Euroliga: Kolejna porażka VBW Arki Gdynia, niespodzianki w Wenecji oraz Schio

Dodano: 03.11.2021, 12:01

VBW Arka Gdynia po bardzo słabej trzeciej kwarcie, przegrała z Basket Landes. Do niespodzianek doszło w Schio – gdzie Famila ograła Fenerbahce oraz w Wencji – gdzie Reyer przegrał z MBA Moskwa! Znakomite spotkanie w Pradze, rozegrała ZVV USK – demolując w drugiej połowie Perfumerias Avenide.

Bez niespodzianki w Szekszardzie, gdzie wyraźnie lepszy w każdym elemencie koszykarskiego rzemiosła UMMC – pewnie pokonał euro ligowego beniaminka. Obrończynie tytułu po 20 minutach prowadziły różnicą 13 „oczek”, by po kolejnych 10 minutach przewagę tą utrzymać. Jonquel Jones uzbierała double-double w postaci 16 punktów oraz 10 zbiórek, a „oczko” mniej dorzuciła Allie Quigley. Po drugiej stronie także mecz z double-double zakończyła Nikolina Milic – 21 punktów, 11 zbiórek.

19:0 – taką serię w pierwszej kwarcie zanotował Sopron Basket, który w tym fragmencie dosłownie „wypunktował” swoje rywalki. Przełamanie nastąpiło po trafieniu Natashy Howard, jednakże na druga kwartę Dynamo wchodziło ze stratą 21 „oczek” – (9:30). W kolejnych minutach przyjezdne złapały, jakże potrzebną skuteczność i punkt po punkcie niwelowały straty. Po trafieniu Yulii Kozik w ostatnich sekundach pierwszej połowy, na tablicy wyników było już „tylko” – (41:34). W trzeciej kwarcie zespół z Kurska był jeszcze bliżej rywalek (trafienie Olgi Frolkiny na 45:48), jednak aby doprowadzić minimum do remisu – szans nie było. Sopron wygrał, a mecz dwoma celnymi rzutami wolnymi zakończyła Gabby Williams (23 punkty, 9 zbiórek). Sheylani Peddy dodała 19 „oczek”, a 13 było dziełem Jeleny Brooks. Po drugiej stronie Natasha Howard rzuciła 21 punktów i zebrała 9 piłek, a Arike Ogunbowale dodała 18. Dużą przewagę zespół trenera Davida Gaspara miał pod tablicami, gdzie zdecydowanie wygrał zbiórki – 43:29.

W Pradzie mistrz Hiszpanii bronił się przed naporem USK przez 20 minut, kolejne jednak minuty były grane już pod dyktando „koszykarskiego monstrum” – jakie stworzyła po raz kolejny w Pradze Natalia Hejkova! Po pierwszej połowie oba zespoły dzieliło 6 „oczek” – (39:33), jednak po zmianie strona znakomita gra Alyssy Thomas, Marii Conde czy też Brionny Jones momentalnie powiększyła przewagę. W ostatniej kwarcie Avenida mogła jeszcze powalczyć, jednak całkowicie uniemożliwiły to rywalki. Maria Conde rzuciła 21 punktów, a 15 punktów i 6 zbiórek zanotowała Brionna Jones. Bliska triple-double była Alyssa Thomas, która zakończyła mecz z dorobkiem 8 punktów, 8 zbiórek oraz aż 11 asyst.

Do sporej niespodzianki doszło w Wenecji, gdzie Reyer przegrał z MBA Moskwa! Spotkanie od pierwszego gwizdka było zacięte, a o losach meczu rozstrzygnęła akcja i punkty Eleny Kirillovej na 9 sekund przed końcową syreną (62:60). W odpowiedzi raz z linii rzutów wolnych pomyliła się Martina Bestagno o sensacja stała się faktem. Wspomniana Kirillova oraz Zhosselina Maiga rzuciły po 15 punktów, a Anastasia Logunova dodała 11 „oczek”. Po drugiej stronie zabrakło skuteczności Astou Ndour (10 punktów, 4/12 z gry) oraz Yvonne Anderson (12 punktów, 6/13 z gry).

Kolejną porażkę, tym razem w Schio zanotowało Fenerbahce Stambuł. Przed ostatnią kwartą przyjezdne traciły do rywalek 7 „oczek” – (46:53), grając jednak w kolejnym meczu bardzo słabo. Ostatnia kwarta mogła przynieść zmianę rezultatu, jednak gry tylko zespół z Turcji zbliżał się na różnicę jednego kosza – to rywalki natychmiast skutecznie odpowiadały. Dużo błędów robiła Alina Iagupova, która także nie była tak skuteczna jak kiedyś (14 punktów, 4/12 z gry).  Osamotniona w ataku  Kayla McBride, robiła co mogła – jednak w pojedynkę nie mogła udźwignąć tego spotkania  - 27 punktów (4x3). W zespole z Schio po profesorsku zagrała natomiast Sandrine Gruda – 17 punktów (8/10) oraz 8 zbiórek.

Słaba druga kwarta (6:17) w wykonaniu TTT, przyczyniła się w głównej mierze do porażki w Montpellier. Kolejne minuty zagrane były dosyć dobrze, jednak na odrobienie strat nie było szans. Skutecznosci zabrakło przede wszystkim w 35 minucie, kiedy to trafienie za trzy punkty Jasmine Thomas dało 6 – punktową stratę (50:56). Haley Peters zakończyła mecz z dorobkiem 15 punktów oraz 11 zbiórek, a „oczko” mniej do dorobku drużyny dodała Mamignan Toure. W zespole z Rygi 19 punktów było dziełem Ieva Pulvere.

Punkt straty (39:40) po 20 minutach gry miała gdyńska VBW Arka do drużyny gospodyń z Francji. Po zmianie stron trafienie Megan Gustafson dało wyczekiwane prowadzenie, lecz… od tego mistrz Polski dosłownie „stanął” w ataku. Kolejne punkty zdobywały gospodynie, którena 18 sekund przed zakończeniem trzeciej kwarty po trafieniu Sophie Cunningham prowadziły już (67:48). W ostatniej kwarcie Arka odrabiała straty, jednak by myśleć minimum o doprowadzeniu do dogrywki – nie było szans i czasu. Wspomniana Cunningham rzuciła 23 punkty (13/13 z linii rzutów wolnych), a Marie-Eve Paget dodała 13 punktów (3x3). Jeśli chodzi o zespół mistrza Polski, to po raz kolejny najskuteczniejsza była Alice Kunek – 19 punktów, a „oczko” mniej dorzuciła Ana Marija Begic.