Energa Basket Liga Kobiet: II kolejka – efekt WOW nad Brdą, Mavunga po raz kolejny daje wygraną BC Polkowice

Dodano: 09.10.2021, 22:13

W II kolejce EBLK aż 45 minut trzeba było czekać na zwycięzcę meczu w Bydgoszczy, gdzie ostatecznie gospodynie dopisały do swojego dorobku w tabeli dwa „oczka”. Pierwszy mecz w sezonie rozegrała lubelska „Pszczółka” i… pierwszy wygrała po walce z byłym mistrzem Polski.

Polskie Przetwory Basket-25 Bydgoszcz - Enea AZS Politechnika Poznań 91:85 (19:16, 22:26, 13:27, 23:8, 14:8)

Bydgoszcz: Miskiniene 22 (17zb), W. Sobiech 17, Fontaine 14, Houser 11, Michałek 10, Stankiewicz 9, Poboży 5, Zasada 3
Poznań: Popovic 26, McCray 15, Davis-Reimer 15, Marciniak 9, Makurat 8, Demczur 5, Banaszak 5, Żukowska 2

Nad Brdą wyrównane pierwsze 20 minut, zapowiadało walkę także w drugiej połowie… i tak też było. Jednakże kolejne dwie kwarty były zupełnie różne, najpierw seria (15:0) zespołu z Poznania dała ogromną przewagę i pozwalała myśleć o zwycięstwie. W ostatniej jednak kwarcie, górą był KS Basket-25, który za sprawą Laury Miskieniene udanie finiszował na dogrywkę. Tam punkty zdobywane były przede wszystkim z linii rzutów wolnych, a lepsze w tym elemencie były miejscowe. Kropkę nad „i” z gry postawiła – Miskieniene, która łącznie uzbierała 22 punkty oraz 17 zbiórek. Po drugiej stronie na duży plus wypadła Jovana Popivic – 26 punktów, 7 asyst oraz 6 zbiórek.

PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. - GTK Gdynia 78:57 (15:17, 23:14, 22:12, 18:14)

Gorzów Wielkopolski: Hristova 23, Jonhson 17, Tikhonenko 13 (15zb), Owczarzak 11, Kozłowska 8, Matkowska 3, Duchnowska 2, Śmiałek 1
Gdynia: Parzeńśka 14, Wińkowska 11, Ossowska 9, Szulc 5, Żytkowska 5, Kobylińska 5, Niemojewska 2

W Gorzowie Wlkp. wygrana gospodyń ani przez chwilę nie była zagrożona, bo być nie mogła. Zespół trenera Dariusza Maciejewskiego ogromną przewagę miał w każdym elemencie koszykarskiego rzemiosła, godnej siebie rywalki nie miała wysoka i silna Kseniia Tikhonenko – 13 punktów oraz 15 zbiórek. Pierwszy mecz w nowym zespole rozegrała także Stella Jonhson, która w debiucie zapisała na swoim koncie 17 „oczek”. Po drugiej stronie Jelena Skerovic mogła przede wszystkim liczyć na Aleksandrę Parzeńską – 14 punktów, 7 zbiórek, a także Annę Wińkowską – 11 punktów oraz 6 zbiórek.

Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin - Ślęza Wrocław 58:52 (13:13, 17:20, 14:7, 14:12)

Lublin: Smalls 13, Fassina 13, Jakubcova 11, Mack 10, Stanacev 7, Niedźwiedzka 2, Kurach 2
Wrocław: Wilson 16, Bright 11, Drop 8, Stefańczyk 5, Fekete 5, Jakubiuk 4, Szmyrka 3

W Lublinie pierwszy mecz na ligowych parkietach w nowym sezonie rozegrała „Pszczółka” i zakończyła go zwycięstwem. Spotkanie od samego początku było zacięte, a decydujące dla końcowego wyniku punkty zostały zdobyte poprzez serię (11:0) w ostatniej kwarcie. Po 13 punktów rzuciły Kamiah Smalls oraz Martina Fassina, a 10 „oczek” i 10 zbiórek było dziełem Natashy Mack. U rywalek ponownie najjaśniejszym punktem była Dominique Wilson – 16 „oczek”.

BC Polkowice - CTL Zagłębie Sosnowiec 95:63 (31:18, 23:11, 18:23, 23:11)

Polkowice: Mavunga 20 (12zb), Cado 14, Spanou 11 (10zb), Fitzgerlad 10, Bujniak 9, Gertchen 8, Gajda 8, Telenga 6, Puter 3, Zięmborska 3, Grabska 3
Sosnowiec: Bogicevic 20, Sutherland 16, Sagerer 13, January 8, Wojtala 4, Urbaniak-Dornstauder 2

Wicemistrz Polski już w pierwszej kwarcie pokazał swój ofensywny “arsenał”, co przełożyło się na 31 zdobytych punktów. Kolejne minuty również grane były pod dyktando „Pomarańczowych”, które po 20 minutach gry prowadziły różnicą 25 punktów (54:29). Po zmianie stron nic się nie zmieniło, a gospodynie mogły cieszyć się z dosyć łatwej wygranej. Bardzo dobrze po raz kolejny zagrała Stephanie Mavunga, która zakończyła spotkanie z double-double w postaci 20 punktów oraz 12 zbiórek. Jeśli chodzi o drużynę pod wodzą Jordiego Aragonesa, to najlepsza była Nina Bogićević – 20 punktów.

W Gdyni mistrz Polski nie miał problemów z pokonaniem SKK Polonii Warszawa, a główną rolę na parkiecie odgrywała Megan Gustafson (18 punktów, 10 zbiórek). Beniaminek nie radził sobie także z zatrzymaniem VBW Arki zza linią 6,75 (11 trafionych rzutów), gdzie najlepsza była Marissa Kastanek (4x3). Spotkanie z dwucyfrową zdobyczą zakończyła Magdalena Szymkiewicz (10 punktów), a na plus wypadła także Romane Bernies (8 punktów, 5 asyst, 3 zbiórki). U rywalek po 13 „oczek” rzuciły Loryn Goodwin oraz Teja Gorsic. Oba zespoły bardzo rzadko stawały na linii rzutów wolnych (Polonia 10 – Arka 8).

VBW Arka Gdynia – SKK Polonia Warszawa  79:63 (15:12, 18:13, 24:16, 22:22)

Gdynia: Gustafson 18 (10zb), Kastanek 14, Szymkiewicz 10, Bernies 8, Kunek 8, Borkowska 7, Bertch 6, Lundquist 5, Begic 3
Warszawa: Goodwin 13, Gorsic 13, Sosnowska 12, Knight 7, Leszczyńska 7, Siemienas 3, Bucyk 2, Pawłowska 2, Preihs 2, Janczak 2