Energa Basket Liga Kobiet: 3. kolejka – SZOK w Sosnowcu, Zagłębie wygrywa z VBW Arką!

Dodano: 18.10.2021, 11:37

Już pierwszy mecz 3. kolejki EBLK przyniósł ogromną niespodziankę, a to za sprawą wygranej CTL Zagłębia z VBW Arką Gdynia. W kolejnych meczach – z dobrej strony pokazała się SKK Polonia Warszawa, która jednak przegrała po raz trzeci w tym sezonie. W meczu kolejki w Bydgoszczy, osłabiony KS Basket 25 przegrał z BC Polkowice.

W Sosnowcu po pierwszej połowie na 5 – punktowym prowadzeniu były gospodynie, co zapowiadało emocje do samego końca. Wszak należało pamiętać, iż od pierwszego meczu w tym sezonie (o Superpuchar) drużyna z Gdyni miewała dłuższe lub też krótsze przestoje. Tak też było i tym razem, co dawało spore nadzieje na dobry wynik dla prowadzonej przez Jordiego Aragonesa drużyny z Zagłębia Dąbrowskiego. Po zmianie jednak koncertowo zagrał mistrz Polski, który serią (14:0) wyszedł na 4 – punktowe prowadzenie (55:51). Gdy wydawało się, że to będzie przełomowy moment spotkania… to sytuacja na parkiecie całkowicie się zmieniła. Znakomita gra koszykarek z Sosnowca, a także proste błędy i brak skuteczności zawodniczek z Pomorza – raz po raz powiększał przewagę Zagłębia. Wygrany fragment gry aż (33:6), dał pierwsze i historyczne zwycięstwo nad VBW Arką Gdynia! Nina Bogicevic rzuciła 20 punktów, a po 19 dodały Aishah Sutherland oraz Sarah Sagerer.

Po raz pierwszy od 21 lat, ekstraklasowy pojedynek zagościł w Warszawie – a to za sprawą spotkania SKK Polonii z gorzowskim AZS. Gospodynie nie mają łatwego terminarza, gdyż na samym początku musiały zmierzyć się z BC Polkowice, VBW Arką Gdynia oraz na własnym parkiecie z zespołem z Gorzowa Wlkp. W poprzednich spotkaniach drużyna prowadzona przez trenera Macieja Gordona mimo porażek, pokazywała się z dobrej strony – tak też było i w meczu z PSI Enea Gorzów Wlkp. Pierwsza połowa była bardzo zacięta, gdzie żadna ze stron nie potrafiła „wejść” w mecz.  Na dłuższą przerwę Polonia zeszła z „oczkiem” przewagi – (38:37). Po zmianie stron sygnał do ataku dała celnymi rzutami zza linii 6,75  Paula Duchnowska (56:50), a kolejne punkty Dominiki Owczarzak oraz Courtney Hurt jeszcze tą przewagę powiększyły (64:57). Przyjezdne jeszcze mocniej i skuteczniej szczególnie w ataku zagrały w ostatniej kwarcie, gdzie seria (7:0) postawiła kropkę nad „i”. Borislava Hristova rzuciła 25 punktów, a 23 dodała Courtney Hurt. Słabiej wypadła natomiast Stella Johnnson (4 punkty, 2/5 z gry) oraz Stephanie Jones (4 punkty, 1/5 z gry).

Mecz kolejki nad Brdą trochę rozczarował, jednak nie ma co temu dziwić. Osłabione brakiem Laury Miskiniene gospodynie, nie potrafiły nawiązać walki z wicemistrzyniami Polski z Polkowic. Zespół z Dolnego Śląska już w pierwszych 10 minutach wypracował 9 – punktową przewagę, która wystarczyła do zwycięstwa. Były jednak chwile „grozy”, szczególnie po dwóch z rzędu trafieniach Juillian Alleyne zza linii 6,75 w trzeciej kwarcie – niwelujące cześć strat (44:51). Na to jednak szybko przyjezdne znalazły odpowiedź i ostatecznie pokonały brązowego medalistę poprzedniego sezonu. Ponownie liderką „Pomarańczowych” była Stephanie Mavunga, która uzbierała 15 punktów oraz 9 zbiórek.

Kilka słów poświęcić należy także walce Ślęzy Wrocław z Energą Toruń, gdzie bardzo dobrze zagrała Anna Jakubiuk. Polka uzbierała double-double w postaci 23 punktów oraz 12 zbiórek, a Ślęza dzięki bardzo dobrze rozegranej trzeciej kwarcie (27:11) wysoko pokonała w Toruniu „Katarzynki”. W zespole prowadzonym przez Emilię Tłumak zagrała już Oumoul Sarr i była ona najskuteczniejszą zawodniczką swojego zespołu – 22 punkty oraz 6 zbiórek.

CTL Zagłębie Sosnowiec - VBW Arka Gdynia 87:74 (26:16, 20:25, 20:18, 21:15)

Sosnowiec: Bogicević 20, Segerer 19, Sutherland 19, January 16, Grzegorowska 4, Wojtala 3, Zuziak 3, Wojtylas 3
Gdynia: Bertsch 19, Kastanek 12, Begić 12, Kunek 11, Bernies 9, Szymkiewicz 7, Lundquist 2, Borkowska 2

SKK Polonia Warszawa - PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wielkopolski 73:84 (22:20, 16:17, 19:27, 16:20)

Warszawa: Goodwin 20, Sosnowska 12, Leszczyńska 10, Gorsic 9, Knight 8, Pawłowska 8, Preihs 4, Bucyk 2
Gorzów Wielkopolski: Hristova 25, Hurt 23, Owczarzak 14, Duchnowska 6, Johnson 4, Jones 4, Tikhonenko 2

Polskie Przetwory Basket 25 Bydgoszcz - BC Polkowice 62:77 (14:23, 21:26, 16:16, 11:12)

Bydgoszcz: Alleyne 15 (12 zb), Fontaine 15, Houser 9, Stankiewicz 9, Michałek 9, Sobiech 3, Poboży 2
Polkowice: Mavunga 15, Fitzgerald 13, Spanou 11, Cado 10, Grabska 9, Telenga 8, Gertchen 4, Puter 3, Gajda 2, Bujniak 2

Energa Toruń - 1KS Ślęza Wrocław 77:92 (16:20, 27:21, 11:27, 23:24)

Toruń: Sarr 22, Bennett 14, Pszczolarska 13, Scaife 11, Wieczyńska 6, Adebayo 6, Nowicka 3, Podkańska 2
Wrocław: Jakubiuk 23 (12zb), Wilson 19, Jasnowska 16, Bright 15 (10zb), Stefańczyk 9, Drop 8 (10 as), Szmyrka 2

GTK Gdynia - Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin 66:80 66:80 (8:15, 25:30, 16:25, 17:10)

Gdynia: Żytkowska 15, Bazan 13, Ossowska 9, Niemojewska 7, Parzeńska 7, Szulc 6, Wińkowska 5, Dudek 2, Marcinkowska 2
Lublin: Jakubcova 20, Smalls 18, Fassina 16, Mack 15, Sklepowicz 4, Trzeciak 3, Stanacev 2, Kurach 2

Runda Zasadnicza (4 kolejka) - 23/24.10.2021
24.10.2021 18:00 PSI Enea Gorzów Wlkp. - Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin
23.10.2021 18:00 Katarzynki Toruń - GTK Gdynia
24.10.2021 17:00 Enea AZS Politechnika Poznań - 1KS Ślęza Wrocław
24.10.2021 17:00 VBW Arka Gdynia - Polskie Przetwory Basket-25 Bydgoszcz
23.10.2021 14:00 SKK Polonia Warszawa - CTL Zagłębie Sosnowiec