastrząb (UKS Basket SMS Aleksandrów Łódzki) – 19,4pkt/m

W klasyfikacji zbiórek prowadzi Anna Krawiec (Contimax MOSiR Bochnia), która notuje średnio 12,5zb/m. Kolejne miejsca zajmują:

- Wiktoria Keller (Enea AZS AJP II Gorzów Wlkp.) – 11,6zb/m
- Magdalena Ratajczak (Pompax Tęcza Leszno) – 11,4zb/m

Najlepsza natomiast w klasyfikacji asyst jest reprezentantka Polski 3x3 U23 – Weronika Papiernik (MUKS Poznań), która rozdaje średnio 8,1 piłek na mecz. Kolejne miejsca zajmują:

- Agnieszka Krzywoń (AZS Politechnika Korona Kraków) – 6,7as/m
- Karina Szczurewska (AZS Uniwersytet Gdański) – 6,0as/m