Euroliga: USK Praha bliska wygranej w Jakterynburgu, pierwsze zwycięstwo VBW Arki Gdynia

Dodano: 27.10.2021, 23:56

W Jakterynburgu trafienie równo z końcową syreną Alexandry Bentley, dało wygraną UMMC nad ZVVZ USK Praha. Pierwsze zwycięstwo odniosła VBW Arka Gdynia, która pokonała Famile Schio. W Rydze natomiast poległ mistrz Włoch z Wenecji, który był wyraźnie gorszy od TTT.

Daugilė Šarauskaitė rzuciła 19 punktów i zebrała 10 piłek, a Ieva Pulvere dodała 17 „oczek” i TTT Ryga, zanotowała drugie zwycięstwo z rzędu. Gospodynie po 20 minutach remisowały z mistrzem Włoch (32:32), by wygraną zapewnić sobie w ostatniej kwarcie (23:11). Na dwie i pół minuty przed zakończeniem meczu, kropkę nad „i” postawiła celnym rzutem zza linii 6,75 Ieva Pulvere. W drużynie z Wenecji po 14 punktów zdobyły Yvonne Anderson oraz Martina Bestagno.

Bardzo blisko wygranej w Jekaterynburgu była ZVVZ USK Praha, która na 6 sekund przed zakończeniem spotkania po trafieniu Brionny Jones prowadziła (73:72). Decydujący jednak rzut równo z końcową syreną wykonała Alexandria Bentley! Po 15 punktów dla UMMC zdobyły Jonquel Jones oraz Alba Torrens, a 12 dodała Maria Vadeeva. W zespole z Pragi po 17 „oczek” zdobyły Alyssa Thomas oraz wspomniana Jones. Skuteczność zawiodła natomiast Marie Conde, która rzuciła 9 punktów – jednak trafiła zaledwie 3/18 z gry.

Bez niespodzianki w Kursku, gdzie Dynamo już w pierwszej połowie wypracowało 11 – punktową przewagę (45:34). Po zmianie stron przewaga została jeszcze bardziej powiększona, a główną rolę odegrała w tym Natasha Howard – 26 punktów. Arike Ogunbowale dodała 17 „oczek”, a double-double uzbierała Eva Lisec – 14 punktów, 11 zbiórek. Gospodynie ogromną przewagę miały pod tablicami, gdzie zebrały 37 piłek – przy 25 rywalek.

W Moskwie starcie euroligowych beniaminków, padło łupek MBA. Zacięte spotkanie zakończyła celnymi rzutami wolnymi Elena Kirillova, jednak oba zespoły szczególnie w ostatniej kwarcie raziły nieskutecznością. Karina Nizamova rzuciła 13 punktów, a po 10 dodały Alexandra Stolyar, Zhosselina Maiga (dodatkowo 10 zbiórek) oraz wspomniana Kirillova. W drużynie z Węgier 17 „oczek” zdobyła Nikolina Milic, a Cyesha Goree dodała 8 punktów i zebrała 13 piłek.

Po trzech porażkach na zwycięstwo z Famila Schio, liczyła gdyńska VBW Arka. Wyrównana pierwsza kwarta (22:22) pozwała myśleć o korzystnym wyniku, jednak już kolejne 10 minut dużo lepiej zagrały przyjezdne (19:11). Po zmianie stron do remisu w 27 minucie gry, celnym rzutem zza linii 6,75 doprowadziła Alice Kunek (52:52). Także remis po 57 był w 30 minucie gry, a dało go ponowne trafienie Kunek. W 36 minucie gry gospodynie prowadziły już różnicą 10 punktów (70:60), jednak zryw Famili dał emocjonującą końcówkę. Kropkę nad „i” postawiła, celnym rzutem wolnym… Kunek. Morgan Bertsch rzuciła 18 punktów, a dwa „oczka” mniej dodała wspomniana Kunek.

W Stambule bez szans był Sopron Basket, który po pierwszej kwarcie przegrywał już (11:22). Kolejne kwarty również dużo lepiej zagrały mistrzynie Turcji, które raz po raz dziurawiły kosz rywalek. Kayla McBride rzuciła 28 punktów, a 17 dodała Alina Iagupova. Po drugiej stronie, gdzie zawiodła przede wszystkim skuteczność (33%), liderki były dwie – Gabby Williams oraz Jelena Brooks (obie po 12 punktów).

Także bez emocji było w dwóch kolejnych meczach, gdzie Galatasaray oraz Avenida – wysoko wygrały swoje spotkania. W tym pierwszym meczu 21 punktów rzuciła Anete Steinberga, a w Salamace ponownie można było zobaczyć bardzo zespołową grę. Karlie Samuelson rzuciła 17 punktów, a 11 dodała Leonor Rodriguez.